МАСАЖ: плюси і мінуси

  05.11.2020 02:42   -
Здоров'я

Популярність масажу важко переоцінити: більшість людей вважає цю процедуру незамінною для підтримки загального тонусу організму, фізичного і психологічного здоров’я. Багато в чому вони мають рацію, але водночас у масажу є чимало протипоказань. Про всі нюанси цієї фізіотерапевтичної процедури розповів дніпровський масажист Олексій БОНДАРЕНКО.

Для лікування, краси і релаксу

Масаж – це комплекс різних прийомів і маніпуляцій зі шкірою, сухожиллями, м’язами і зв’язками: погладжування, розтирання, натискання, розминання, поплескування. Тривалість та інтенсивність масажу залежить від його цілей, віку і самопочуття пацієнта.

Існує безліч видів і технік масажу: класичний, східний, лікувальний, спортивний, розслабляючий, лімфодренажний, антицелюлітний. Також буває мильний і медовий, для процедури можуть застосовуватися аромаолії, спеціальні банки, теплі трав’яні мішечки, гарячі камені, струмені води, вогонь і навіть живі рибки. Крім того, є загальний масаж тіла, який комплексно впливає на весь організм, і локальні масажі різних зон: спини, стоп, рук, голови, обличчя та шиї.

У газетній статті неможливо докладно описати всі види процедури, тому зупинимося на одному з найпоширеніших і затребуваних -класичному загальному масажі.

У чому користь

Загальний масаж приносить відчутну користь практично всім системам організму. Він оновлює і омолоджує шкіру, покращує кровообіг і лімфоток, прискорює обмінні процеси, усуває спазми і напругу в м’язах, заспокоює нерви, знімає втому, розслаблює і одночасно дарує заряд бадьорості та енергії. Після якісного професійного сеансу, що триває в середньому годину, пацієнтам часто притаманні відчуття повного оновлення, які можна описати словами «немовби
заново народився» або «виросли крила». Регулярні процедури також допомагають нормалізувати артеріальний тиск, знизити вагу і навіть зміцнити імунітет.

Загальний масаж тіла рекомендований як здоровим людям, так і тим, хто має певні проблеми із самопочуттям. Зокрема, він показаний при регулярних і періодичних головних болях, запамороченні, безсонні, хронічній втомі, стресі, депресії, порушенні в роботі травного тракту і органів дихання, болях у м’язах спини і кінцівок, остеохондрозі, порушенні постави, артриті. Незамінні масажні процедури і при надмірних фізичних навантаженнях, реабілітації після травм і переломів.

Дозволено не всім

Але, незважаючи на очевидні переваги масажу, робити його можна не всім. При деяких захворюваннях він протипоказаний і може викликати серйозне погіршення самопочуття.

Так, загальний масаж заборонений при злоякісних новоутвореннях, хворобах крові, ризику тромбозу або внутрішніх крововиливів, нирковій та печінковій недостатності, мастопатії, варикозі, патологіях щитовидної залози, болях у серці, остеомієліті, набряку легенів, туберкульозі. Не можна проводити процедуру і при гіпертонічному та гіпотонічному кризах, гнійних процесах в організмі, наявності пошкоджень на шкірі, загостренні алергічного висипу, психічних захворюваннях, що супроводжуються підвищеною збудливістю,

Також не рекомендується робити загальний масаж при грипі та ГРВІ, підвищеній температурі тіла, сильному кашлі, болях у
шлунку, нудоті, блювоті. Проявіть обережність і при наявності на шкірі родимок, папілом, жировиків – масажист не повинен зачіпати їх у ході процедури.

У будь-якому разі перед курсом масажу потрібно порадитися з сімейним лікарем, який знає ваші хронічні недуги.

Масаж за правилами

Щоб отримати максимальний оздоровчий ефект від загального масажу, необхідний курс з 10-15-годинних сеансів, які виконуються 2-3 рази на тиждень. Потім можна підтримувати результат за допомогою 1-2-х процедур на місяць.

В ідеалі робити масаж в першій половині дня, через мінімум півтори години після їди. Після сеансу потрібно спокійно полежати хоча б 10 хвилин, укрившись махровим рушником, а потім ще кілька годин уникати серйозних фізичних навантажень.

Якщо ви вперше йдете до масажиста, не соромтеся задавати питання про його професійний досвід і кваліфікацію, попросіть показати документи: дипломи, сертифікати, ліцензії.

Зрозуміти, чи грамотно зроблений масаж, ви можете і за своїм самопочуттям. Безпосередньо під час процедури допустимий легкий дискомфорт, але не сильні больові відчуття. Після загального масажу нерідко спостерігаються легке запаморочення (через приплив крові до мозку), здорова сонливість (як після прогулянки на свіжому повітрі), поліпшення настрою, приплив бадьорості. Але надмірної слабкості, сильного запаморочення або погіршення самопочуття бути не повинно.

Ірина КАДЧЕНКО

Поділитись: