ХВОРОБА ГЕНІЇВ ТА КОРОЛІВ

  26.04.2024 10:15   -
Здоров'я

Саме так, з неабияким присмаком романтики, нарекли подагру, або подагричний артрит – хворобу, назва якої іноді перекладається з грецької як… «нога в капкані».

Підраховано, що нині на подагру страждають приблизно 1-2% населення Землі, переважно – люди старшого віку. І, що цікаво –  чоловіки хворіють частіше, ніж жінки. Багатенько виходить. Тим важливіше мати уяву, як лікувати та попередити недугу, а також – у кого саме є передумови для її розвитку.

ЗВІДКИ ВИНИКАЄ

Подагричний артрит – це хронічне прогресуюче порушення білкового обміну. При ньому збільшується вміст сечової кислоти в крові та відбувається її відкладення у тканинах і суглобах організму.

Раніше подагру називали «хворобою заможних». Адже виключно багатії могли дозволити собі зловживання м’ясом, рибою та вином – продуктами, які найчастіше провокують розвиток захворювання.  Наразі таке харчування доступне для різних соціальних верств населення.

Проте основним фактором ризику  вважають спадкову схильність. А вже потім – похибки в раціоні, зловживання спиртним (особливо пивом) та надмірне захоплення лікарськими препаратами, зокрема сечогінними, аспірином та циклоспорином.

Даються взнаки і дефіцит кальцію в організмі, наявність гіпертонії, цукрового діабету або патології нирок.

Крім того, розвитку подагри сприяють малорухливий спосіб життя плюс  зайва вага. Провокують подагричні напади також надмірне фізичне навантаження, стрес, переохолодження або перегрів суглобів – наприклад, при відвідуванні лазні чи сауни. Цікаво, що у ХХ столітті вчені навіть висунули «подагричну» теорію геніальності. Вона ґрунтується на тому, що підвищений вміст сечової кислоти в крові начебто є сильним стимулятором розумової діяльності.

Адже у геніїв-подагриків рівень концентрації сечової кислоти перевищував нормальний показник у 20-30 разів…

Правда, вагомих підтверджень ця теорія не отримала.

ПЕРШІ ДЗВІНОЧКИ

Зазвичай хвороба починається з гострого нападу, причому переважно вночі. Несподівано виникає запалення одного або кількох суглобів. При першому подагричному нападі найчастіше уражається суглоб великого пальця стопи. Однак іноді – колінний, гомілковостопний, ліктьовий або суглоби пальців кистей.

Гострий прогресуючий біль супроводжується почервонінням шкіри та припухлістю суглоба. При цьому підвищується температура тіла, виникають озноб, серцебиття, головний біль та пітливість.

Подагричний напад може тривати кілька днів, а після нього до хворого повертається гарне самопочуття. Однак напади періодично повторюються – через різні часові проміжки. Таким чином поступово й виникає хронічний подагричний артрит.

Будьте пильними та не пропустіть виникнення підшкірних наростів, які в основному з’являються в ділянці уражених суглобів. Водночас ймовірні напади ниркової коліки. При хронічній подагрі відбувається деформація суглобів, відзначаються хрускіт у них, скутість рухів, інтенсивні, тривалі суглобові болі. І найнеприємніше – можуть виникнути цистит та сечокам’яна хвороба…

ВИЯВИТИ ТА ВИЛІКУВАТИ
Как и чем лечить артрит | Диагностика в Клинике ЦСМ

Розрізняють декілька форм (метаболічну, ниркову та змішану) і стадій  (безсимптомну, гостру, хронічну) подагри. Щоб отримати точний діагноз, доведеться звернутися до лікаря (в ідеалі – до ревматолога), і вже він  призначить низку аналізів та досліджень.

Грамотний фахівець точно зверне увагу на підвищення рівня сечової кислоти в крові та наявність підшкірних наростів. Не пропустить і гострий артрит суглоба великого пальця стопи та подагричні атаки в анамнезі, присутність кристалів сечової кислоти у синовіальній рідині суглобів тощо.

Варто пам’ятати: універсальної таблетки, яка виліковує від подагри, не існує!

Ефективним буде тільки комплексне лікування, що містить застосування знеболювальних та протизапальних препаратів, фізіотерапію, зміну способу життя і дотримання дієти. Досить корисними є і народні засоби – теплі ванни з відвару ялинових шишок, ромашки і т.ін.

У тому разі, якщо подагру не лікувати і не дотримуватися постійної дієти, хвороба загрожує серйозними ускладненнями, найперше – суглобам  та ниркам.

ПРАВИЛА КОРИСНОЇ ДІЄТИ

Як відомо, міцне підґрунтя для профілактики загострень подагри – дотримання спеціальної дієти. Вона передбачає суттєве обмеження продуктів з високим вмістом пуринів – червоного м’яса, птиці та риби, м’ясних субпродуктів і бульйонів, креветок, копченостей, рибних консервів тощо.

Ще варто скоротити до мінімуму споживання жирів –  адже жирна їжа знижує здатність організму виводити сечову кислоту та сприяє набору ваги. Важливо також обмежити (чи виключити взагалі) вживання алкоголю, який заважає ниркам виводити сечову кислоту.

Можуть нашкодити і харчі з високим вмістом фруктози, що міститься в підсолоджених безалкогольних та сокових напоях, кондитерських виробах, кетчупі, фруктах, ягодах і навіть цукрі. А ще обмежте вживання чаю, кави, шоколаду, какао і… винограду.

Натомість будь-які овочі, бобові, каші, цільнозерновий хліб, молочні продукти з низьким вмістом жиру та сир їжте без побоювання.

Ще важливо пити багато води – аби краще виводити з організму сечову  кислоту та для профілактики утворення каменів у нирках.

УВАГА! За відсутності порушень в роботі серця та нирок на день потрібно вживати близько 2 літрів рідини.

…ПЛЮС ВЕЛОСИПЕД!

Щоб уникнути загострень подагри, суворо дотримуйтесь всіх призначень вашого  ревматолога. Крім того, кожні два місяці перевіряйте рівень сечової кислоти в крові, збільште рухову активність (наприклад – плавання, ходьба, велосипед).

Завжди користуйтеся зручним взуттям (за потреби – з ортопедичною устілкою) і частіше ходіть босоніж.

Потрібно й стежити за своєю вагою, повноцінно висипатися, уникати стресів, травм та застуд. І взагалі – зовсім непогано буде вивчити та регулярно виконувати комплекс лікувальної фізкультури для суглобів.

Підготував Олесь ШОВКОШИТНИЙ

Поділитись:

Попередня стаття: