ХТО В П’ЯТНИЦЮ СМІЄТЬСЯ, ТОЙ У НЕДІЛЮ ПЛАЧЕ

  05.11.2020 02:39   -
Суспільство

10 листопада віряни вшановують великомученицю Параскеву, або ж Параскеву-П’ятницю

Народилася вона у III ст. на півдні теперішньої Туреччини в родині заможних християн. Її батьки особливо шанували день страждань Господніх, тому і назвали дочку Параскевою, що в перекладі з грецької -п’ятниця.

Крім того, що дівчина була добра і милосердна, Бог наділив її надзвичайною красою. На неї задивлялися чоловіки, але вона дала обітницю безшлюбності й присвятила себе молитві.

У часи гонінь на християн імператора Діо-клетіана Параскеву привели на суд до правите-ля-язичника. Той запропонував їй зректися Хри-ста. Почувши відмову, наказав стратити дівчину.

В Україні святу великомученицю вшановують з часів Київської Русі. Немає такого куточка нашого краю, де не було б присвяченого їй храму. Ікона Параскеви П’ятниці захищає домівку від нещасть і заздрості. 10 листопада образ несуть до церкви, а після служби повертають на найпочесніше місце в оселі – покуття.

Жінки моляться до неї як до своєї заступниці, покровительки сімейного благополуччя та народження дітей. Дівчата – аби вдало одружитися: «П’ятінко, моя матінко, допоможи хоч ти, щоб мені заміж піти» та «щоб не був чоловік п’яниця, щоб були діти непитущі».

Напередодні, з четверга на п’ятницю, дотримувалися звичаю годування святої: накривали стіл білою скатеркою, ставила канун – розведений мед. На ніч залишали на столі хліб-сіль, ложку, трохи пісної юшки – «для П’ятінки».

Як Бог ділив свята, Параскева випросила п’ятницю і заборонила жіноцтву в цей день працювати. Господинь, котрі не дотримувались цього, карала. Приміром, у тієї, яка пряде на Параски, не родитимуть коноплі або ж її батьки на тому світі будуть сліпі (залишки прядива «заб’ють» їм очі); хто не поститься у п’ятницю, той може втопитися; а «хто в п’ятницю багато сміється, той в неділю плаче».

Не співали цього дня й пісень. Виняток був лише для колискових. Мати вимолювала у святої прощення: «П’ятінко, прости мою душу, бо я своїй дитиноньці заспівати мушу».

Звісно, усі ці звичаї лишилися в минулому. І праця у п’ятницю давно вже не гріх. Хоча… Й дотепер з вуст літніх людей, як застануть когось за роботою, можна почути: «Ось прийде свята П’ятниця та покарає: руки покорчить…»

Підмічали, як на Параскеву сонячно, то чекай теплої зими, хмарно – всередині грудня будуть сильні морози.

Тетяна МАЛИШЕНКО

Поділитись:

Попередня стаття:

Наступна стаття: