Як Коломойський впливає на суд з канадським інвестором: спір TIU Canada та НЗФ

  27.08.2021 13:00   -
Новини

В Україні бракує прогресу у судовій реформі. І поки це питання не буде вирішено, кожен, хто має вплив, буде  користуватися ним у судах.

 Більше року іноземний інвестор, який вклав у будівництво сонячної електростанції в Нікополі близько 10,5 млн євро, судиться з Нікопольським заводом феросплавів Ігоря Коломойського. І в апеляції цією справою займалися судді, які поновили справу за позовом Коломойського щодо повернення акцій ПриватБанку.

Нагадаємо, що у 2018 році українець з Канади Майкл Юркович, президент компанії TIU Canada, інвестував у будівництво сонячних станцій в Дніпропетровській, Миколаївській та Одеській областей 65 млн доларів.

Через два роки у станції на 32 тисячи сонячних панелей під Нікополем почалися проблеми. Під виглядом ремонтних робіт, Нікопольський завод феросплавів (НЗФ) Ігоря Коломойського відключив сонячну генерацію від своєї підстанції. Пізніше, із заяв TIU Canada стало відомо, що компанії стали надходити пропозиції продати бізнес за копійки.

Інвестор подав позов до суду з вимогою відновити колишнє співробітництво. Але у січні цього року суддя Господарського суду Києва Яна Карабань прийняла рішення на користь заводу. Через це компанія подала апеляційну скаргу і розглядати її повинні були судді Північного апеляційного господарського суду Ольга Попікова, Віталій Корсак та Олексій Євсіков.

Як можуть бути пов’язані судді з Коломойським

Як пише інформаційне агентство Аdvokatpost, це ті самі судді, які в свій час поновили справу за позовом Ігоря Коломойського щодо повернення акцій ПриватБанку.

Нагадаємо, що 9 грудня 2020 року колегія суддів Північного апеляційного господарського суду у складі Віталія Корсака, Ольги Попікової та Олексія Євсікова скасувала ухвалу судді Господарського суду про призупинення розгляду позову колишніх власників ПриватБанку Ігоря Коломойського та Triantal Investments (кіпрська компанія, яка володіла одним з найбільших пакетів акцій ПриватБанку до його націоналізації та належить Коломойському та Боголюбову).

Ці судді, незважаючи на порушення строків подання апеляції та дію так званого «антиколомойського» закону, фактично відновили провадження щодо скасування націоналізації ПриватБанку.

У травні цього року на підставі цього розслідування суддям заявили відвід, але вони самі вирішили відійти від розгляду справи. З того часу колегія у справі  TIU Canadaпроти НЗФ постійно змінюється, і з восьми суддів, призначених для розгляду справи, вже п’ятеро подали на самовідвід. Найближче засідання відбудеться 8 вересня 2021 року. 

Весь цей час інвестор продовжує сплачувати податки, а його збитки ростуть з кожним днем.

Для досягнення своєї мети, інвестор продовжує збирати факти порушення законодавства. На прес-конференції у агентстві Інтерфакс Україна адвокат юрфірмі GOLAW Катерина Цвєткова заявила, що державна інспекція з енергетичного нагляду (Держенергонагляд) підтвердила порушення чинного законодавства при відключенні Нікопольським заводом феросплавів сонячної електростанції TIU Canada у Нікополі.

Чим це справа небезпечна для України

Про те, що в Україні процвітає корупція і держава не може захистити право інвесторів вже знають у Канаді і Бельгії, в Угорщині і Польщі.

Влітку 2019 року, перебуваючи з візитом у Канаді, президент України Володимир Зеленський заявив: «Зелена енергетика буде одним із ключових секторів для нашої економіки в найближчі роки. Я знаю, що канадська компанія TIU уже успішно працює в цій сфері. Дякуємо їм за це, і будь ласка, беріть з них приклад!».

Але коли цієї компанії знадобилась допомога, то від держави не було ні захисту, ні допомоги. «Коли президент країни називає вашу компанію по імені і каже: хлопці, ви таку гарну справу робите, прошу інвестуйте в Україну, то можна було б сказати, що це найвищого рангу «інвестиційна няня», яку ви тільки можете мати. Але потім, коли олігархи тебе атакують, нема ні захисту, ні допомоги від держави», – так прокоментував події навколо відключення станції директор TIU Влад Лізунов.

Те, що через такі дії в Україні небезпечно вкладати гроші підтвердила президент Естонії Керсті Кальюлайд. За її словами, з Україною можна торгувати, але не інвестувати в неї. «Я раджу своїм громадянам: торгуйте з Україною, але не інвестуйте туди. Бо ви можете втратити інвестиції. І у нас вже були такі випадки, коли наші люди втрачали тут власність. І навіть отримавши рішення арбітражу на свою користь, так і не змогли повернути своє майно. І тому я не можу порадити естонцям інвестувати в Україну», – заявила президент Естонії в інтерв’ю виданню Європейська правда.

Такі заяви лунають через те, що Коломойський та інші завдають великої шкоди спроможності України залучати інвестиції в той час, коли вони так потрібні. Стратегія таких «підприємців» дуже проста: ставити компанії у скрутне становище, а потім скуповувати їх за найменшою ціною. Можливо, прийшов час це припинити?

Источник: ДніпроTV

Поділитись: