«БАТЬКО» для президентів

5 месяцев ago anelya Комментарии к записи «БАТЬКО» для президентів отключены

Незвичайні фігурки, зроблені мешканцем Дніпра Борисом Кутовим, вражають мініатюрними розмірами і кількістю деталей.

Чи подобалися вам у дитинстві казки про Дюймовочку та Котигорошка? Якщо так, то неодмінно припаде до душі й незвичайне хобі пана Бориса, який створює кумедні іграшкові фігурки (казкових героїв, кіноакторів, політиків) висотою не більше 6-7 сантиметрів.

Оригінальному захопленню Бориса Георгійовича — вже більш ніж півстоліття. Перших прототипів своїх сучасних фігурок — солдатиків на честь бать-ка-військового — Боря зробив з патронних гільз та пластиліну ще в третьому класі. А коли подорослішав, побачив на обкладинці журналу «Зміна» більш досконалі вироби: крихітних героїв чеховських оповідань. З того часу хлопець загорівся бажанням виготовити дещо подібне.

  • У журналі писали, що фігурки зробив один московський інженер, коли вирішив незвично прикрасити новорічну ялинку, -згадує далекі часи Борис Углов.
  • Технологія виготовлення лялечок згадувалося мимохідь, тому деталі довелося опрацьовувати самотужки.

Тож своїх перших персонажів старшокласник змайстрував з… пляшкових пробок. Це була основа, яка потім набувала індивідуальних рис, вдягалася в костюми з клаптиків тканини й паперу. А потім доповнювалася крихітними аксесуарами: капелюхом, пенсне, тростиною, мереживною парасолькою…
Ці «книжкові» герої – Дама з собачкою, Людина у футлярі, Чиновник, Городовий – збереглися досі. Вони займають почесне місце на спеціальній поличці й викликають у душі майстра особливі почуття. Але з не меншою симпатією Борис Георгійович ставиться до фігурок, які з’явилися на світ завдяки його фантазії у наступні десятиліття. Зараз їх накопичилося понад три сотні. Ще мінімум стільки ж розійшлося у вигляді сувенірів по родичах, друзях і знайомих.

Оточення від творчості Бориса Углова в повному захваті. Не дивно – майже кожна людина знайде серед його мініатюрних лялечок персонажа до душі.

Ось поличка з диктаторами. Тут у мене Ленін, Сталін, Гітлер, Муссоліні, – з гордістю демонструє свої лялькові скарби майстер. – Поруч кіногерої культових радянських кінофільмів і мультиків: червоноармієць Сухов і Абдулла, Штірліц, Шерлок Холмс, Д’Артаньян, Дон Кіхот (усі лялькові кіногерої дуже схожі на артистів, які виконують ці ролі. – Авт.), капітан Врун-гель, лікар Айболить, Василиса Прекрасна, Чипполіно, Незнайка, Листоноша Пєчкін.

Гідно представлені в колекції Бориса Георгійовича й герої кінохітів Голлівуду: Бетмен, Найтмен, Людина-павук, Зорро, Робін Гуд, Астерікс і Обелікс. Є навіть Джим Керрі в образі Маски. Найбільш розчулює мініатюрна сімейка Адамсів у повному складі та шість (!) фігурок Луї де Фюнеса в різних ролях.

Особисті уподобання самого митця видають кілька поличок, заставлених фігурками солдатиків. Відчувається, що в дитинстві він мріяв за прикладом батька стати військовим, але в підсумку здобув фах інженера-будівельника.

Хоча «солдатики» -занадто спрощене визначення для цих персонажів. Судіть самі: тут є середньовічні лицарі в металевих латах, японські самураї в бойовому обладунку, американські військові в камуфляжі часів «Бурі в пустелі», командос, полісмени, британські констеблі й гвардійці, що стоять на варті біля королівського палацу…

Ще близько двадцяти фігурок зображають героїв війни 1812 року на чолі з Кутузовим і Наполеоном. Військова форма, відзнаки та зброя гусарів, уланів, драгунів, карабінерів, кірасирів, барабанщиків і козаків відтворені з надзвичайною історичною точністю.

Створювати такі історичні постаті найскладніше. Вони вимагають дуже ретельної підготовки та знання безлічі деталей, – ділиться майстер. – Якщо якогось казкового персонажа я іноді роблю за кілька годин, то на гусара в повному обмундируванні може піти і тиждень, і місяць. Проте результат того вартий. Дивіться: всі шаблі й шпаги у моїх фігурок «діючі» – вони гостро заточені і виймаються з піхов. А якщо дістати з кобури поліцейський револьвер – у ньому навіть барабан, розмір якого – не більш міліметра, крутиться!

Досить нелегко далася Борисові й фігурка Муссоліні. Крім того, що його фото доволі рідкі, практично всі вони – чорно-білі й не дуже хорошої якості. А для роботи умільцеві не обхідне кольорове зображення, бажанощоб характерні риси проступали яскраво і перебільшено.

Навіть найпростіші з точки зору стороннього спостерігача фігурки робляться майстром не на «порожньому місці» -створенню кожного персонажа передує серйозний збір інформації. За кілька десятиліть роботи у Бориса Георгійовича зібралася купа папок, блокнотів і альбомів зі своєрідними «досьє» на своїх героїв. У кожному – фото, вирізки з газет і журналів, ескізи, креслення й розрахунки.У задумах і начерках у мене ще сотні персонажів, – ділиться творчими планами дніпрянин.

Хочу зробити фігурки президентів України – добре, що кожен з них має яскраво виражену індивідуальність. Планую також «єгипетську» серію: боги, сфінкси, фараони. Багатьох артистів ще хочеться зобразити… А взагалі таке хобі дарує мені відчуття справжньої повноти життя. Створюючи свої фігурки, я завжди відпочиваю душею!

Ірина КАДЧЕНКО, фото автора

Поделиться: