ЧИ «РЕАБІЛІТУЮТЬ» АВТОРА «МАЙСТРА І МАРГАРИТИ»?

  19.04.2024 10:41   -
Персона Суспільство

В Українському інституті національної пам’яті відмовилися від закликів «заборонити Булгакова».

Український інститут національної памʼяті звернувся до експертної комісії УІНП з проханням додатково проаналізувати та уточнити фаховий висновок щодо належності об’єктів (географічних об’єктів, назв юридичних осіб, пам’ятників та пам’ятних знаків), присвячених Михайлу Булгакову, до символіки російської імперської політики. Це сталося після того, як УІНП отримав масу критики як від громадськості, так і від експертної спільноти.

…В УІНП запевнили, що вони не закликають до заборони видатного автора, а лише намагаються встановити, чи було з боку Булгакова «зневажливе ставлення до українського державотворення».

«Визнання чи невизнання об’єктів (географічних об’єктів, назв юридичних осіб, пам’ятників та пам’ятних знаків), присвячених Михайлу Булгакову, символікою російської імперської політики не є «забороною Булгакова» <…> Водночас у випадку, якщо підтвердиться зневажливе ставлення Булгакова до українського державотворення, ідеї незалежної української республіки, виразні симпатії та промоція російського імперіалізму, шовіністичні висловлювання на адресу неросійських народів, а також участь у формаціях, які воювали з українськими підрозділами під час Української революції 1917-1921 років, – цілком правомірним є порушення питання щодо недоречності глорифікації та нормалізації його постаті у публічному просторі (називання на його честь географічних об’єктів, юридичних осіб, встановлення пам’ятників та пам’ятних знаків). Відтак Інститут закликає громадськість розділяти питання уславлення в публічному просторі та доступу до результатів творчої діяльності», – йдеться в заяві УІНП.

Також у документі зазначається, що висновок експертної комісії не може бути настановою до закриття музею Булгакова.

«Відповідно висновок експертної комісії щодо Михайла Булгакова не може бути настановою до закриття Літературно-меморіального музею Булгакова в Києві. Тим паче, що після повномасштабного вторгнення музей спрямував зусилля на свою якісну трансформацію. Колектив музею провів низку експертних обговорень, яким має бути оновлений музей, що заслуговують на увагу», – повідомили в УІНП, додавши, що «деколоніальне визволення не може відбутися без якісного осмислення українським суспільством свого минулого»

Любомир ЛОГОВЕНКО,
за матеріалами «Українських новин»

Поділитись:

Попередня стаття: