Гепатит С: ЯК ПЕРЕМОГТИ «ЛАСКАВОГО ВБИВЦЮ»!

  09.02.2021 21:47   -
Здоров'я

Нас завжди лякає, коли ми виявляємо у себе ознаку якогось захворювання. Але набагато небезпечніші недуги, що здатні роками існувати в організмі безсимптомно, руйнуючи його. Саме до таких підступних хвороб належить гепатит С.
Як можна запідозрити у себе наявність цього вірусу і що робити, якщо захворювання підтвердилося, розповіла терапевт Вікторія Кокошко.

«Лагідний вбивця»

Гепатит С – вірусне захворювання, що проявляється запальним процесом у печінці. Вірус може призводити до розвитку як гострого, так і хронічного гепатиту різного ступеня тяжкості – від легкої форми, що триває кілька тижнів, до серйозного хронічного процесу (розвивається мінімум у 70% випадків).

Під впливом вірусу клітини печінки пошкоджуються і перестають справлятися з виконанням життєво важливих функцій. Майже у третини пацієнтів з хронічним гепатитом С може виникнути цироз печінки, при якому відбувається загибель печінкової тканини і поступова заміна її на фіброзну (рубцеву) тканину. Іноді у хворих розвивається рак печінки.

За темпами поширення вірусного гепатиту С (ВГС) Україна сьогодні посідає перше місце в Європі.

За даними ВООЗ, інфіковані не менше 8% населення нашої країни. При цьому багато українців не здогадуються про свою недугу, адже гепатит роками здатний протікати безсимптомно, за що лікарі прозвали його «лагідним вбивцею».

Шляхи зараження

Захворювання передається через кров. Зараження відбувається при потраплянні інфекції в організм через пошкоджену шкіру і слизові оболонки. Найчастіше при переливанні крові та препаратів на її основі, при хірургічному втручанні, при повторному використанні або неякісній стерилізації медичного обладнання та інструментів, при вживанні ін’єкційних наркотиків. Хоча й меншою мірою, але становлять небезпеку і незахищені статеві контакти, якщо один з партнерів хворий на гепатит. Також хвороба може передаватися від матері до дитини під час вагітності та пологів.

Водночас недуга не передається через грудне молоко, харчові продукти, воду. Безпечні і побутові контакти: обійми, поцілунки, вживання їжі та напоїв спільно з хворим.

Тривожні симптоми

Інкубаційний період ВГС становить від двох тижнів до шести місяців. Після первинного потрапляння вірусу в організм людини захворювання найчастіше протікає без специфічних ознак. Проте у пацієнтів з
гострою інфекцією спостерігається слабкість, пітливість, швидка стомлюваність, підвищення температури тіла, зниження апетиту, нудота, блювота, болі в животі. Часто зустрічається також потемніння сечі, біль у суглобах, жовтизна шкіри і білків очей. Деякі симптоми можуть проявлятися і при хронічному перебігу хвороби, що зазвичай свідчить про прогресуюче ураження печінки.

Діагностика і лікування

Для встановлення діагнозу і стадії захворювання застосовується ряд сучасних лабораторних досліджень, про які вам розповість лікар-інфек-ціоніст. Усього існує три типи тестів на виявлення ВГС. Для початку тест на антитіла визначить, чи мали ви коли-небудь цей вірус (організм деяких людей перемагає гепатит С самостійно, без медичної допомоги). Якщо антитіла виявлені – полі-меразна ланІ цюгова реакція (ПЛР) ^ покаже, чи активний вірус у вашому організмі зараз. Якщо тест ПЛР позитивний, додаткове тестування виявить генотип (штам) вірусу. Це допоможе лікарю визначитися з лікуванням, яке вам необхідне.

Найбільш ефективним методом боротьби з ВГС сьогодні є противірусна терапія прямої дії, завдяки якій вдається повністю очистити організм від інфекції у 90% випадків. Раніше ці препарати через високу вартість були не по кишені більшості пацієнтів, але з 2018-го МОЗ України за спеціальною програмою закуповує інноваційні курси лікування ВГС за доступними цінами. Причому пацієнти офіційно стоять у черзі на лікування, отримують більшість препаратів безплатно, за державний рахунок.

Дієта і профілактика

Дієта пацієнта з ВГС повинна бути перш за все щадною для печінки. Слід відмовитися від спиртного, кави, жирної і смаженої їжі, міцних бульйонів, грибів, гострих спецій і приправ. Також важливо харчуватися дрібно, не переїдати і пити 1,5-2 л чистої води на день.

Профілактика гепатиту С полягає в здоровому способі життя, безпечній сексуальній поведінці й дотриманні правил особистої гігієни (ніколи не користуйтеся чужою зубною щіткою, верстатом для гоління, манікюрними ножицями). Ретельно вибирайте стоматолога, косметолога, майстра манікюру та інших фахівців, у роботі яких можливий контакт з кров’ю.

Ірина КАДЧЕНКО

Поділитись:

Попередня стаття: