У ВАС ЯЗИК БІЛИЙ!

  19.10.2021 19:53   -
Здоров'я

Якщо ваш язик несподівано покрився нальотом, проаналізуйте свій спосіб життя, звички і самопочуття. Можливо, вам просто потрібно купити спеціальний скребок для чищення язика або кинути курити. Але в ряді випадків наліт на язиці -це сигнал про серйозні проблеми з внутрішніми органами. Які нюанси повинні насторожити, розповідає стоматолог-терапевт Наталія Головня.

Індикатор здоров’я

Язик – це своєрідне дзеркало стану всього організму. Саме тому лікарі так часто просять пацієнтів показати його. У здорової людини язик зазвичай блідо-рожевого кольору, з добре помітними смаковими сосочками і поздовжньою складкою по центру.

Варіантом норми також вважається невелика кількість білястого нальоту, який теплої пори року може ставати трохи щільнішим, а взимку – набувати жовтуватого відтінку. Головне – він повинен легко зчищатися зубною щіткою і не мати неприємного запаху.

Загалом наліт на язику утворюється з епітеліальних клітин, залишків їжі і мікроорганізмів, присутніх в порожнині рота.

Коли варто хвилюватися

Привід для занепокоєння – постійний щільний білий наліт на язиці (у таких випадках кажуть, що язик «обкладе-
гатьох зубних щіток або спеціальний скребок), у другому – відмовитися від шкідливої звички.

Призвести до утворення нальоту здатні також дефіцит води в організмі, проблеми з носовим диханням, зловживання м’якою їжею, стрес, гормональний збій, гіповітаміноз, прийом деяких ліків (наприклад, антибіотиків), запор або діарея.

Що стосується стоматологічних па-тологій, то наліт на язиці може бути супутником стоматиту, гінгівіту, пародонтозу або глоситу (запалення язика).

Також наліт часто супроводжує захворювання шлунка і кишечника (гастрит, виразкову хворобу, ентероколіт, дуоденіт, панкреатит) і канди-доз порожнини рота. Трохи рідше – це сигнал про інфекційні та паразитарні хвороби, проблеми з нирками, печінкою, жовчним міхуром або органами дихання. Крім того, «обкладений» язик може виникати при цукровому діабеті, онкологічних патологіях і деяких захворюваннях, що передаються статевим шляхом.

Що робити

Оскільки наліт на язиці – це не хвороба, а симптом, щоб позбутися від нього, потрібно з’ясувати причину його появи. Варто почати з консультації стоматоло-

ний»), що повністю приховує слизову. Тривожним симптомом вважається і незвичайний колір нальоту: жовтий, зелений, чорний, сірий або коричневий.

Мусить насторожити і зміна консистенції нальоту – якщо вона стала щільною, сироподібною, слизистою або липкою, а також поява неприємного запаху. Рекомендується звернутися до лікаря і в тому випадку, якщо сам язик поміняв колір і з рожевого став яскраво-червоним, синюватим або, навпаки, дуже блідим.

Перераховані вище зміни можуть свідчити як про стоматологічні патології, так і про гострі або хронічні захворювання внутрішніх органів.

Супутніми симптомами «обкладеного» язика можуть бути тріщини на його поверхні, печіння, гіркота і сухість у роті.

Причини проблеми

Для початку потрібно виключити дві найшкідливіші причини постійного білого або жовтуватого нальоту на язику (які при бажанні легко усунути): це неправильна гігієна порожнини рота і куріння. У першому випадку вам просто потрібно не забувати при чищенні зубів очищати ще і язик (для цього призначений зворотний бік бага, який за результатами огляду точно визначить, чи пов’язаний «обкладе -ний» язик з проблемами порожнини рота, і в разі необхідності направить вас до інших фахівців.

ПРОФІЛАКТИКА
Щоб звести ризик появи нальоту до мінімуму, візьміть за правило щодня чистити не тільки зуби, а й поверхню язика, відмовтеся від шкідливих звичок, регулярно відвідуйте стоматолога і стежте за здоров’ям порожнини рота.
Крім того, пийте достатньо води, не зловживайте кавою і чорним чаєм, частіше їжте тверді овочі й фрукти, дотримуйтеся принципу збалансованого харчування, щоб попередити проблеми зі шлунково-кишковим трактом.

Залежно від кольору, щільності і локалізації нальоту, а також наявності інших симптомів, вам можуть знадобитися такі обстеження, як УЗД внутрішніх органів, загальний і біохімічний аналізи крові, аналіз крові на наявність бактерії хелікобактер пілорі, копрограма, бакпосів на флору ротової порожнини і т. ін.

Терапія буде призначена за результатами обстежень. До цього не варто самостійно ставити діагноз і починати лікування, а також очищати язик за допомогою агресивних розчинів, що містять спирт, перекис водню, йод. По-перше, ви можете пошкодити слизову, а по-друге – замаскуєте ознаки хвороби і лише ускладните завдання лікаря.

Ірина КАДЧЕНКО

Поділитись:

Попередня стаття: