РОЗАЦЕА: коли проблема на обличчі
Якщо ви раптом помітили за собою схильність заливатися рум’янцем, причому почервоніння обличчя виникає регулярно і проходить з кожним разом все довше, – це може бути початковим проявом розацеа. Що це за хвороба, від чого вона виникає і як лікується, пояснив лікар-дерматовенеролог вищої категорії] Володимир Агафонов.
Фактори ризику: вік, стать і світла шкіра
Розацеа (рожеві вугри) – це хронічне запальне захворювання шкіри обличчя, для якого характерне стійке почервоніння і набряк шкіри, поява висипань і «судинних зірочок». Типові місця локалізації розацеа – лоб, ніс, щоки і підборіддя. Часто хвороба протікає стадіями: з періодичними загостреннями і поліпшеннями.
Ця дерматологічна недуга дуже поширена. За даними медичної статистики, від неї страждають 10 відсотків населення Землі. В основному ро-зацеа зустрічається у людей зрілого віку (старше 40 років), жінки хворіють частіше за чоловіків. Додатковим фактором ризику вважається світла шкіра.
Залежно від перебігу захворювання та інтенсивності шкірних проявів виділяють кілька форм і стадій розацеа, але з цим вам допоможе розібратися тільки фахівець.
Причини – зовнішні й внутрішні
Причини розвитку розацеа досі остаточно не з’ясовані. Найчастіше її пусковим механізмом вважають судинні та ендокринні патології, захворювання шлунково-кишкового тракту, інфекційні недуги шкіри, збій імунітету і порушення обміну речовин. Відіграє роль і спадковість, а також вплив зовнішніх чинників: агресивні косметологічні процедури, вплив на шкіру ультрафіолету, тепла, холоду, часті стреси, вживання алкоголю, гарячих напоїв, прянощів. Крім того, спровокувати проблеми зі шкірою обличчя здатні деякі медикаменти, гормональні креми та мазі. Є також версія, що головний винуватець розвитку розацеа – шкірний кліщ демодекс.
У жінок розацеа нерідко виникає або посилюється в період менопаузи і клімаксу, в цьому разі потрібна консультація гінеколога.
Найчастіше захворювання розвивається при сукупності декількох несприятливих факторів
Тривожні симптоми
У розвитку розацеа виділяють кілька основних етапів. Спершу виникає почервоніння (еритема), яке на початку захворювання носить тимчасовий характер і проходить через кілька годин, але пізніше стає постійним. Спровокувати появу еритеми здатні сильний стрес, алкоголь, гостра пряна
їжа, ультрафіолет, фізичне перенапруження та інші фактори. Почервоніння може супроводжуватися поколюванням, печінням, сверблячкою.
Потім до еритеми додається набряклість обличчя і множинні «судинні зірочки».
На наступному етапі запалення посилюється і на шкірі обличчя (іноді – також у зоні декольте і на волосистій частині голови) з’являються різноманітні висипання – як просто опуклі вузлики, так і гнійники (папули і пустули). Спочатку вони поодинокі, але поступово зливаються в групи.
У деяких пацієнтів хвороба розвивається далі й виражається в ущільненні шкіри, яка стає грубою і горбистою, починається деформація рис обличчя. Може статися потовщення носа, вушних раковин і т. ін.
Досить часто (приблизно в 20 відсотках випадків) при розацеа також спостерігається ураження очей – зокрема, розвиваються блефарит, кон’юнктивіт, кератит. Може турбувати почервоніння і лущення повік, відчуття стороннього тіла в оці, свербіж.
Що робити
При виявленні у себе тривожних симптомів необхідно звернутися за консультацією до дерматолога.
Діагностика розацеа заснована на характерних клінічних проявах; специфічних діагностичних тестів не потрібно. Лікування зазвичай призначається комплексне і включає в себе засоби як для зовнішнього, так і для внутрішнього застосування.
Передусім виключаються причини і фактори ризику, які могли спровокувати розвиток розацеа – іноді на ранній стадії цих заходів достатньо. У більш запущених випадках можуть призначатися антибіотики, антигістамінні, спеціальні мазі, креми і лосьйони, протизапальні примочки.
На пізніх стадіях захворювання для видалення «судинних зірочок» може бути рекомендовано застосування лазера, електрокоагуляція (вплив електричним струмом) і кріодеструкція (вплив рідким азотом). Для боротьби з ділянками грубої шкіри застосовується дермабразія (глибоке шліфування) і хірургічне видалення тканин.
Крім того, рекомендується максимально щадний догляд за шкірою обличчя і захист її від впливу ультрафіолету. Якщо встановлено зв’язок виникнення розацеа з проблемами шлунково-кишкового тракту, необхідно дотримуватися дієти: уникати жирної, гострої, солоної і пряної їжі, алкоголю, кави, міцного і гарячого чаю.
Ірина КАДЧЕНКО