ОТ ТОБІ И РАЗ – ІШІАС

  07.07.2020 21:56   -
Здоров'я

Якщо у вас раптом виник пекучий біль у попереку, це може бути симптомом запалення сідничного нерва, яке називається красивим словом «ішіас». Чому виникає і кому загрожує це захворювання, а головне – як можна його вилікувати, розповіла лікар-невропатолог вищої категорії Оксана Щитник.

Причини

Ішіас – запалення або защемлення сідничного нерва (чи його відгалужень), найдовшого нерва в людському організмі. Недугу також називають попереково-крижовим радикулітом і невралгією сідничного нерва. Ішіас зазвичай розвивається у людей старше сорока років, у більш молодих пацієнтів зустрічається дуже рідко.

Основною причиною розвитку запального процесу або здавлювання М нервових корін- ж ців при ішіасі V . вважається остеохондроз або грижа міжхребцевого диска. Спровокувати хворобу здатні також травми спини, остео-фіти (кісткові нарости на хребцях, що викликають компресію тканин), пухлини спинного мозку, переохолодження організму. Фактором ризику є і наявність у паці- ‘ єнта ревматоїдного артриту, цукрового діабету, подагри, інфекційних захворювань, запальних процесів у ділянці таза. Іноді ішіас стає наслідком інтоксикації організму алкоголем або отруйними речовинами (ртуттю, миш’яком, свинцем).

Тривожні симптоми

Хвороба може розвиватися як стрімко, так і поступово. Класичним початковим симптомом є біль у поперековому відділі хребта, який може віддавати в сідниці і поступово поширитися по задній поверхні ноги аж до стопи і кінчиків пальців. Як правило, від больового синдрому страждає одна нога, але зрідка і обидві.

Біль може бути різного характеру: пекучий, стріляючий,
ниючий, поколюючий. Він то посилюється, то слабшає або навіть повністю зникає. Але це тимчасове полегшення. Больовий синдром часто здатний посилити будь-яку напругу м’язів: при ходьбі, нахилах і навіть кашлі.

Додаткові симптоми: набряки в ділянці нирок, оніміння і поколювання нижніх кінцівок, відчуття «мурашок». Рідше – підвищена температура тіла, зайва пітливість.

Іноді при ішіасі може порушуватися робота внутрішніх органів – кишечника і сечового
міхура, що призводить до нетримання сечі й калу.

Загалом невралгія сідничного нерва здатна швидко прогресувати і в тяжких випадках може навіть знерухо-мити людину.

Що робити

Діагностикою та лікуванням займається лікар-невропато-лог або травматолог. Він оглядає пацієнта і робить кілька специфічних тестів, що дозволяють виявити характерні симптоми захворювання (тест підйому прямої ноги і т. ін.). Крім того, лікар може призначити УЗД, рентгенографію, комп’ютерну або магнітно-резонансну томографію, електроміографію. За допомогою цих досліджень вдається визначити ступінь защемлення корінців нервів, а також оці-
нити поширеність запального процесу.

Лікування ішіасу носить комплексний характер. Для зняття больового синдрому і зменшення запалення призначаються медикаментозні препарати (анальгетики, спазмолітики, глюкокорті-костероїди) і вітаміни. Паралельно в більшості випадків застосовується фізіотерапія (електрофорез, вплив теплом, лазером, озоном). Хороші результати при цьому діагнозі нерідко показують і методи нетрадиційної медицини: гіру-дотерапія – лікування п’явками, голковколювання. Після зняття загострення паці-
єнту рекомендуються заняття лікувальною фізкультурою і масаж.

У рідкісних випадках застосовується хірургічне втручання.

Профілактика

Щоб попередити невралгію сідничного нерва, рекомендуються регулярні, але помірні фізичні навантаження і сон на зручному (в ідеалі – ортопедичному) матраці. Важливо також не пускати на самоплив простудні та інфекційні недуги, контролювати масу тіла, уникати переохолоджень і травм спини.

Крім того, необхідно запам’ятати алгоритм при піднятті важких предметів. Щоб навантаження припадало на м’язи рук і ніг, а не на поперек, рекомендується трохи присісти і нахилитися, а потім підняти вантаж, не згинаючи при цьому спини.

Ірина КАДЧЕНКО, фото автора

Поділитись: