Кому і навіщо потрібен пульсоксиметр

  27.01.2021 14:37   -
Здоров'я

«Коронавірусний» 2020-й збагатив лексикон українців новими словами: пандемія, локдаун, сатурація, пульсоксиметр… Останній термін позначає медичний прилад, який сьогодні рекомендують мати в домашній аптечці поряд з термометром і тонометром.
Що він вимірює і при яких захворюваннях, крім коронавірусу, може стати в пригоді, розповіла лікар-терапевт Вікторія КОКОШКО.

Як це працює

Пульсоксиметр – контрольно-діагностичний прилад, призначений для неінва-зивного (без проколу шкіри) вимірювання сатурації – рівня насичення киснем крові. Одночасно пристрій вимірює частоту пульсу.

Пульсоксиметри бувають стаціонарні багатофункціональні (для професійного використання в лікарнях) і портативні, побутові, але принцип їх роботи однаковий. Метод дослідження заснований на тому, що гемоглобін, молекула якого пов’язана з молекулами кисню, по-іншому поглинає світлові хвилі певної довжини, ніж гемоглобін, не пов’язаний з киснем.

Мобільний пульсоксиметр дуже простий в експлуатації, безпечний (застосовується тільки світлове випромінювання) і може використовуватися як для дорослих, так і для дітей. Стандартний «домашній» пристрій має вигляд невеликої «прищіпки», яка одягається на палець, просвічуючи його. При проходженні світла через кров і м’які тканини відбувається його часткове поглинання, що дозволяє визначити вміст кисню в крові. Отримані показники виводяться на дисплей приладу у вигляді цифр. Уся процедура займає приблизно півхвилини.

В яких випадках застосовується

Необхідність застосування пульсокси-метра при коронавірусній інфекції обумовлена тим, що одне з найбільш типових її ускладнень – це пневмонія. Але тяжкість запального процесу в легенях далеко не завжди можна визначити за зовнішніми симптомами і загальним станом хворого. Тому, щоб не пропустити критичний момент, при коронавірусі рекомендується регулярне вимірювання показника сатурації, яке можна проводити в домашніх умовах.

Вміст кисню в крові в нормі становить 95-99%. Якщо цей показник стабільно нижчий, необхідні додаткові обстеження: рентген або комп’ютерна томографія легенів. При цифрах нижче 92-90% потрібна госпіталізація.

Крім коронавірусу, існує ряд патологій, що супроводжуються дефіцитом кисню в крові і також вимагають періодичної або регулярної пульсоксиметрії. Це хронічні захворювання серцево-судинної і дихальної систем; анемія; туберкульоз, а також стан пацієнта після операції і наркозу або при проведенні кисневої терапії. Застосовується пульсоксиметр і при реабілітації пацієнтів, що перенесли інфаркт, і для контролю сатурації при заняттях спортом.

Без паніки – просто зітріть лак

Багато людей зараз купують пульсоксиметри «для профілактики» і щодня міряють сатурацію для самозаспокоєння, не маючи ніяких симптомів коронавірусу. Якщо ви саме з цієї категорії, то пам’ятайте, що знижений показник рівня кисню в крові зовсім не обов’язково означає, що ви захворіли. Причиною цього можуть стати накладні нігті, гель-лак або звичайний лак темного кольору, що утрудняють роботу пульсокси-метра, а також переохолодження тканин (для отримання точних даних ваш палець повинен бути теплий і максимально нерухомий у процесі вимірювання). Крім того, спотворити показники сатурації здатне недавнє фізичне навантаження або «сіли» батарейки в приладі.

Переплачувати не варто

В аптеках та інтернет-мага-зинах ціни на побутовий пульсоксиметр в середньому стартують від 300 гривень, а найдорожчі моделі коштують 2000-2500 тис.грн. Вартість приладу зазвичай залежить від виробника, дизайну, наявності додаткових функцій і аксесуарів (ремінь, поясна кишеня). Крім того, багато продавців зараз користуються ажіотажним попитом і безпідставно піднімають ціни навіть на найпростіші китайські пристрої.

Але переплачувати в даному випадку сенсу немає. Принципи роботи і дешевих, і дорогих моделей абсолютно ідентичні, тому зі своєю основною функцією – контроль рівня кисню в крові і частоти серцевих скорочень – прилади справляються з рівнозначним успіхом. При цьому невелику похибку в вимірі (+ -2%) може дати пристрій будь-якої цінової категорії. Тож для домашньої аптечки буде достатньо бюджетного пульсоксиметра, який допоможе вам зберегти спокій і здоров’я під час пандемії.

Ірина КАДЧЕНКО

Поділитись:

Попередня стаття: