Як зміцнити нерви

10 месяцев ago anelya Комментарии к записи Як зміцнити нерви отключены

Якщо останнім часом у вас усе валиться з рук, долають тривожні думки, погіршилися пам’ять і сон, – можливо, це ознаки нервового розладу. Чому виникає цей стан, кому загрожує в першу чергу і як відновити здоров’я нервової системи, розповіла лікар-невропатолог вищої категорії Оксана Щитник.

Аж до депресії

Нервовий розлад – це загальна назва групи психоневрологічних захворювань, до яких насамперед належать неврози, депресії і психосоматичні порушення -симптоми або патології, що розвиваються як реакція організму на стрес. Гостру фазу нервового розладу називають нервовим зривом. У більшості випадків зрив провокують зовнішні причини: розлучення, смерть близької людини, втрата роботи, фінансові проблеми, потрапляння в екстремальну ситуацію.

Види і прояви нервових розладів дуже різноманітні (неврастенія, істерія, підвищена тривожність, панічні атаки, вегето-судинна дистонія). Тому, за даними статистики, тією чи іншою мірою з ними періодично стикаються майже 90 відсотків жителів мегаполісів, які потрапляють в групу ризику через прискорений темп життя, перевантаженість інформацією і несприятливі екологічні умови. Втім, життя у великому місті – далеко не єдиний фактор, що погіршує здоров’я нервової системи.

Хто в групі ризику

Небезпеку зіткнутися з нервовим розладом у сучасному світі має майже кожна людина. У групі ризику чутливі та збудливі люди, які сприймають будь-яку дрібницю близько до серця; пер-фекціоністи, які звикли все робити на «відмінно»; ті, у кого підвищене почуття відповідальності або занижена самооцінка; трудоголіки, які відчувають постійне розумове й фізичне напруження. Варто турбуватися і тим, чиї батьки або близькі родичі страждали від нервових розладів. Серйозно шкодять нервовій системі
й куріння, вживання алкоголю та наркотиків.

Також підвищений ризик заробити проблеми з нервами у пацієнтів, що мають серйозні хронічні захворювання – особливо печінки і щитоподібної залози.

Крім того, нервові розлади частіше діагностуються у жінок, ніж у чоловіків. Можливо, це відбувається тому, що жінки більш емоційні, а також не соромляться звертатися за лікарською допомогою, тоді як чоловіки в основному намагаються впоратися з проблемами самостійно.

Тривожні симптоми

Комплекс конкретних симптомів залежить від виду нервового розладу, але є характерні загальні ознаки, які проявляються у більшості випадків. Це підвищені тривожність і стомлюваність, проблеми з концентрацією уваги, дратівливість, плаксивість, нав’язливі похмурі думки, страх перед майбутнім, проблеми зі сном. Крім того, людина відчуває апатію, втрачає інтерес до звичних занять, домашніх справ, хобі. Можуть виникнути проблеми з особистою гігієною – пацієнт перестає стежити за собою.

Крім того, розлади нервової системи часто поєднуються з погіршенням самопочуття. Зокрема, це головні болі та запаморочення, прискорене серцебиття, перепади артеріального тиску, задишка, відчуття «клубка в горлі», болі в животі й розлад травлення. Одними з ознак проблем з нервами можуть бути і раптове тремтіння в колінах, пітливість долонь.

Що робити

Якщо у вас або вашої близької людини з’явилися симптоми нервового розладу (і тим більше – нервового зриву), не ігноруйте їх, а
зверніться за допомогою до фахівця – невролога, психотерапевта чи психіатра. При необхідності лікар призначить медикаментозне лікування. У важких випадках це можуть бути антидепресанти і транквілізатори, але частіше достатньо безрецептурних заспокійливих препаратів, що поліпшують сон і зменшують тривожність, ліків на основі рослинних екстрактів, вітамінів, гомеопатичних засобів, трав’яних чаїв.

Також рекомендується психотерапія, в ході якої людина вчиться міняти своє ставлення до зовнішніх подразників, не так гостро реагувати на стреси і негативні події. Крім того, в боротьбі з нервовими розладами ефективні арт- і ароматерапія, заняття йогою, плаванням, дихальна гімнастика, фізіо-процедури, масаж.

Ірина КАДЧЕНКО

Поделиться: