ЯК ЗМІЦНИТИ ІМУНІТЕТ НАВЕСНІ

  28.04.2021 12:54   -
Здоров'я

Весною, незважаючи на розквіт природи, ми зазвичай скаржимося на проблеми зі здоров’ям і зовнішнім виглядом: загострюються хронічні захворювання, волосся й нігті стають ламкими, шкіра -сухою та тьмяною.
В народі погіршення самопочуття зазвичай пояснюють весняним авітамінозом. «Зоря» з’ясувала, чи так це насправді, і що потрібно робити, аби знову прийти в форму.

У групі ризику – жителі мегаполісів

– Після довгого холодного періоду нам дійсно не вистачає вітамінів, через що знижується імунітет і загальний тонус організму, але називати цей стан авітамінозом не зовсім правильно, – пояснює терапевт ВіктоМрія Кокошко. – Справа в тому, що авітаміноз – це критична нестача або повна відсутність певного вітаміну в організмі, яка призводить до небезпечних захворювань. Наприклад, при нестачі вітаміну С виникає цинга – розпушення й кровоточивість ясен, розхитування зубів. Насправді більшість українців навесні страждають від гіповітамінозу – часткової вітамінної недостатності, коли вітаміни в організм надходять, але їхня кількість нижча за норму. Звідси – наш блідий вигляд і загальна апатія, незважаючи на довгоочікувану весну.

Особливо до цього стану схильні мешканці мегаполісів, які вживають недостатньо овочів, фруктів і зелені, мало бувають на свіжому повітрі й знаходяться в постійному напруженні. Тому у великих містах від гіповітамінозу *
страждає кожен третій.

Шукайте збагачені продукти

За словами спеціаліста, найбільш поширена проблема зараз – це брак жиророзчинних вітамінів А, Е і Д, що проявляється сонливістю, швидкою стомлюваністю, погіршенням роботи внутрішніх органів, стану волосся та шкіри. Щоб змінити ситуацію, збалансуйте раціон, включивши в нього в достатній кількості білки, вуглеводи, жири, вітаміни й мінерали.

Зокрема, варто вживати більше овочів і фруктів (максимально корисні цитрусові, банани, яблука, капуста, морква, цибуля, часник), додатково приймати йод, а також налягати на молоко й сири, багаті легкозасвоюваним кальцієм і фосфором. Незамінні для повно -цінного харчування й бобові, яйця, морська риба, нежирні сорти м’яса. Справжнє джерело корисних речовин – це насіння соняшника й гарбуза, горіхи (волоські, арахіс, мигдаль, фісташки).

Особливу увагу лікарка радить звернути на так звані збагачені продукти, що в усьому світі визнані найефективнішим методом боротьби з гіповітамінозом. Найчастіше вітамінами й мікроелементами збагачують хліб, молоко, сири, рослинні олії, безалкогольні напої, яйця, сіль.

Імунітет починається з кишечника

Ще одне весняне завдання №1 – зміцнити захисні сили організму, адже ні ГРВІ, ні коро-навірус поки не відступають. Більшість лікарів дотримуються тези, що «імунітет починається з кишечника», оскільки від стану мікрофлори цього органу багато в чому залежить здоров’я всього організму.

– Серйозно порушують баланс корисних і шкідливих бактерій в кишечнику прийом антибіотиків, алкоголь, куріння, зловживання цукром, смаженою та жирною їжею, – каже Вікторія Кокошко. – Тому зараз важливо відмовитися від шкідливих звичок і безконтрольного прийому ліків, максимально прибрати з раціону «харчове сміття». А роль пробіотиків, що поліпшують травлення, успішно виконають кефір, ряжанка, домашній йогурт

Як приємний бонус дозвольте собі трохи червоного вина, чорного шоколаду або кави – вони містять антиоксиданти, що захищають клітини від пошкодження вільними радикалами, а організм в цілому – від передчасного старіння й запальних процесів.

Водночас, за словами лікарки, для підвищення імунітету не варто захоплюватися БАДами, вітамінними комплексами та гомеопатичними препаратами – їх ефективність, на відміну від здорового способу життя і правильного харчування, не доведена.

Народний рецепт для зміцнення імунітету
Пропустіть через м’ясорубку 1,5 склянки родзинок, 1 склянку волоських горіхів, 0,5 склянки мигдалю, шкірку 2 лимонів. Самі лимони вичавіть в утворену масу й додайте 0,5 склянки розтопленого меду.
Настоюйте вітамінну суміш 1-2 дні в темному місці, після чого приймайте по 1 столовій ложці двічі на день за годину до їди. Зберігайте в холодильнику.

Допоможуть сон і зарядка

Дуже важливий для підтримки імунітету й повноцінний сон. В ідеалі лягати спати до півночі, в один і той же час. Якщо вам заважають заснути тривожні думки, не дивіться ввечері новини, не користуйтеся комп’ютером і телефоном. Можна випити перед сном 15-20 крапель настоянки м’яти або валеріани, розчинених у чверті склянки води. Не забувайте також добре провітрювати кімнату.

Підвищити опірність організму інфекціям допоможе й регулярна фізична активність: ранкова зарядка, вправи на розтяжку, піші прогулянки. Навіть якщо у вас артрит, остеохондроз або гіпертонія, вам рекомендована лікувальна фізкультура.

Важливо також зберігати позитивний погляд на світ – в цьому допоможуть цікаве хобі, перегляд комедій, спілкування з друзями та близькими, догляд за домашніми улюбленцями – кішкою, собакою, папугою або навіть равликом.

Ірина КАДЧЕНКО

Поділитись:

Попередня стаття: