ЯК БОРОТИСЯ ІЗ «ТОВСТОШКІРІСТЮ»

  05.01.2022 21:09   -
Здоров'я

Чим старша людина, тим частіше вона стикається з появою різних шкірних новоутворень – горбків, шорсткостей, мозолів. Чому це відбувається і в яких випадках варто хвилюватися, пояснив лікар дерматовенеролог найвищої категорії дніпровського обласного шкірвендиспансеру Володимир Агафонов.

Не болить, але турбує

Кератоз (кератодермія) -це дерматологічна патологія, що проявляється надмірним потовщенням поверхневого (рогового) шару шкіри. У більшості випадків цей стан не завдає людині хворобливих відчуттів, але при цьому шкіра в місцях, що постраждали від кератозу, виглядає огрубілою, недоглянутою, лущиться. Найчастіше проблемні ділянки та доброякісні шкірні новоутворення (кератоми) виникають на долонях, підошвах, ліктях та колінах, рідше – на обличчі та волосистій частині голови.

Кератоз буває різних типів, найпоширеніші – актинічний (сонячний), фолікулярний (волосяний) та себорейний. Захворювання може бути спадковим або набутим, протікати у гострій чи хронічній формі.

Від появи кератом на обличчі та тілі страждають пацієнти незалежно від статі та віку. Але до групи підвищеного ризику входять люди похилого віку, а також володарі світлої шкіри, очей та волосся.

Причини проблеми

Причини розвитку патології остаточно не вивчені. Вважається, що пусковим механізмом прискореного зроговіння та порушення нормального злущування шкірних лусочок можуть стати ендокринні збої, захворювання нервової та травної систем, бактеріальні та вірусні інфекції, ослаблення імунітету.

Відіграють роль і вікові зміни в організмі, генетична схильність, наявність хронічних хвороб шкіри (екзема, псоріаз), частий вплив на шкіру шкідливих речовин.

Крім того, одним з основних факторів ризику розвитку кератозу лікарі вважають надмірну дію ультрафіолету.

Негайно до лікаря
Варто терміново звернутися за медичною допомогою, якщо прояви кератозу завдають вам дискомфорту (спостерігається свербіння, печіння, кровоточивість) або до них приєдналися ознаки запалення (почервоніння, набряк, біль). Особливо небезпечно ігнорувати подібні симптоми або самостійно видаляти шкірні новоутворення (керато-ми, мозолі, натоптиші) пацієнтам із цукровим діабетом.

Тривожні симптоми

Прояви кератозу залежать від форми патології. При фолікулярному типі на поверхні шкіри біля волосків у ре-
зультаті запалення фолікулів утворюються характерні горбики бежевого або рожевого кольору. Типова локалізація -передпліччя, стегна, сідниці.

Себорейний кератоз проявляється утворенням ороговілих коричневих або навіть чорних бляшок, з чіткими краями, які можуть розташовуватися на руках, грудях, шиї, обличчі. Цим типом кератодермії в основному страждають люди похилого віку.

Актинічний кератоз розвивається через пошкодження шкіри внаслідок агресив-
ної дії ультрафіолету. Симптоми – скупчення дрібних плям тілесного або коричневого відтінку із сухою лускатою поверхнею, що нагадує наждачний папір. Локалізація – голова, шия, руки. Ця форма кератозу небезпечна тим, що може перероджуватися на злоякісну патологію.

Загалом будь-який кератоз починається з появи невеликих нерівностей та шор-сткостей на шкірі обличчя, шиї, передпліч; утворення ороговілих ділянок на долонях та підошвах.

Що робити

При виявленні перших «дзвіночків» кератозу варто звернутися за консультацією до дерматолога, оскільки боротися з патологією набагато
легше на початковій стадії. Лікар проведе візуальний огляд, дерматоскопію, за потреби призначить цитологічний або гістологічний аналіз шкірних новоутворень, біопсію.

Консервативна терапія кератозу полягає у застосуванні спеціальних мазей, кремів та шампунів (якщо вражена волосиста частина голови). Застосовуються також аплікації препаратів із сечовиною, пілінгові процедури. Радикальні способи лікування – це видалення кератом хірургічним шляхом або за
допомогою кріодеструкції, лазера, радіоножа, електрокоагуляції.

Профілактика

Для профілактики виникнення кератозу важливо правильно доглядати шкіру обличчя та тіла, регулярно використовувати відлущу-вальні та зволожуючі засоби. Впливає на здоров’я шкіри й раціон: їжте більше свіжих овочів, фруктів та ягід, а також будь-яких продуктів, багатих на вітаміни А, В і Е.

Якщо у вас світла шкіра або схильність до появи пігментних плям і родимок, уникайте прямих сонячних променів (особливо в «небезпечний» час з 10.00 до 16.00), а також різкого перегріву та переохолодження організму.

Ірина КАДЧЕНКО

Поділитись:

Попередня стаття:

Наступна стаття: