Чим небезпечний СЕРЦЕВИЙ КАШЕЛЬ

  31.08.2021 20:30   -
Здоров'я

Напевно вам доводилося чути словосполучення «серцевий кашель», але далеко не всім відомо, що це означає. Чим серцевий кашель відрізняється від звичайного, що виникає при застуді або алергії, й чому вважається більш небезпечним, пояснила лікар-терапевт вищої категорії Сніжана Ляшук.

У чому відмінність

Зазвичай кашель виникає у відповідь на подразнення розташованих у бронхах рецепторів: відкашлюючись, ми очищаємо дихальні шляхи від слизу, рідини, пилу та інших сторонніх речовин. Такий кашель може ситуативно виникнути й у здорової людини, а може бути симптомом бронхіту, пневмонії, астми, алергії та інших захворювань.

Механізм виникнення серцевого кашлю дещо інший. Його причина -утворення в легенях застійних явищ, які виникають, коли серце не в змозі нормально перекачувати кров. Найчастіше це відбувається через збій функції лівого шлуночка. Водночас синхронність роботи шлуночків серця порушують різні серцеві патології.

Згідно зі статистикою кожен десятий випадок кашлю спровокований саме проблемами серцево-судинної системи. В особливій групі ризику перебувають люди похилого віку, які часто страждають від ослаблення насосної функції серця – хронічної серцевої недостатності. її непрямими ознаками є збільшення маси тіла, задишка, набряки кінцівок, непере-носимість задухи.

Причини і фактори ризику

Викликати погір- ^ шення кровотоку в малому (легеневому) колі кровообігу, який відповідає за постачання дихальної системи, здатний цілий ряд захворювань. Передусім це ішемічна хвороба серця, стенокардія, гіпертонія та різні види аритмій. Небезпечні також міокардит, кардіо-міопатія, інфаркт міокарда, вроджені та набуті вади серця, патології міт-рального клапана й аорти.

Також розвитку серцевого кашлю можуть сприяти захворювання ендокринної системи, важка ступінь анемії та системне вживання деяких ліків. Крім того, чинниками ризику при серцевій недостатності є куріння, зловживання спиртним, хронічні стреси.

І якщо на початковій стадії порушення циркуляції крові в легеневому колі кровообігу проявляється лише легким покахикуванням, то в запущених випадках воно може призвести навіть до такого небезпечного стану, як набряк легень.

Тривожні симптоми

Серцевий кашель можна самостійно відрізнити від «застудного» за характерними ознаками. Він майже завжди сухий, без виділення мокротиння (лише при набряку легень можливе кровохаркання), і супроводжується відчуттям нестачі повітря. Також часті супутники серцевого кашлю – це задишка, запаморочення, посиніння губ і кінчиків пальців, болі в ділянці серця, прискорене серцебиття, здуття вен на шиї. Примітно й те, що кашель та супутні симптоми помітно посилюються в горизонтальному положенні, тому хворі часто змушені спати напівсидячи.

Крім того, людина відчуває загальну слабкість, може навіть знепритомніти. А ось підвищення температури серцевий кашель не викликає. Також, на відміну від сильного, «гострого» кашлю при запаленні дихальних шляхів, який швидко минає після лікування, кашель «від серця» посилюється поступово й може непокоїти хворого роками, виникаючи при найменшому фізичному навантаженні.

Що робити

При виникненні характерних симптомів, потрібно звернутися до сімейного лікаря, кардіолога або пульмонолога. Спеціаліст збере анамнез і направить вас на необхідні обстеження: електрокардіограму, УЗД серцевого м’яза, МРТ або КТ серця, рентген легень тощо. Лікування призначається залежно від виявлених проблем у роботі серця. Найчастіше це комплексна медикаментозна терапія (препарати, що зміцнюють м’язи серця й нормалізують серцеву діяльність, сечогінні та протикашльові засоби). Але іноді рекомендується й оперативне втручання.

Окрім прийому ліків, дуже важливо нормалізувати спосіб життя: спати не менше 7 годин на добу, уникати стресів, контролювати свою вагу, бути фізично активним і відмовитися від шкідливих звичок. Також при серцевих патологіях необхідна дієта: головне – знизити вживання рідини й солі (максимум 1,5 л і 5 г на добу відповідно). Основу раціону повинні складати цільнозернові крупи, риба, філе птиці, нежирна молочка, фрукти й овочі. Під забороною смажені страви, копченості, вершки, маргарин, фаст-фуд, цукерки та жирні сири.

САМОЛІКУВАННЯ НЕ ДОПОМОЖЕ
Лікувати серцевий кашель народними засобами не рекомендується, тому що патології, які спричиняють його, без належної терапії можуть призвести до небезпечних для життя ускладнень. Але за погодженням з лікарем для зняття нападів кашлю та поліпшення роботи серця можна застосовувати фіточаї (на основі плодів глоду, кореня валеріани, листя меліси, пустирника, перстачу), настій калини з медом, свіжовичавлений морквяний сік.

Ірина КАДЧЕНКО

Поділитись: