ВІДКРИВАЄМО ГАМАНЕЦЬ

  15.12.2022 19:57   -
Влада

З 1 грудня пенсії та соцвиплати зростають, субсидії нараховуватимуть по-іншому, авто оформлюватимуть по-новому. А ще з початку місяця зріс прожитковий мінімум, і відповідно й соцвиплати, котрі до нього прив’язані. Тож ряд категорій пенсіонерів чекає підвищення виплат. Зміниться й порядок надання субсидій…

ПЕНСІЇ

З 1 грудня пенсія зросла для трьох категорій. Для тих, хто отримує мінімальну, максимальну та має надбавки до пенсії чи понаднормовий стаж.

Мінімальна пенсія зростає на 66 гривень до 2093 гривень, бо дорівнює прожитковому мінімуму.

Максимальна – на 660 гривень до 20 920 гривень, становить 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.

Перерахунок пенсій відбудеться і для непрацюючих осіб, які отримують «страхові» пенсії – на рівні 2500 гривень, або пропорційно наявному страховому стажу.

ПРОЖИТКОВИЙ МІНІМУМ З 1 ГРУДНЯ

Бюджетом-2022 передбачене останнє підвищення прожиткового мінімуму цьогоріч у грудні. Оскільки до нього прив’язаний ряд соцвиплат, то з 1 грудня зміниться розмір виплат на дитину, аліментів, максимальних виплат з безробіття тощо.

СОЦВИПЛАТИ

Виплати для переселенців (ВПО)

Щомісячна державна допомога на проживання особам з інвалідністю та дітям й надалі становитиме 3 тисячі гривень, для решти ВПО – 2 тисячі гривень.

Також в Україні незабаром розпочнеться друга хвиля виплат у розмірі 6600 гривень внутрішньо переміщеним особам. Вона виплачуватиметься упродовж 3 місяців – по 2200 гривень на місяць. На неї можуть розраховувати громадяни віком від 55 років, вагітні жінки, самотні матері з дітьми віком до двох років, особи з інвалідністю, неповні сім’ї.

Аліменти на дитину

Розмір аліментів на дитину залежить від доходів батьків, що не проживають з дитиною. Тож мінімальний (гарантований) розмір аліментів становить 50% від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. Відповідно до 6 років він складатиме 1136 гривень, від 6 до 18 років – 1416,5 грн.

Максимальний становить 10 прожиткових мінімумів для дитини відповідного віку: до 6 років – 22 720 гривень, від 6 до 18 років – 28 330 гривень.

Допомога на дитину

З 1 грудня зросте також допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, та соцдопомога на дітей з інвалідністю, над якими вста-
новлено опіку чи піклування. Вона так само відрізнятиметься від віку дитини.

Тож на дітей до 6 років будуть нараховувати по 5680 гривень (2,5 прожиткові мінімуми) та 7952 гривні (3,5 прожиткових мінімумів) відповідно. На тих, кому виповнилось від 6 до 18 років, будуть виплачувати 7082,50 грн. та 9915,50 грн. відповідно.

Виплати по безробіттю

Мінімальний розмір по безробіттю – це фіксована сума, розмір якої регулює закон «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». Залежно від розміру страхового стажу українець може розраховувати на 650, або 1,8 тисячі гривень.

Цей розмір виплат залишиться без змін, а от максимальний зросте. Він складає чотири прожиткових мінімуми для працездатних осіб (2684 гривні), тож з 1 грудня – це 10 736 гривень на місяць.

ЗМІНИ ДЛЯ ВОДІЇВ

З 14 грудня цього року в Україні починають діяти нові правила оформлення чи перереєстрації автомобіля. Зробити це можна буде онлайн через за-стосунок «Дія» або Електронний кабінет водія. Також таким самим способом можна буде замовляти номерні знаки на ав-тівку (платні й безкоштовні). Раніше ці послуги надавались виключно фізично у сервісних центрах МВС.

Після впровадження відповідних нововведень громадяни матимуть змогу робити вибір між отриманням послуг онлайн і традиційно (у сервісному центрі МВС).

ПОДАТКИ

Розмір податків для ФОПів в Україні прив’язаний до мінімальної зарплати, а не прожиткового мінімуму, тож ЄСВ залишиться у грудні без змін – 22% від 6700 гривень. Також нагадаємо, що з 1 березня підприємці мають право не сплачувати за себе ЄСВ, однак у такому разі страховий стаж для призначення пенсії нараховуватися не буде.

СУБСИДІЇ ПО-НОВОМУ

З 1 грудня нарахуванням субсидій вже опікується Пенсійний фонд, а не Мінсоцполі-тики. Якщо вам субсидія вже нарахована, то для вас нічого не зміниться, якщо ж ви ще не подавали заяву, то тепер це слід зробити через ПФУ.

Для цього потрібно написати заяву та декларацію про доходи до органів Фонду, посадових осіб центру надання адміністративних послуг, уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної або міської ради.

Заяву можна подати й в онлайн форматі. Це можна зробити на сайті ПФУ, через мобільний додаток ПФУ або на порталі «Дія».

Розмір субсидії

Цьогоріч субсидія на оплату комунальних послуг може складати до 1,8 тисячі гривень. Перевірити, чи ви уже отримуєте субсидію, можна на сайті Мінсоцполітики.
СУБСИДІЯ = плата за ЖКП в межах норм і нормативів мінус обов’язковий платіж
Чиновники звітують, що станом на початок листопада 2,4 мільйона домогосподарств в Україні отримують житлові субсидії. Раніше кількість звернень могла сягати 30 тисяч.

До слова, прем’єр нещодавно повідомив, що субсидії українцям будуть виплачувати в повному обсязі, адже на це передбачено 37 мільярдів гривень.

ТАРИФИ

Згідно з законом № 7427 тарифи на час війни та протягом шести місяців після неї зафіксовані на рівні чинних станом на 24 лютого. Також урядовці обіцяють, що до кінця опалювального сезону тарифи залишаться фіксованими, попри всю складність ситуації.

Тариф на газ

У грудні вже традиційно продовжать діяти два тарифи: місячний та річний, а роль ПОН (постачальника останньої надії) й надалі виконуватиме НАК «Нафтогаз». Тариф від ПОН у грудні не зміниться й складатиме 7,99 грн. за кубометр газу.

Якщо ви хочете заощадити на платіжках за комунальні послуги, можете спробувати переукласти угоду на постачання газу за більш вигідними умовами. Перевірити всі пропозиції, що актуальні на сьогодні, можна на сайті «Газотека».

Тариф на тепло

Цього опалювального сезону платіжки за тепло для населення зросли. Якщо торік «Нафто-газ» продавав газ по 6,33 гривні, а в грудні цього року ціна становить 7,96 гривні за кубометр. Якщо взимку мешканці опалюватимуть будинок 200 кубами газу, то:

• у грудні 2022-го платіжка за газ становитиме 1592 гривні;

• у той час, як у грудні 2021-го вона була лише 1266 гривень.

Втім, оскільки наразі тариф зафіксовано, подальших подорожчань не буде…

Підготував Любомир ЛОГОВЕНКО

Поділитись:

Попередня стаття: