«ТЕ, КТО ПРИНЯЛИ СМЕРТНИЙ БОЙ, СТАЛИ ПРОСТО ЗЕМЛЕЙ И ТРАВОЙ…»

  31.08.2021 20:47   -
Суспільство

Героїчна оборона Дніпропетровська від німецько-фашистських загарбників у серпневі та вересневі дні 1941 року -одна із найславетніших в історії обласного центру. Вписана вона нечуваними мужністю та самопожертвою його захисників. Окремі її золоті рядки -подвиг чотирьох льотчиків 81-го авіаційного полку.

…Захопивши правобережну частину міста, гітлерівці почали спішно споруджувати понтонну переправу через Дніпро в районі Нових Кодак. 28 серпня ескадрильї радянських бомбардувальників було наказано розбити наведений міст, по якому розпочалася переправа фашистських військ на Лівобережжя. Першим до переправи підлетів бомбардувальник молодшого лейтенанта Івана Вдовенка. Штурман літака лейтенант Микита Гомоненко влучно скинутими бомбами вивів з ладу п’ять ворожих зенітних установок. Ворог відкрив сильний вогонь по нашому літаку – і бойова машина спалахнула. Тоді відважний екіпаж спрямував палаючий літак на понтонний міст ворога. Той був знищений, а наступ фашистів на лівий берег Дніпра -зірваний на кілька тижнів.

Хоробрі воїни посмертно удостоєні високих нагород. Іванові Вдовенку і Микиті Гомоненку присвоєні звання Героя Радянського Союзу, а члени екіпажу Віктор Кар-пов і Мірза Пулатов відзначені орденами Червоного Прапора. Із зведення Радін-формбюро та центральних газет про подвиг льотчиків дізналася вся країна. Вже у наші дні мужньому екіпажу встановлено величну пам’ятну стелу, яка знаходиться на центральній алеї одного з міських парків.

З нагоди 80-річчя подвигу льотчиків активісти Новокодацької районної організації ветеранів України за підтримки міської організації партії «Опозиційна платформа- За життя» провели мітинг-реквієм. Найдорожчим гостем заходу став син Героя Іван Микитович Гомоненко, відомий у Дніпрі будівельник.

Олександр ПЕРЕПЕЛИЦЯ, фото автора

Поділитись: