ЩОБ НЕ ПАХНУТИ СТАРІСТЮ

  12.08.2020 01:29   -
Суспільство

З віком, крім проблем зі здоров’ям, більшість людей стикається ще й з таким малоприємним явищем, як виникнення специфічного запаху тіла, котрий називають старечим.
Чому він з’являється і як можна з ним боротися, розповідає лікар-терапевт вищої категорії Сніжана ЛЯШУК.

Природний, як зморшки і сивина

Дійсно, люди похилого віку пахнуть не так, як молоді – і це нормально. Справа в тому, що зміна запаху тіла -така ж неминуча і природна частина процесу старіння, як поява зморщок або сивини. Тому старечий запах – це не хвороба, але й не просто питання недостатньої гігієни, як багато хто думає.

Кілька років тому японські вчені відкрили основну причину старечого запаху: це хімічна сполука 2-ноненаль -продукт розпаду ненасичених жирних кислот у шкірі, концентрація якого в організмі літньої людини збільшується в декілька разів. А оскільки основу «пахучої» речовини становить жир, позбутися від нього надовго не допомагає навіть часте і ретельне миття.

При цьому запах може виникнути в різному віці: іноді вже після 50-ти, але частіше у 70-75 років. Ця проблема практично рівною мірою властива і чоловікам, і жінкам.

Фактори ризику

Крім природного процесу старіння, на появу специфічного запаху впливає ще ряд факторів.

По-перше, стан здоров’я. З віком в opганізмі сповільнюються обмінні процеси, ‘ іу змінюється гормональний фон і виникають хронічні захворювання. Спровокувати появу неприємного запаху здатні патології шлунково-кишкового тракту, порушення функції печінки і нирок, проблеми із зубами і яснами, цукровий діабет, грибкові інфекції. Крім того, в літньому віці багато людей страждають від нетримання сечі.

Причиною посилення запаху тіла може стати і харчування. Зокрема, зловживання жирною і смаженою їжею, м’ясними та кондитерськими виробами, для повноцінного перетравлення яких вже недостатньо ферментів. Загострює специфічний «аромат» шкіри і пристрасть до цибулі, часнику, кави, алкоголю.

Ще один фактор ризику -вживання безлічі лікарських препаратів. Причому медикаменти здатні як провокувати «амбре» зсередини організму, так і додавати неприємного аромату «зовні»: напевно у вас є знайомі поважного віку, шкіра і одяг яких завжди пахнуть корвалолом або валеріаною.

Питання гігієни теж актуальне, адже в літньому віці фізично стає набагато складніше стежити за собою. Тому багато людей, особливо самотні, перестають регулярно митися, міняти натільну і постільну білизну, робити в будинку вологе прибирання. А з огляду на те, що пенсіонери часто схильні до накопичення речей: килимів, одягу, меблів – специфічний старечий запах стає їхнім постійним супутником.

Що робити

Звести «віковий» запах до мінімуму складно, але можна. Головне – не заперечувати наявність проблеми і вживати профілактичних заходів, навіть якщо ви самі не відчуваєте від себе ніякого запаху (а найчастіше саме так і відбувається).

Необхідно ретельно дотримуватися правил особистої гігієни з урахуванням вікових особливостей організму. Тобто треба не просто щодня приймати душ, а використовувати спеціальні зволожуючі і пом’якшуючі засоби (гель для душу, лосьйон або крем для тіла), щоб уникнути сухості, свербіння і лущення шкіри. Не забувайте також регулярно міняти лазневі рушники і мити голову; двічі на день чистити зуби, щотижня підстригати нігті.

Важливо нормалізувати раціон: їжте м’ясо не частіше двох разів на тиждень, відмовтеся від гострих приправ і спецій, зведіть до мінімуму вживання «важкої» їжі, мучного і солодощів. Замість цього вживайте більше каш, овочів і фруктів (в ідеалі -тушкованих, печених і варених, тому що свіжі часто викликають здуття і метеоризм), пийте 1,5-2 л чистої води на день. Відмовтеся від алкоголю і куріння, після їжі обов’язково полощіть рот (найкраще -спеціальним ополіскувачем).

Слідкуйте за своїм здоров’ям: не допускайте загострення t, хронічних Щ захворювань, f лікуйте грибкові інфекції, карієс, пародонтоз.
Регулярно робіть ревізію медпрепаратів: викидайте прострочені. Зберігайте аптечку в герметичній коробці в шафі, щоб уникнути лікарського запаху в квартирі.

Контролюйте свою вагу (огрядні люди пахнуть сильніше), обов’язково користуйтеся дезодорантом, за бажанням – легким парфумом (але не намагайтеся замаскувати духами запах тіла замість того, щоб зайвий раз прийняти душ – це тільки посилить проблему).

Крім того, носіть одяг з натуральних тканин і частіше періть його, пальто і куртки провітрюйте. Нарешті, важливо регулярно прибирати вдома, наводити порядок у шафах, адже старі речі – також джерело неприємного запаху.

Ірина КАДЧЕНКО

Поділитись:

Наступна стаття: