МАЙЖЕ «У СВІТІ ТВАРИН»
Як «Павлоградський хімзавод» став прикладом здорового довкілля на індустріальному підприємстві.
Масивний бізон повільно йде поміж благородних оленів і зграй кабанів на пасовище. Дорогу перебігають стрімкі фазани, лані відпочивають під пологом дерев, а руді коні мчать галопом по галявині…
Ні, це не опис заповідника десь у Сіднеї чи Нью-Йорку. Подібну картину можна побачити на території Павлоградського хімічного заводу, де вже понад 20 років живуть та народжуються десятки тварин і яку навіть подекуди називають другою Асканією-Новою.
Численні види тварин підтверджують своєю здоровою життєдіяльністю твердження про благополучне екологічне становище довкілля ПХЗ.
Фауна є біоіндикатором зони екологічного контролю і свідчить про безпечне довкілля на всій території заводу.
Варто зазначити, що це єдина в Україні екологічна зона моніто- і рингу подібних масштабів. Більш детально про це нам розповіла головний еколог заводу Тетяна Холоденко.
– Тетяно Фердинандівно, цікаво дізнатись про зону екологічного моніторингу, де є численні рослини й тварини. Що ви можете розповісти про це?
– Наприклад, у нас є плантація лаванди. Ця рослина сприятливо впливає на нервову систему, ароматизує повітря. У такий спосіб не тільки оздоровлюються повітря та довкілля, а й люди, працівники заводу, які, проходячи повз насадження, вдихають ефірні олії. Аналогічні лавандові поля в нас розташовані на всій території, навіть біля робочих будівель люди також можуть вийти на перерві, отримати цілющий вплив.
На всій території заводу можна спостерігати різноманітну флору, яка не тільки є прикрасою підприємства, а й виробляє оздоровчі речовини та служить живим індикатором екологічної ситуації.
Окрім рослинного світу, ще є бджоли. Вони в нас добре розмножуються, дають якісний мед, працюють як біоіндикатори.
Багатий і тваринний світ. Це бізони, уже п’яте потомство. Яшка – наш виробник, син попередніх старих бізонів. У нього є своє сімейство з трьох бізонів, плюс четвертий буде.
Декілька стад благородних оленів. Ми переселили частину оленів з майданчика складів на виробничу частину. Тут вони задовольняються підніжним кормом, на зиму заготовляємо їм сіно. Тобто траву, яка росте на території заводу, ми не утилізуємо, а косимо, і вона є кормом для наших тварин. Є 13 коней Пржевальського, багато косуль і плямистих оленів, кабани, зайці, лисиці, птахи, наприклад зграї фазанів.
– А яка зараз у цілому екологічна ситуація на заводі? Як проводиться процес нагляду за нею?
– Екологічна ситуація благополучна. ПХЗ – дуже
серйозне підприємство. Тут працюють кваліфіковані фахівці. Люди знають свої обов’язки та відчувають власну відповідальність перед законом.
Ми дотримуємось усіх вимог законодавчих актів, нормативних актів у сфері охорони навколишнього природного середовища, проходимо зовнішні аудиторські перевірки й одержали сертифікацію від англійської компанії «Bureau Veritas Certification» з 2003 року. Періодично проходимо процес ресертифікації за міжнародним стандартом ІСО-14000.
Результати і зовнішнього аудиту, і внутрішніх екологічних перевірок підтверджують нашу ефективну діяльність у галузі охорони довкілля. Це наявність дозвільних документів, декларація на відходи виробництва, наявність дозволу на викиди забруднюючих речовин від стаціонарних джерел підприємства. Також це дозвільні документи на спецводовикористання, плюс відвід наших промислових стоків після очистки з очисних споруд водного об’єкта ріки Кочерга. Ми не перевищуємо установлених нормативів, дотримуємося вимог, які передбачені нормативно-правовими актами у сфері охорони довкілля.
Про це свідчать зелені насадження, які є біоіндикаторами та ростуть, як ви бачите, по всій території нашого підприємства. Ми не тільки маємо зелені насадження, доглядаємо за ними, а ще й робимо заміну старих деревних насаджень на нові, переважно замінюючи листяні на хвойні заради сприятливого впливу фітонцидів та заради того, щоб у нас зелена маса дерев була цілий рік.
– Усе ж таки праця на заводі не з найлегших і потребує постійного догляду за робітничим здоров’ям. Чи вдається вчасно перевіряти стан працездатності працівників?
– Стан здоров’я персоналу заводу постійно контролюється під час медоглядів. У нас є цехи, де люди частково мають шкідливі умови праці, адже вони працюють із небезпечними компонентами. Також у нас для кожного робітника доступні інноваційні методи огляду, як-от мікроядерний тест або кірліанографія. Ми співпрацюємо з кафедрою екології НТУ «Дніпровська політехніка», виконуємо біотестування стічних вод у співробітництві з УкрНДІ екологічних проблем з Харкова. Завод демонструє результати не лише своєї безпосередньої діяльності, а й тваринного, бджолиного, рослинного виробництва.
ПХЗ постійно дбає про свій персонал. У нас вода, яку вживають люди протягом робочої зміни, проходить 7 ступенів очистки. Це і ціалід, і активоване вугілля, і сріблення. Відійшовши від обробки води хлорними агентами, ми отримали на сьогодні екологічно чисту воду.
– Стосовно використання тварин як біоіндикаторів благополуччя екологічної системи ПХЗ… Це єдине в Україні підприємство такого масштабу?
У принципі, так. Знаю, що деякі підприємства біля Кривого Рогу намагаються робити подібне, але в набагато скромнішому вигляді.
– А вони не звертаються до вас по обмін досвідом?
– Ні, вони самі по собі. Контактів і взаємовідносин немає. Хотілось би, звісно, з такими підприємствами співпрацювати, спілкуватись. Нам цікаво, яку мету вони переслідують: чи просто заради розваги, чи для екологічного показника?
У нас, наприклад, це є результатом підтвердження сприятливого стану довкілля. Ба більше, перші тварини, яких ми завезли на територію підприємства, були списані з харківського зоопарку, з Асканії-Нової. Вони мали певні захворювання, наприклад шкірні, а тут акліматизувались, за короткі терміни відновились. І ось, будь ласка, абсолютно здорові новонароджені – наш показник сприятливих умов на території ПХЗ.
Ми не тільки проходимо серйозний моніторинг, у нас є інструментарій у санітарно-захисній зоні підприємства. Поблизу дитячого садочка або садової спілки «Хімік» проводимо інструментальні заміри. Для цього в нас є атестована санітарно-промислова екологічна лабораторія. Маємо шикарні прилади, інструментальну базу, методики, які застосовують і в Україні, і в Європі.
Є в нас така служба, як бюро екологічного нагляду. Усі екологи, і я теж, мають екологічну освіту. Я ж не тільки головний еколог, а й начальник управління охорони праці, екологічного нагляду та спецрежиму, відповідаю за промислову безпеку на нашому підприємстві.
– І наостанок. Зараз час, коли старшокласники замислюються про майбутню професію, а студенти-випускники шукають роботу. Що ви можете сказати молоді про ситуацію з працевлаштуванням?
– Хочеться, щоб наші діти не шукали роботу на стороні. Ми завжди чекаємо хороших спеціалістів. У нас гарне місце для праці, для навчання, здобування знань і кваліфікації. На підприємстві дуже цікаво. Тут можна себе реалізувати, якщо ти любиш роботу, якщо ти хочеш трудитись.
Зараз є проблема із сучасними екологами. Якщо вони не пройшли виробничої практики, то не розуміють суті до кінця. Я не можу говорити про всіх, але той, хто вивчив тільки закони й не розуміється на практичній частині, у підсумку не розуміє суті.
До нас часто приходять студенти практикуватись. І екологи, і хіміки, і будівельники з Політеху, УДХТУ, ДНУ. Студентам і потенційним працівникам ми раді й завжди чекаємо їх у рядах наших працівників.