Що зміниться з 1 березня: пенсії, мобілізація і ціни на бензин

  07.03.2024 10:07   -
Новини Суспільство

У березні відбуватиметься низка важливих змін і подій. Зокрема, Верховна Рада повинна розглянути законопроєкт про мобілізацію. Також заплановано переіндексацію пенсій та скасування виплат деяким категоріям переселенців.

Розгляд законопроєкту про мобілізацію

Саме сьогодні Верховна Рада планує у другому читанні розглянути законопроєкт про мобілізацію.

Наразі пропонується:

  • запровадити можливість військовослужбовцям після 36 місяців безперервної служби звільнитися;
  • зменшити призовний вік з 27 до 25 років;
  • скасувати строкову службу;
  • звільнити людей з інвалідністю від військової служби;
  • надати можливість взяти щорічну відпустку частинами не менше 15 календарних днів;
  • надати звільненим з полону військовим, які вирішили продовжити службу, додаткові 90 днів відпочинку зі збереженням грошового забезпечення;
  • закласти додаткову винагороду військовим на період воєнного стану від 30 до 100 тис. грн;
  • запровадити облік для усіх та виключити право на відстрочку від призову у державних службах;
  • скасувати обов’язкову явку у ТЦК та СП для оновлення даних;
  • ввести бронювання для державних службовців, як для усіх інших;
  • мобілізовувати засуджених, які висловлюють таке бажання.

Також у документі пропонується низка обмежень – якщо громадянин добровільно протягом 10 днів з дня вручення повістки не виконав обов’язку або не з’явився до ТЦК (чи закордонної дипломатичної установи України, якщо громадянин за межами країни).

Ідентифікація пенсіонерів-переселенців

Усі пенсіонери-переселенці, які стали ВПО до 24 лютого 2022 року, до 31 березня 2024 року мають пройти ідентифікацію. Це допоможе державі упевнитися, що виплату отримує саме та людина, якій її призначено.

Для цього потрібно заповнити заяву на проходження ідентифікації на вебпорталі Пенсійного фонду України або зателефонувати за номером 0800-503-753.

Окрім відеозв’язку, ідентифікацію можливо пройти:

  • у будь-якому відділенні Ощадбанку чи сервісному центрі ПФУ;
  • в особистому електронному кабінеті на вебпорталі електронних послуг ПФУ;
  • у закордонній дипломатичній установі України із подальшим відправленням пакета документів поштою чи онлайн.

УВАГА!

Якщо не пройти ідентифікацію до 31 березня, то виплата пенсії припиниться.

Кому підвищать пенсію

З 1 березня запланована індексація пенсій. Як повідомляють у Мінсоцполітики, виплати зростуть майже на 8%. Середній розмір підвищення становитиме 322 грн, а середня пенсія — 5 717 грн.

Відповідно до ухваленої постанови, з 1 березня  будуть індексовані пенсії для:

  • 9,5 млн “цивільних” пенсіонерів, яким виплати призначено на загальних підставах;
  • 596 тис. пенсіонерів силових відомств;
  • 97,8 тис. осіб, які отримують пенсію з інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Водночас уряд запровадив тимчасові обмеження на максимальний розмір індексації пенсій. Він не має перевищувати 1,5 тис. грн для всіх отримувачів пенсій і страхових виплат, незалежно від категорії.

Разом із щорічною індексацією буде здійснено перерахунок пенсій у зв’язку зі зростанням прожиткового мінімуму.

Як пише ПФ України, у зв’язку зі зростанням прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб з 2 093 грн  до 2 361 грн збільшуються розміри мінімальної пенсії за віком та доплати за понаднормовий стаж (пенсіонерам, що не працюють), надбавок та підвищень, мінімальних пенсійних виплат, максимальної пенсії, які залежать від прожиткового мінімуму.

Перерахунок пенсій буде проведено без додаткових звернень пенсіонерів.

Зростання мінімальних пенсій

Під час переіндексації пенсій зросте і їх мінімальний рівень. Так, згідно з інформацією Пенсійного фонду України, розмір виплат не може бути меншим за 3 370 грн  для:

  • пенсіонерів віком 65 років зі страховим стажем 35 років для чоловіків та 30 років для жінок;
  • пенсіонерів, яким виповнилося 80 років, що мають страховий стаж 25 років для чоловіків та 20 років для жінок.

У 2023 році вони отримували мінімально 3 120 грн.

Пенсії не можуть бути меншими за 3 240 грн  для пенсіонерів віком від 70 до 80 років зі страховим стажем 35 років для чоловіків та 30 років для жінок. Минулого року ця сума дорівнювала 3 тис. грн.

Пенсіонерам, яким виповнилося 70 років, але їх страховий стаж менше 35 років у чоловіків та 30 років у жінок, мінімальна пенсійна виплата обчислюється в розмірі, пропорційному до набутого страхового стажу, виходячи з розміру мінімальної виплати 3 240 грн. Зокрема, розмір пенсійної виплати за наявності страхового стажу не менше ніж 25 років у чоловіків і не менше ніж 20 років у жінок з-поміж осіб у віці від 75 до 80 років не може бути меншим ніж 3 240 грн.

У пенсіонерів віком до 70 років, які мають страховий стаж 35 років (чоловіки) та 30 років (жінки), в осіб з інвалідністю І групи, які отримують пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, розмір виплати не може бути нижче 2 980 грн. Минулого  року ця категорія пенсіонерів отримувала мінімум 2 760 грн.

В інших категорій пенсіонерів, які не працюють (незалежно від віку та закону, відповідно до якого призначено пенсію), сума виплати не може бути нижчою за 2 725 грн. У 2023 році цей поріг був 2 520 грн.

Це суми виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсаційної виплати, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною.

Житлові субсидії

Березень – останній повний місяць опалювального сезону 2023−2024. На цей період в українців буде збережена можливість отримання державної допомоги у вигляді субсидій для оплати житлово-комунальних послуг.

Зменшення розміру житлових субсидій після зростання мінімальної зарплати в Україні з 1 січня не очікується.

Розмір допомоги розраховується індивідуально. Для проведення розрахунку житлової субсидії на опалювальний період 2023−24 доходи враховуються за І – ІІ квартали 2023 року, а розмір пенсійної виплати (як дохід) – за серпень 2023 року.

Подати заяву на отримання субсидії мають ті громадяни, чиї витрати на комунальні послуги перевищують 15% від загального доходу родини за місяць.

Виплати малозабезпеченим

Порядок призначення і виплати допомоги малозабезпеченим сім’ям змінюється з 1 березня 2024 року.

Згідно з постановою Кабміну, з 1 березня на період воєнного стану державна соціальна допомога призначається на 6 місяців, якщо у складі родини є особа працездатного віку, яка:

  • є особою з-поміж ВПО і не працює або не сплатила/за неї не сплачено ЄСВ протягом періоду, за який враховуються доходи;
  • та/або повернулася після міграції/тривалого перебування за кордоном, не перебуває на обліку як ВПО і не працює або не сплатила/за неї не сплачено ЄСВ і яка звертається за призначенням допомоги не раніше ніж через 15 робочих днів після такого повернення.

Виплати можуть бути призначені родині, в якій є кілька осіб, що не працюють. Для цього особа повинна:

  • бути зареєстрована у центрі зайнятості як безробітня/перебувати на обліку як така, що шукає роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання на момент подання заяви на призначення допомоги;
  • здійснити заходи, що сприяють її зайнятості (наприклад, працевлаштуватися, зареєструватися підприємцем, зареєструватися в центрі зайнятості як безробітний тощо) протягом двох місяців з дня призначення допомоги.

Виплата буде припинена, якщо особа не здійснила перелічених заходів протягом двох місяців з дня призначення допомоги або знялася з обліку в центрі зайнятості. Тоді надходження коштів призупиняється з наступного місяця.

Вимога щодо працевлаштування не застосовується до однієї особи- отримувача допомоги з родини, якщо вона:

  • проживає на територіях бойових дій і ця працездатна особа доглядає за дитиною до 14 років або дитиною з інвалідністю до 18 років, особою з інвалідністю або особою, старше 80 років;
  • проживає на території, для якої бойові дії завершені, чи території, що не входять до переліку Мінреінтеграції, але у закладах дошкільної освіти та/або закладах загальної середньої освіти, що розташовані у територіальній громаді, в якій проживає сім’я, відсутні місця або навчання повністю або частково проводиться в режимі онлайн.

Старт реєстрації на НМТ

У березні починається реєстрація осіб для участі в основних сесіях національного мультипредметного тесту (НМТ), яка триватиме з 14 березня до 11 квітня включно.

До 15 квітня зареєстрований учасник матиме змогу у персональному кабінеті внести зміни щодо:

  • предмета на вибір;
  • населеного пункту в Україні або за кордоном, у якому він бажає пройти НМТ.

Загалом реєстрація на НМТ розділена на два періоди, ще один, додатковий, пройде 10–15 травня. У цей період особи матимуть змогу зареєструватися для проходження НМТ, якщо з поважних причин не змогли цього зробити  під час основного періоду реєстрації. Також у ці дати зареєструватися зможуть ті, хто це робив в основний період , але їм було відмовлено. Зміни до реєстраційних даних можна буде внести до 19 травня.

Саме тестування проходитиме під час основних (14 травня – 25 червня) і додаткових сесій (11–19 липня).

Додатковий потяг у Карпати

«Укрзалізниця» з 1 березня запустила потяг № 203/204 Дніпро – Ворохта. Це пов’язано з початком сезону весняних канікул у школах та дитячих садочках.

З Дніпра потяг вирушатиме через день о 14.35 та прибуватиме до Ворохти о 14.09. У зворотному напрямку, з Ворохти, він стартує з 2 березня о 16.26 та курсуватиме через день. Прибуватиме до Дніпра о 12.35.

На цей та інші маршрути доступна можливість раннього бронювання групових поїздок: заявки приймаються через спеціальний сервіс замовлень за 35 діб до відправлення поїзда.

Ціни на бензин

Очікується, що в березні 2024 року ціни на бензин і дизель підійматимуть максимум на 1 грн за літр.

Поки що нічого страшного не сталося. На тлі блокади польського кордону до України спрямовують не російський газ – він дорожчий, але поставки відбуваються. Малоймовірно, що хтось зробить дорожчим, ніж 30 грн  за літр у березні, кажуть аналітики.

Зокрема, ціна зросте за рахунок коливання на ринку нафти – копалина вже зараз додала у ціні щонайменше 8%. Цьому сприяють події в Червоному морі, де єменські хусити атакують торгові судна. Також на зростання вартості палива впливає блокада польського кордону протестувальниками.

Збирав Василь ЛОМЕЙКО

Поділитись: