Історія створення української Конституції

  28.06.2022 17:00   -
Загальне

Найдавнішим головним законом країни у світі вважають Конституцію США, що була написана в далекому 1787 році. Втім, чому українську Конституцію авторства Пилипа Орлика від 1710 року так і не визнали першою у світі? Та скільки разів нашу Конституцію уже змінювали за роки незалежності? 


Анастасія Каюда, журналістка: «Найвідомішим правовим документом у Київській Русі була “руська правда”, а з часів литовського князівства – литовські статути, пізніше, під керівництвом Богдана Хмельницького, – березневі статті, проте першою українською Конституцією вважають пакти ТА Конституції законів та вольностей війська запорізького, прийняті 5 квітня 1710 року за часів Гетьманату Пилипа Орлика. Цей акт поділяв владу на законодавчу, виконавчу і судову, однак, документ так і не запрацював на території України».

Влад Кронгауз, аспірант ЧНУ ім. Б. Хмельницького: «Конституція Пилипа Орлика, вона фактично передбачала відновлення незалежності України. Сталося так, що спочатку укладена Конституція, а вже згодом були великі амбіції щодо відродження незалежності України в такий важкий час».

Ситуація, яка складалася станом на 1710 рік, була доволі складною, адже роком раніше відбулася Полтавська битва, під час якої загинув гетьман Іван Мазепа, а його оточення зазнало поразки та змушено було іммігрувати. В 1710 році на козацькій раді у Бендерах було обрано гетьманом у вигнані писаря Івана Мазепи – Пилипа Орлика.

Влад Кронгауз, аспірант ЧНУ ім. Б. Хмельницького: «Ситуація була тоді дуже складною, адже поразка в результаті Полтавської битви, вона зазначала певним чином і занепад української держави. Водночас допомога і протекція зі сторони Швеції була досить відчутною, були спроби відновлення дипломатичних відносин з кримським ханством. Тобто Пилип Орлик фактично взяв на себе серйозну відповідальність за відродження з нуля української державності, об’єднавши між собою тип патріотичних українців, які разом із ними іммігрували до Бендер і фактично розробляли стратегію щодо створення нової конституційно-правової держави, такої, якою вона була за часів гетьмана Богдана Хмельницького».

Заручившись гарантіями шведського короля, Пилип Орлик укладає документ, в якому прописує устрій української держави – це й була та сама «перша Конституція». Вона унеможливлювала корупцію та керування за принципом “як хочу, так і керую”.

Основні положення конституції Пилипа Орлика запроваджували розділення влади на три гілки — законодавчу, виконавчу і судову. Гетьман обирався шляхом виборів, а його влада обмежувалась. Запроваджувалася боротьба з корупцією, а влада визначалася, як демократична. Конституцією нарешті визначалися кордони держави та їхній захист. Офіційною релігією визнавалося православ’я, патріархат – Константинопольський.

Втім, цю конституцію так і не змогли назвати першою у світі через те, що почали її розробляти до оголошення української незалежності. В конституції Пилипа Орлика вперше було написано, що Україна — незалежна та вільна держава, в якої є своя історія, а не одна на двох із сусідами. Її принципи актуальні і сьогодні. Саме тому було важливо повернути документ в Україну, адже зберігається він у Швеції. І ось вперше за 311 років оригінал, написаний латинською мовою, повернувся до України до 30-річчя незалежності. Хоч і на декілька місяців, але українці мали можливість побачити цей важливий для нашої країни документ.

Протягом радянського періоду було прийнято 4 Конституції, але ці документи не можна вважати повноцінними, адже радянська влада заперечувала принципи дотримання прав людини, поділу влади та незалежного правосуддя.

Влад Кронгауз, аспірант ЧНУ ім. Б. Хмельницького: «Там було прописано те, що кожна республіка може вийти добровільно зі складу Радянського Союзу. Але ми прекрасно розуміємо, що декларативно це було на папері, але фактично ті люди, які стояли у витоків Української Радянської, Соціалістичної — на це не готові були піти».

24 серпня 1991 року все змінилося. Україна стала незалежною державою. Однак, ще 5 років українці жили за радянською конституцією.

Анастасія Каюда, журналістка: “Я тримаю в руках прийняту в 1996 році та доповнену у 2004 році Конституцію України. Цей документ зазнавав змін майже при кожному новому президенті незалежної України”.

Щоб ухвалити Конституцію, депутатам довелося провести 23 години та 18 хвилин в залі засідань. Це найдовше в історії парламентське засідання.

«Я хочу, як міністр юстиції, мати Конституцію правової, демократичної держави».

Українська Конституція складається зі 161-ї статті. І аби ухвалити документ, за кожну треба було отримати понад 300 голосів обранців. Обговорювали не тільки фрази чи норми, а також де ставити коми і крапки. Спірних питань було доволі багато, одне з таких – як називати український парламент, Верховною Радою чи народною. За це голосували 6 разів. За 20 хвилин до затвердження Конституції приїхав президент України Леонід Кучма. О 9:20 ранку, після сотень голосувань, нарешті вирішальне. 315 депутатів остаточно схвалили конституцію.
За роки незалежності Конституція України змінювалася 8 разів. В грудні 2002 року тодішній президент створив тимчасову спеціальну комісію Верховної Ради для того, щоб внести зміни до Конституції. Однак, тоді голосів нардепів не вистачило, і перші зміни до Конституції внесли вже за президентства Віктора Ющенка в 2004 році.

Анастасія Каюда, журналістка: “Конституційний процес не завершився прийняттям Конституції 28 червня 1996 року. Він триває увесь час, допоки існує незалежна держава”.

Источник: ДніпроTV