ЗАДИШКА: НЕ ХВОРОБА, АЛЕ СИМПТОМ

  26.05.2021 12:11   -
Здоров'я

Практично у кожного після пробіжки або підйому в гору виникає задишка – і це нормально. Тимчасові труднощі з диханням закономірні й після перенесеного бронхіту або коронавірусу. Але якщо раптом ви стали задихатися навіть під час звичайної прогулянки чи просто сидячи на дивані – це може бути ознакою серйозних захворювань.
Чому виникає задишка і в яких випадках потрібно невідкладно йти до лікаря, розповіла терапевт Вікторія Кокошко.

Стикається кожен третій

Задишка – це суб’єктивне відчуття нестачі повітря або утруднення дихання. Мовою офіційної медицини це явище називається диспное. Від різних форм задишки страждають до 30% населення планети.

Порушення ритму, частоти і глибини дихання може бути фізіологічним (виникає навіть у здорової людини при посиленому фізичному навантаженні або сильному психоемоційному напруженні) чи патологічним (задишка з’являється в стані спокою або під час звичних дій – наприклад, повільній ходьбі). У другому випадку диспное вважається сигналом про серйозні неполадки в організмі й вимагає звернення до лікаря.

Згідно з міжнародною класифікацією виділяють два види задишки. Це брадипное, коли дихання сповільню-
пневмонія, дихальна або серцева недостатність, інфаркт міокарда, порок серця, ішемічна хвороба, гіпертонія.

Також причинами проблем з диханням можуть стати алергічна реакція, травма, невроз, анемія, захворювання крові, інфекції, ендокринні патології, інтоксикація організму при різних отруєннях. Фактором ризику є і наявність зайвої ваги, ожиріння.

Залежно від причини розвитку задишки можуть відрізнятися як її прояви, так і супутні симптоми. Наприклад, для бронхіальної астми характерний наростаючий напад задишки зі свистом і задухою. При інфаркті міокарда задишка проявляється раптово і супроводжується болем у грудях, серцебиттям і загальною слабкістю. При пневмонії або гострому бронхіті диспное розвивається протягом декількох годин або днів разом з підвищенням температури тіла і відкашлюванням мокротиння.
Що робити

ВАЖЛИВО!
Якщо сильна задишка виникла раптово і супроводжується задухою, болем у грудній клітці, нудотою, блювотою або високою температурою, слід негайно звернутися до лікаря або викликати «швидку». Це може бути симптомом серйозних захворювань: астми, набряку Квінке, пневмонії, інфаркту міокарда.

Якщо вас без видимої причини стала системно турбувати задишка, зверніться за консультацією до сімейного лікаря, який за потреби направить до вузького спеціаліста – кардіолога, ендокри-
ється до 12 і менше дихальних рухів на хвилину, і тахіпное – поверхневе прискорене дихання до понад 20 дихальних рухів на хвилину. Крім того, розрізняють хронічну і гостру форми задишки. Перша розвивається поступово і може турбувати людину протягом декількох місяців або років, друга виникає раптово і триває від кількох хвилин до кількох годин.

Причини проблеми

Відчуття нестачі повітря може бути пов’язано з порушеннями як зовнішнього дихання (надходження кисню через легені), так і внутрішнього (тканинного). Основні винуватці патологічної задишки – захворювання дихальної і серцево-судинної систем: бронхіальна астма, хронічна обструктивна хвороба легень, туберкульоз,
нолога, гематолога, пульмонолога. Залежно від хронічних недуг і супутніх ознак можуть бути призначені додаткові обстеження: загальний аналіз крові та сечі, спірометрія, ЕКГ, УЗД серця, рентген грудної клітки тощо. Оскільки задишка – це не самостійна хвороба, а симптом, терапія залежить від основного захворювання, що спровокувало розвиток диспное.

Профілактика

Для попередження появи задишки необхідно відмовитися від куріння і зловживання алкоголем; уникати стресів і сильних переживань; спати не менше 8 годин; не перевтомлюватися фізично і вибирати оптимальні спортивні навантаження. Крім того, важливо позбутися від зайвих кілограмів і виключити з раціону важку жирну їжу, фастфуд, газовану воду.

Для зміцнення бронхів і легенів корисна також дихальна гімнастика і щоденні тривалі прогулянки на свіжому повітрі (в ідеалі – в парку, в лісі або біля водойми).

ЯК АКТИВІЗУВАТИ РУХ ПОВІТРЯ У ЛЕГЕНЯХ
Ця вправа допомагає збільшити рівень кисню у всьому організмі:
■ вдихніть через ніс, рахуючи до 4,
■ затримайте дихання, рахуючи до 8,
■ видихніть через складені в трубочку (ніби для свисту) губи, рахуючи до 8.
Повторіть 4 рази.

Ірина КАДЧЕНКО

Поділитись: