ЯКЩО «ШУМИТЬ І БУМКАЄ»

  17.12.2019 21:53   -
Здоров'я

У такому разі варто сходити до сімейного лікаря і придбати тонометр – з гіпертонією жарти погані…  Щороку в Україні цю хворобу вперше виявляють у 430 тисяч пацієнтів. Зараз у нас близько 12-13 мільйонів таких хворих, тобто майже кожен третій. Якщо ви виявили у себе симптоми гіпертонії або входите до групи ризику, обов’язково сходіть до сімейного лікаря, з яким укладено декларацію, і проконсультуйтесь.

ЯКІ ОЗНАКИ?

Які ж ознаки, симптоми захворювання на гіпертонію? «Шумить у вухах і бумкає в голові», — такі скарги нерідко чують сімейні лікарі. Це може означати, що у людини постійно підвищений артеріальний тиск. Головний біль, запаморочення, шум у вухах, «пливе перед очима» (порушення зору), біль у серці, набряки ніг — це все теж симптоми гіпертонії.

У разі потреби лікар направить на аналізи та обстеження. Якщо діагноз підтвердиться, призначить лікування, допоможе підібрати препарат, який підійде саме вам — нині фармакологія пропонує велику кількість ліків проти гіпертонії. Свій тиск важливо контролювати. Тому непогано мати власний тонометр.

ХТО В ГРУПІ РИЗИКУ

А як зрозуміти, що ви вже також до неї належите?

Є низка факторів, які підвищують вірогідність захворіти на гіпертонію: надмірна вага, малорухливий спосіб життя, зловживання алкоголем, вік, часті стресові ситуації, куріння та ще й звичка надмірно солити та перчити їжу.

Особливо уважно стежити за своїм тиском треба тим, хто має інші хронічні недуги. Якщо роками ігнорувати факт того, що у вас гіпертонія, це може призвести до таких небезпечних наслідків, як інфаркт, інсульт тощо.

Лікарі радять позбуватися шкідливих звичок. Варто менше вживати солоної, жирної їжі. Раціон повинен бути більш пісним — індик, курка, кролик, овочі. Прогулянки й помірні фізичні навантаження сприяють тому, щоб судини і серце гарно працювали.

Розказує Віта НОВОХАТЧЕНКО, лікар загальної практики криворізького ЦПМСД № 4:

— Найчастіше з підозрами на гіпертонію пацієнти звертаються після 50—55 років. Серед них більше жінок, бо в них починається клімактеричний період, і симптоми гіпертонії проявляються швидше. Кожен пацієнт і кожен випадок індивідуальні, тому й лікування призначається осібно. Є пацієнти, яким одразу можна призначити антигіпер-тензивну терапію, оскільки вони ще не мають супутніх захворювань. Якщо ж такі вже наявні, то перелік можливих препаратів для лікування є набагато меншим, і терапію призначити трохи складніше.

Звичайно, потрібно пройти необхідні у таких випадках обстеження. Є низка безкоштовних аналізів: загальний аналіз крові, аналіз сечі, на холестерин. Також важливим буде зробити кардіограму, що дозволить лікарю встановити, чи є вже ускладнення гіпертонічної хвороби, чи нема. Якщо, наприклад, необхідно провести дослідження нирок або ехокардіографію (УЗД серця), то це вже будуть платні процедури — вони не входять до переліку безкоштовних обстежень, затверджених наказом МОЗу.

Важливу роль відіграє урядова програма «Доступні ліки». Вона допомагає пацієнтам зменшити матеріальне навантаження на сімейний бюджет. Це можуть бути повністю безплатні медикаменти або з незначною доплатою.

Електронний рецепт виписує сімейний лікар. Коли пацієнту надходить смс із кодом, залишається тільки назвати в аптеці номер рецепта, код підтвердження та отримати ліки. У багатьох випадках сімейному лікарю вдається підібрати та-

кий курс лікування, аби всі необхідні препарати можна було придбати через таку програму.

Зволікати не варто. І будьте здорові!

Записала Марина ВОЛОШКО

Поділитись: