ЯК ЗБЕРЕГТИ ЗДОРОВ’Я ПІСЛЯ 50-ти

  14.04.2021 12:18   -
Здоров'я

Кожної весни ми традиційно обіцяємо собі почати нове життя і стати більш здоровими, стрункими і спортивними. Але якщо в молодості порушення подібних обіцянок проходить без наслідків, то з віком, аби залишатися у формі, дуже важливо дотримуватися певних правил. Основні секрети гарного самопочуття й активного життя для тих, кому вже 50+, розкрила терапевт вищої категорії дніпровської міськлікарні №9 Сніжана ЛЯШУК.

Будьте активні та спортивні

Чим раніше ви зрозумієте, що рух – це життя, тим довше залишитеся моложавими і стрункими. Знайдіть вид фізичної активності до душі й займайтеся якомога частіше (в ідеалі – хоча б півгодини щодня).

Для «просунутих» ідеальні тре-нажерний зал, пробіжки, бадмінтон, настільний теніс (час тренування і навантаження повинні відповідати віку, вазі і стану здоров’я). Підходять всім і практично не мають протипоказань плавання, танці, пілатес, їзда на велосипеді. Нарешті, просто ходіть 2-3 * км на день, вранці робіть зарядку і не користуйтеся ліфтом.

Тренуйте пам’ять

Після 50-ти починається природне зниження пам’яті, а до 65-ти на проблеми з нею скаржиться кожен другий.

Але не панікуйте: мозок, як і м’язи, можна ефективно тренувати – у цьому допоможе активна розумова діяльність і здоровий спосіб життя. Більше читайте, розгадуйте кросворди, вчіть напам’ять вірші або іноземні слова.

Корисні і заняття рукоділлям, робота на комп’ютері, гра в шахи і на музичних інструментах. Крім того, для хорошої пам’яті та уважності важливі повноцінний сон і регулярні прогулянки на свіжому повітрі.

Пийте воду

Парадоксально, але факт: цим простим правилом ми нехтуємо роками, не випиваючи необхідні організму на день хоча б 1,5-2 л (ця норма актуальна при відсутності протипоказань – гіпертонії, хвороб нирок, набряків). Саме завдяки воді наша шкіра залишається пружною і еластичною, кістки – міцними, суглоби – рухливими, а мозок і всі внутрішні органи повноцінно функціонують.

Тому, якщо не хочете «всохнути» завчасно, переглянете свій питний режим і завжди тримайте під рукою чашку або пляшечку з водою.

Відкорегуйте раціон

У зрілому віці функції травної системи знижуються і їй стає важко перетравлювати шкідливу та важку їжу. У підсумку – набір ваги і проблеми зі шлунково-кишковим трактом. Щоб уникнути цього, відмовтеся від фастфуду, мінімізуйте тваринні жири, «швидкі» вуглеводи, сіль і цукор.
Їжте більше овочів і фруктів, морської риби, яєць, кисломолочних продуктів, зелені, горіхів, бобових. М’ясо (нежирних сортів) в цілому корисне, але не частіше двох разів на тиждень. Бажано знизити і загальну калорійність раціону.

Проходьте медичний профогляд

Візьміть за правило мінімум раз на рік навіть без скарг на самопочуття здавати аналізи крові і сечі, дізнаватися свій рівень холестерину та глюкози крові, робіть флюорографію, ЕКГ і УЗД внутрішніх органів. Крім консультації сімейного лікаря, чоловіки регулярно повинні відвідувати уролога, жінки – гінеколога і мамолога.

Незалежно від статі, необхідні й візити до стоматолога та окуліста з обов’язковим вимірюванням внутрішньоочного тиску (щоб вчасно виявити розвиток глаукоми – основної причини сліпоти). Крім того, тримайте на особливому контролі свої хронічні й спадкові захворювання: цукровий діабет, атеросклероз, гіпертонію, артрит.

Позбавтеся від шкідливих звичок

Про шкоду нікотину і зловживання алкоголем сказано так багато, що не будемо повторюватися. Якщо ви не ворог своєму організму, просто киньте курити, а зі спиртного зрідка дозволяйте собі лише келих червоного сухого вина. У невеликих кількостях воно покращує роботу серця і судин, уповільнює процеси старіння і надає протизапальний ефект.

Міряйте артеріальний тиск

Після 50-ти варто купити додому тонометр і контролювати показники свого артеріального тиску. Гіпертонія небезпечна тим, що часто розвивається непомітно і може привести до таких грізних ускладнень, як інфаркт міокарда, інсульт, тромбоз, ниркова і серцева недостатність. Через це медики навіть називають її «невидимим вбивцею».
Якщо ж лікування розпочати вчасно, у більшості хворих гіпертонія успішно піддається корекції.

Ірина КАДЧЕНКО

Поділитись: