Як боротися з наростами на повіках

  06.01.2021 12:44   -
Здоров'я

Якщо у вас на повіці з’явилося опукле жовтувате новоутворення розміром як зернятко або навіть горошина – це може бути ксантелазма. Що це таке, від чого виникає і чи можна повернути повікам колишню гладкість і красу, розповів лікар-дерматовенеролог Микита Агафонов.

Не болить, але росте

Ксантелазма (ксантома) – це доброякісна пухлина у вигляді невеликої жовтуватої бляшки, яка найчастіше розташовується на повіках або навколо очей.
Переважно ксантелазма виникає на верхній повіці ближче до внутрішнього кута ока, утворення можуть бути одиничними або множинними. Якщо подібні бляшки масово з’являються і на інших ділянках тіла людини, то йдеться про ксантоматоз – обмінне захворювання, при якому на поверхні шкіри і в деяких тканинах організму формуються відкладення ліпідів.

Ксантелазма не болить, не свербить і не становить загрози для здоров’я і життя людини, не перероджується в злоякісне утворення. Але сприймати її винятково як косметичний дефект теж не варто, оскільки вона може бути наслідком ряду хронічних захворювань. Крім того, самостійно бляшка не пройде і з часом здатна значно збільшитися в розмірах.

Причини проблеми

Точні причини виникнення ксантелазми досі не з’ясовані. Але виявлено взаємозв’язок між появою бляшок і порушенням обміну речовин (зокрема, ліпідів), який проявляється локальним скупченням жирів в епідермісі. В основному ксантелазма розвивається у пацієнтів з такими хронічними патоло-гіями, як ожиріння, цукровий діабет, атеросклероз, гіпертонія, гепатит, цироз печінки, захворювання щитовидної і підшлункової залоз. Існує також спадкова схильність до утворення бляшок.

Додатковим фактором ризику є вік 50+. Крім того, жінки страждають від ксантелазми набагато частіше від чоловіків.

Що робити

Особливих діагностичних процедур для виявлення ксантелазми проводити не потрібно. Зазвичай офтальмологу або дерматологу достатньо огляду і натискання на бляшку прозорим склом для прояву характерної жовтизни. Але щоб зрозуміти, які чинники спровокували утворення бляшок, можуть знадобитися додаткові аналізи та обстеження (біохімічний аналіз крові, ліпідограма), а також консультації ендокринолога, гастроентеролога та ін.
Лікування, як правило, призначається комплексне, оскільки потрібно усунути і захворювання – першопричину проблеми, і безпосередньо ксантелазми як косметичний дефект.

Найчастіше у пацієнтів, які страждають від появи бляшок, діагностують підвищений рівень холестерину в крові. Знизити його допомагає прийом спеціальних препаратів і вітамінів, а також дотримання дієти, яка обмежує вживання тваринних жирів. З меню виключаються жирне м’ясо і молочка, сало, ковбасні вироби, майонез, маргарин, фаст-фуд,
алкоголь. Рекомендується вживати більше риби, пісного м’яса, овочів, фруктів, клітковини, олії.

Способи боротьби

Прибрати ксантелазми можна декількома способами. Це висічення хірургічним шляхом, видалення за допомогою радіохвиль або лазера, кріодеструкція (вплив рідким азотом) і електрокоагуляція (вплив електричним струмом).
Оптимальний спосіб видалення бляшок вам підкаже лікар, виходячи з їх розміру і місця розташування. При великих утвореннях зазвичай рекомендується хірургічне видалення, водночас цей метод досить травматичний і після нього часто залишається слід у вигляді рубця. Після впливу радіохвиль, кріодекструкції та електрокоагуляції на відновлення тканин потрібно 1,5-2 тижні. Найсучаснішим, безпечним і безболісним вважається видалення ксантелазми лазером, але цей метод і найбільш дорогий. До речі, видаляти бляшки в ідеалі саме зараз – зимової пори, коли вплив ультрафіолету на повіки після втручання буде мінімальним.

Іноді ксантелазма після видалення може виникнути повторно, при цьому нові утворення зазвичай вражають нові ділянки повік. Як правило, це відбувається, коли до лікування бляшок підходять як до чисто косметичної проблеми, не виявивши і не пролікувавши порушення обмінних процесів в організмі, що викликали проблему.

Поділитись:

Попередня стаття: