Сон у руку

  08.10.2019 20:19   -
Здоров'я

Проблеми зі сном можуть виникнути у людей будь-якого віку, але особливо часто вони турбують тих, кому вже за 60. Чому літні пацієнти – в групі ризику, які основні причини безсоння і чи можна перемогти його без снодійного, нам розповіла лікар-терапевт Вікторія КОКОШКО.

Основні причини проблем зі сном

Безсоння (інсомнія, асом-нія) — це розлад функції сну, який проявляється недостатньою тривалістю або незадовільною якістю сну, або ж поєднанням цих явищ упродовж значного періоду часу. В результаті у людини, що страждає безсонням, спостерігається порушення фізичного й психічного самопочуття, яке навіть може вплинути на тривалість життя.

ЦІКАВО!
Оригінальну теорію причини безсоння у літніх людей недавно висунули американські вчені. На їхню думку, порушення сну в людей зрілого віку – не що інше, як своєрідний інстинкт виживання, який ми отримали в «спадок» від предків.

За версією вчених, у древніх племенах старійшини роду ночами не спали, охороняючи годувальників-мис-ливців, молодь і дітей від різних небезпек – наприклад, нападу диких звірів чи ворогів.

На радощах на першій трубі робітники крейдою написали «… тобі, Аденауер!». Незважаючи на глибоке схвалення фрази усіма заводчанами, «народну творчість» довелося стерти. Проте робітники написали гасло знову, але в більш пристойній редакції – замінили лайку на слово «труба».

Якщо до 45 років основні «винуватці» безсоння — це перевтома і стрес, то причини порушень сну в літніх пацієнтів, як правило, комплексні. Крім тривожних думок, неврозу і депресії, це можуть бути різні хронічні захворювання (серця, суглобів, дихальних шляхів, травної системи, щитовидної залози), прийом деяких ліків, часті нічні позиви в туалет. Нерідко до проблем зі сном призводить порушення режиму харчування (пізня вечеря, переїдання), вживання кави або спиртних напоїв, куріння.

Негативну роль відіграє і звичка людей похилого віку спати вдень, після чого вночі не спиться. Знижує якість сну в таких пацієнтів також хропіння. Особливо це актуально для чоловіків, що мають зайву вагу.

Тривожні симптоми

Безсоння має багато форм. Хтось скаржиться на те, що годинами не може заснути, хтось без видимої причини прокидається по кілька разів за ніч, деякі регулярно прокидаються задовго до дзвінка будильника. Є й ті, кого турбує поверхневий, «неякісний» сон, після якого, незважаючи на достатню кількість годин відпочинку, немає відчуття бадьорості та свіжості.

Але в будь-якому разі через регулярні проблеми зі сном зазвичай відбувається зниження якості життя. Людина стає дратівливою, розсіяною, забудькуватою, швидко втомлюється, насилу виконує звичні справи.

На підставі комплексу вищеописаних скарг і симптомів (при цьому порушення сну відзначаються не рідше 3 разів на тиждень протягом місяця) лікарем (терапевтом, сомнологом або неврологом) ставиться діагноз «безсоння».

Іноді для підтвердження діагнозу може бути призначена полісомнографія (ПСГ) — метод дослідження сну з тривалою реєстрацією фізіологічних параметрів організму.

Що робити

Найпоширеніший спосіб, який багато хто застосовує самостійно, без консультації з лікарем — прийом снодійного. Це серйозна помилка: ліки варто приймати лише за призначенням фахівця і тільки тоді, коли вичерпані усі інші, прості й безпечні методи, але вони не принесли результату.

Зазвичай без снодійного не обійтися тільки в разі хронічного безсоння, а якщо це тимчасове явище — треба спробувати усунути причину проблеми і відновити сон немедикаментозними способами:

■ нормалізуйте режим дня, намагайтеся лягати спати і прокидатися приблизно в один і той же час (в ідеалі — лягати не пізніше 22 годин, а вставати — близько 6 ранку);

■ ввечері мінімум півгодини гуляйте на свіжому повітрі;
■ вранці робіть зарядку, вдень будьте фізично активні;
■ вечеряйте не пізніше ніж за 3 години до сну, виключивши з вечірнього меню «важку», жирну і гостру їжу, шоколад, міцний чай, каву, алкоголь;
■ перед сном прийміть теплий душ і уникайте хвилювань, фізичного і розумового навантаження (в ліжку не варто працювати за ноутбуком, дивитися телевізор, читати газети і книги);
■ швидко розслабитися і заснути багатьом людям допомагає заспокійлива музика, аутотренінг чи медитація;
■ прискорить обійми Морфея і напій з половини склянки води кімнатної температури і 4—5 крапель спиртової настоянки м’яти, пустирника або валеріани;
■ важлива також обстановка, в якій ви спите: в кімнаті має бути тихо, темно, не душно, ліжко — зручне, матрац — не надто м’який.

Якщо ж причина вашого безсоння — стрес, хронічне відчуття тривоги або занепокоєння, варто звернутися за консультацією до психолога чи психотерапевта.

Ірина КАДЧЕНКО

Поділитись:

Попередня стаття: