ЩО ЗА ШУМ, А БІЙКИ НЕМА

  24.09.2019 18:56   -
Здоров'я

Шум або дзвін у вухах хоча б раз у житті відчував кожен і, власне кажучи, в цьому явищі немає нічого страшного. Але є люди, яких шум у вухах турбує регулярно, заважаючи їм нормально жити. Чому він виникає, як з ним боротися і коли варто звертатися за допомогою до фахівця, розповіла лікар-невропатолог вищої категорії Оксана Щитник.

Дзвін, писк або шипіння

Шум у вухах мовою офіційної медицини називається тінітус (від латинського «дзвеніти»). Цей звук може також бути схожим на писк, гул, шипіння, дзижчання, свист або навіть ритмічне клацання. Насправді ж це рух крові по судинах, який вухо вловлює таким чином.

За даними статистики, від періодичного або регулярного шуму у вухах, не залежного від зовнішніх джерел, страждають мінімум 20 відсотків населення планети. При цьому основна група ризику — люди у віці від 55 років і старші. Однак це не окреме захворювання, а симптом, що виникає з різних причин.

Причини проблеми

Найпоширенішими факторами, що викликають відчуття шуму у вухах, вважаються вікові зміни в органах слуху, сірчані пробки, запалення різних відділів вуха чи скронево-щелепного суглоба, травми або пухлини вуха, голови і шиї. Також цей малоприємний симптом може супроводжувати захворювання хребта (наприклад, остеохондроз шийного відділу) і ендокринної системи, атеросклероз судин головного мозку, отосклероз.

Часто стикаються з шумом у вухах і пацієнти, які мають проблеми з артеріальним тиском. Як правило, це гіпертоніки — у них сильний шум у вухах навіть може бути однією з ознак гіпертонічної кризи. Тому, якщо ви страждаєте від підвищеного тиску, в разі появи дзвону у вухах негайно виміряйте його. Якщо ж сторонній звук виник у вухах гіпотоніка, досить зробити невелику зарядку для шийного відділу хребта — це поліпшить як артеріальний, так і венозний кровообіг.

Відчуття звукового дискомфорту у вухах може викликати і вживання деяких ліків. Зрідка цей симптом також свідчить не про патології, а про індивідуальну підвищену чутливість людини до звуків навколишнього середовища.

Коли пора до лікаря

До лікаря варто звертатися у тому разі, якщо шум у вусі — це не ситуативний симптом, викликаний, наприклад, польотом у літаку або довгим перебуванням у гамірному приміщенні, а ваша постійна проблема, яка знижує якість життя. Тривалий дзвін у вухах може призводити до порушення сну, погіршення пам’яті й
працездатності, зниження концентрації уваги, депресії. Тривожними ознаками, які вимагають термінового візиту до лікаря, також є супутній головний біль, запаморочення, чітка локалізація шуму в одному вусі й посилення цих симптомів при зміні положення голови.

Насамперед варто звернутися до ЛОР лікаря або невролога. Але будьте готові до того, що шум у вухах не лікується сам по собі, і щоб встановити та усунути причину його появи, треба пройти ретельне обстеження всього організму.

Залежно від фактора, що викликав шум у вухах, можуть бути призначені антибіотики (при запальних процесах й інфекціях в органах слуху), препарати, що нормалізують тиск і
поліпшують роботу судин, фізіотерапія, психотерапія тощо. Іноді рекомендується носіння слухового апарата.

Допоможуть медитація і відмова від куріння

Попередити появу шуму у вухах допоможуть такі нескладні заходи:

• контролюйте показники свого артеріального тиску, якщо вони підвищені —
приймайте гіпотензивні препарати, призначені лікарем;
• і на вулиці, і в приміщенні уникайте тривалого впливу гучних звуків, джерел підвищеного шуму; на ніч за можливості відключайте в будинку всю «гучну» техніку: холодильник, електролічильник;
• будьте фізично активні: щодня робіть зарядку, ходіть пішки хоча б 3—5 км;
• уникайте перевтоми, стресів і сильних емоційних потрясінь, опануйте ази медитації, нескладні дихальні вправи для розслаблення;
• зведіть до мінімуму вживання солі, алкоголю, коли, міцного чаю і кави, відмовтеся від куріння — усе це негативно впливає на кровообіг.

Ірина КАДЧЕНКО

Народні рецепти від шуму у вухах
• Подрібніть буряк на дрібній тертці, вичавте сік. Закапуйте буряковий сік у вуха двічі на день: по три краплі в кожне вухо.
• Якщо причиною шуму у вухах є атеросклероз, приготуйте відвар з листя суниці. Для цього кілька листочків рослини залийте окропом (200 мл) і дайте настоятися 15-20 хвилин. Пийте як звичайний чай двічі на день.
• Ефективне при дзвоні у вухах і розтирання вушної раковини: подушечками пальців проведіть від верхньої частини раковини до мочки вуха, потім повторіть рух у зворотному напрямку. Зробіть так 10 разів, повторюйте процедуру упродовж дня.

Поділитись: