Отруєння літом: як запобігти

  01.08.2024 10:22   -
Здоров'я

Продовжується час відпусток і пікніків, сезон свіжих овочів, фруктів та ягід. Але саме ці літні радощі за необережної поведінки можуть загрожувати нудотою або навіть блюванням та діареєю.

Ми спробували розібратися, у чому ж  головна причина таких неприємностей і яким чином їх уникнути.

Від нудоти до дизентерії

Спекотна погода сприяє не тільки відпочинку на пляжі, а й швидкому  розмноженню хвороботворних бактерій і мікроорганізмів. Саме тому кишкові інфекції та харчові отруєння зараз зустрічаються набагато частіше, ніж у холодну пору року.

Причиною нездужання може стати неякісна «вулична» їжа: шаурма, пиріжки, чебуреки, торти, що швидко псуються в спеку, салати з майонезом, м’ясні та рибні страви, а також немиті овочі й фрукти.

Велику небезпеку становлять і традиційні «пляжні» ласощі: креветки, мідії, в’ялена та сушена риба. Викликати інтоксикацію організму можуть також наші улюблені баштанні – дині та кавуни, «напхані» нітратами.

Необачно вживши в спеку вищенаведені продукти, ви ризикуєте отримати як мінімум симптоми отруєння або гельмінтів, а якщо не пощастить «по-великому» – навіть сальмонельоз, дизентерію чи ботулізм.

Особливо схильні до літніх харчових отруєнь малюки та люди похилого віку, а також пацієнти з хронічними патологіями травної системи.

Що робити

Але ризик захворіти можна звести до мінімуму, якщо дотримуватися простих правил.Є три основні шляхи передачі кишкової інфекції – це водний, харчовий та контактно-побутовий. Тобто, щоб уникнути зараження, пийте тільки якісну (в ідеалі – бутильовану) воду, їжте тільки свіжі продукти, добре промивайте під проточною водою (якщо потрібно – зі щіткою) овочі, фрукти та зелень. І, звичайно, не забувайте регулярно мити руки .

! До речі, такий банальний захід, як миття рук, здатний захистити від більшості інфекцій.

Влітку варто це робити чим частіше, тим краще – не тільки після повернення додому з вулиці і перед їдою, а й після кожного контакту з грошима, ручками, навіть з мобільним телефоном або  клавіатурою комп’ютера.

Важливо також уникати вживання вуличного фаст-фуду (всім добре відомо, що в торгових наметах дуже рідко дотримуються санітарно-гігієнічних норм); консервів, в’яленої, копченої та сушеної риби (це основні джерела ботулізму); кремових кондитерських виробів (у спеку їх термін зберігання мінімальний, однак зовні небезпечний продукт може нічим не відрізнятись від якісного).

 Крім того, не варто купувати зараз м’ясо, ковбасу, молоко та яйця на ринках та у вуличних торговців – у спеку ці продукти краще брати у великих магазинах із наявністю промислових холодильників.

!І пам’ятайте: яйця після покупки варто помити (можна навіть з милом або содою), висушити та зберігати в холодильнику вже чистими, оскільки сальмонели можуть бути не тільки всередині яєць, а й зовні, на шкаралупі.

А ще  слід звертати особливу увагу на термін придатності продуктів. Радимо не купувати навіть тих позицій з «групи ризику», у яких до закінчення «безпечної» дати залишилися день чи два.

Часто такі продукти продаються «за акцією», зі зниженою ціною. Але не піддавайтеся спокусі заощадити – лікування обійдеться вам набагато дорожче.

До лікарні чи вдома вистачить?

Якщо, незважаючи на обережність, у вас все ж таки виникли характерні симптоми отруєння: нудота, блювання, діарея, біль у животі, почуття загальної слабкості, підвищення температури тіла, – негайно вживайте заходів!

Насамперед варто промити шлунок, щоб знизити рівень інтоксикації організму. Для цього випийте миттєво якнайбільше води кімнатної температури (до 1-1,5 л, вода може бути чистою або з додаванням чайної ложки харчової соди) і викличте блювання, натиснувши пальцем на корінь язика. Якщо потрібно – повторіть процедуру.

Після очищення шлунка випийте сорбент – він допоможе вивести токсини. Для цих цілей підходить як традиційне активоване вугілля (з розрахунку 1 таблетка на 10 кг ваги), так і більш «просунуті» препарати – наприклад, «Мультісорб» або «Смекта».

Важливо також запобігти зневодненню. Нестача води посилює інтоксикацію і може спричинити порушення роботи серця, оскільки з рідиною з організму виводяться мінерали кальцію, калію та натрію.

Окрім вживання великої кількості води (не менше 2 літрів на добу), бажано прийняти препарати для відновлення водно-сольового балансу. Вони затримають рідину та допоможуть серцево-судинній системі відновитися після шкідливого впливу токсинів.

При сильних спазмах кишечника принесе полегшення прийом спазмолітиків («Но-Шпи», «Дротаверину» або «Спазмалгону»).

Але всі ці домашні способи швидкої допомоги ефективні лише при звичайних харчових отруєннях або легкій кишковій інфекції. Якщо ж небезпечні симптоми протягом кількох годин не минають, і самопочуття погіршується – потрібно негайно звернутися до лікаря.

Також не зволікайте з викликом «швидкої», якщо спостерігаються: пронос, безупинне блювання, судоми, сильний м’язовий і головний біль, непритомність, погіршення зору, а температура тіла піднімається до 39°C та вище.

У цих випадках необхідна термінова  госпіталізація!

Що можна їсти після отруєння

Хоча б 5 – 6 годин після отруєння бажано взагалі нічого не їсти. Адже потрапляння будь-якої їжі в шлунок не дозволяє організму зосередитися на боротьбі з інфекцією та дає новий поштовх розвитку хвороботворних  бактерій.

Трохи згодом дозволяються вівсянка та рисова каша на воді, рідке картопляне пюре, сухарики з несолодким чаєм. Далі дієту поступово розширюють, вводячи до неї нежирний рибний та м’ясний бульйон, парові тефтелі тощо.

Іноді, за рекомендацією лікаря, шлунково-кишковий тракт підтримують ферментними препаратами (наприклад «Мезим», «Фестал» або «Панкреатин»).

Проте краще залишатися здоровим та обережним…

Зібрав Олесь ШОВКОШИТНИЙ

Поділитись: