ЯКЩО ВИ МЕТЕОЗАЛЕЖНІ

  02.10.2024 10:47   -
Здоров'я

Різка зміна погоди, яка характерна для осені, дуже негативно позначається на самопочутті багатьох людей. І кількість метеозалежних постійно зростає: на початку XXI століття метеопатом (людиною, яка реагує на зміни погоди) вважається ледь не кожен третій житель планети. Ми розбиралися,  чому виникає така залежність і як звести її прояви до мінімуму.

«Живі барометри»

Людський організм постійно взаємодіє із навколишнім середовищем. Тому всім без винятку характерна метеочутливість – здатність організму (насамперед, нервової системи) реагувати на зміну погодних чинників: атмосферного тиску, вітру, температури і вологості повітря тощо.

Реакція здорової людини рідко виходить за межі фізіологічно зрозумілих змін – підвищеної сонливості в похмуру погоду або схильності до піднесеного настрою в сонячний день. Якщо проблем зі здоров’ям немає, всі фізіологічні процеси вчасно до цього підлаштовуються.

Проте сьогодні дедалі більше людей відчувають метеозалежність – погіршення самопочуття під впливом погодних умов чи навіть сезонне загострення хронічних захворювань. Поява патологічних симптомів може навіть на день-два випереджати зміну погоди. І людина перетворюється на своєрідний живий барометр.

Група ризику

До метеозалежних зазвичай належать ті, хто страждає на атеросклероз судин серця, головного мозку і нижніх кінцівок, гіпертонію та вегето-судинну дистонію, захворювання дихальної та нервової систем, опорно-рухового апарату. У таких навіть зміна вітру може спричинити головний біль, безпідставне занепокоєння, слабкість або біль у суглобах.

Підвищена метеочутливість часто зустрічається і в тих, хто рідко буває на свіжому повітрі, веде сидячий спосіб життя, систематично перевтомлюється та нервує.

Ризикують також мешканці великих промислових міст. На них (точніше – нас), окрім природи, впливають несприятливі екологічні умови. Через них біологічні зв’язки із зовнішнім середовищем слабшають. Відповідно адаптаційні можливості організму погіршуються.

Вивчаємо симптоми

Основні ознаки метеозалежності: слабкість, головний біль, поганий настрій, швидка стомлюваність, різке зниження чи підвищення артеріального тиску, сонливість або, навпаки, збуджений стан.

Водночас ці прояви є природною реакцією організму на банальні зміни  погоди, і серйозної проблемою не вважаються.

Щоб зменшити дискомфорт, можна прийняти настоянку валеріани або собачої кропиви, випити заспокійливого чаю з м’ятою і медом або з’їсти кілька часточок шоколаду. Кожен з віком та досвідом знаходить свій рецепт.

Але якщо через погоду хронічні недуги (гіпертонія, артрит, стенокардія та ін.) регулярно загострюються, – без лікарів не обійтись.

Крім того, метеопатам варто щомісяця перевіряти прогноз так званих несприятливих днів та заздалегідь вживати заходів. У періоди магнітних бур ризик гіпертонічного кризу, інсульту та інфаркту зростає у кілька разів.

Що робити

Вплинути на погоду ми не в змозі, а ось допомогти організму пережити несприятливий період можна.

Найкращі ліки від метеозалежності – здоровий спосіб життя, фізичні навантаження та загартовування.

Тому досить прості рекомендації допоможуть пережити погодні катаклізми та магнітні бурі:

  • щодня гуляйте на свіжому повітрі;
  • обов’язково робіть ранкову зарядку, по можливості займайтеся спортом хоча б двічі на тиждень (але напередодні несприятливих днів намагайтеся зменшити навантаження);
  • робіть контрастні ванни для ніг, приймайте контрастний душ;
  • спіть не менше восьми годин на добу;
  • відмовтеся від шкідливих звичок, не пийте багато кави;
  • регулярно провітрюйте приміщення;
  • одягайтеся за погодою;
  • якщо у вас є патології серцево-судинної системи або інші хронічні захворювання, підтримуйте свій артеріальний тиск на звичному рівні, приймайте ліки.
Не забувайте про дієту

У несприятливі дні метеопатам варто відмовитися від важких м’ясних, жирних та смажених страв, маринадів, копченостей, кондитерських виробів, алкоголю та гострих приправ. Зате без побоювань можна їсти каші, відварену яловичину, курку та рибу, свіжі овочі та фрукти, кисломолочні продукти.

Але навіть харчуючись правильно, намагайтеся не переїдати. Не їжте на ніч! Нормалізувати самопочуття допоможуть і нетривалі періоди повного чи часткового голодування, дотримання постів.

Запам’ятайте: у вашому раціоні обов’язково повинні бути мікроелементи, вітаміни А, С і В, антиоксиданти, клітковина, ненасичені жирні кислоти.

До речі, якщо ви метеозалежні, принципи здорового харчування варто дотримуватися завжди, а не тільки в періоди погодних катаклізмів.

Раз-два-три-чотири!

При метеозалежності корисно робити такі вправи:

1. Встаньте, поклавши руки на стегна. Зробіть видих, максимально втягнувши живіт і затримавши подих на кілька секунд. Потім вдихніть і розслабтеся. Повторіть 3-5 разів.

2. Те саме вихідне положення. Повільно вдихніть, втягуючи живіт, після чого різко видихніть. Також повторіть 3-5 разів.

3. Сядьте на підібгані ноги, спину тримайте прямо. Долоні – на колінах, голова опущена, очі заплющені. Розслабте м’язи рук, ніг, плечей, обличчя та шиї.

Повільно вдихніть і затримайте подих на кілька секунд. Повторіть 3-5 разів.

Плюс алое та мед

Існує й такий народний рецепт. Декому він подобається…

Свіже листя алое (рослина має бути не молодше трьох років) промийте, обсушіть, подрібніть і вичавте сік. Змішайте 100 мл соку з 20 г меду, зберігайте у холодильнику.

Приймайте суміш по 1 чайній ложці тричі на день.

Назбирав Олесь ШОВКОШИТНИЙ

Поділитись: