ЯКЩО ТРИВОГА ЗАВАЖАЄ ЖИТИ

  01.12.2021 11:43   -
Здоров'я

Приступи тривоги чи навіть паніки періодично відчуває кожна людина, і якщо вони викликані об’єктивними причинами, це нормально. Але якщо ви стали хвилюватися з будь-якого приводу, навіть через дрібниці, причому внутрішня напруженість не слабшає протягом тривалого часу, варто звернутися за консультацією до фахівця. Чому виникає тривожний розлад і чим він загрожує у запущених випадках, пояснила невролог вищої категорії, завідувачка неврологічного відділення дніпропетровської міськлікарні №5 Оксана ЩИТНИК.

Може тривати роками

Тривожний розлад – це хворобливий патологічний стан, що супроводжується стійкою безпричинною тривогою або страхом. На відміну від короткострокових потрясінь, спричинених реальним стресовим епізодом (наприклад, виступом перед великою аудиторією), тривожні розлади тривають місяцями і навіть роками, переходячи у хронічну стадію та суттєво знижуючи якість життя людини. Хворий стає замкнутим, всіляко уникає потенційно «проблемних» тем, місць і ситуацій, часто не може нормально спілкуватися та працювати.

Без адекватного лікування тривале нездужання може призвести до серйозних психічних розладів, зниження імунітету, виснаження організму, виникнення або загострення хронічних захворювань, самоізоляції людини від суспільства.

Хто у групі ризику?

Фахівці розрізняють кілька різновидів захворювання:
це генералізований тривожний розлад, соціофобія, синдром загальної тривожності, синдром нав’язливих станів, розлад адаптації у дітей, специфічні фобії, посттравматичний стрес. При цьому один пацієнт може страждати одразу на кілька видів розладів.

Причини виникнення захворювання до кінця не вивчені, але до основних факторів ризику належать особливості особистості та характеру, черепно-мозкові травми, тривале перебування у стані сильного стресу, гормональні збої, наявність хронічних серцево-судинних та ендокринних хвороб. Появу безпідставної тривожності можуть спровокувати алкогольна і наркотична залежності, вживання деяких лікарських препаратів. В окрему групу ризику входять люди, які страждають на інші невротичні та психічні розлади: депресію, шизофренію, різні манії.

Проявляється психологічно та фізично

Тривожний розлад може проявлятися як психічними симптомами, так і фізичними
нездужаннями. До психічних симптомів належать відчуття тривоги і занепокоєння з будь-якого приводу, безпідставні страхи, перебування у постійній напруженості, неможливість розслабитися, швидка стомлюваність, труднощі з концентрацією уваги, дратівливість.

Соматичні (тілесні) симптоми можуть бути виражені почуттям слабкості та «розбитості», ознобом, тахікардією, підвищеною пітливістю, головним болем, запамороченням, нудотою, розладом випорожнення, спазмами в животі, прискореним сечовипусканням, порушеннями сну, утрудненням дихання, відчуттям «клубка в горлі», сухістю у роті.

Крайнім проявом тривоги є панічні атаки, причому напади паніки виникають раптово, без конкретних причин.

Ступінь прояву симптомів або їх комбінацій залежить від форми тривожного розладу та від того, як далеко зайшла хвороба.

Потрібне комплексне лікування

Виявивши у себе чи когось із близьких характерні ознаки тривожного розладу, варто звернутися до сімейного лікаря, психотерапевта чи невролога.

Зазвичай лікування потребує комплексного підходу: прийому медикаментів, застосування різних методик психотерапії (групова, сімейна, індивідуальна, арт- та гештальт-терапія) та релаксуючих практик. Лікарі призначають препарати різних груп (транквілізатори, антидепресанти), а також засоби рослинного походження (настоянки та відвари на основі собачої кропиви, валеріани, півонії, меліси). Рекомендовані й заняття йогою, дихальною гімнастикою, лікувальною фізкультурою, сеанси медитації, масажу, акупунктури. Крім того, для ефективності лікування дуже важливий позитивний настрій пацієнта.

ЯК ПОПЕРЕДИТИ
Специфічних засобів профілактики тривожних розладів немає. Людям, схильним до підвищеної тривожності, фахівці радять вести здоровий спосіб життя, бути фізично активними, не втомлюватись, уникати стресових ситуацій. Крім того, зведіть до мінімуму вживання цукру, міцного чаю та кави, а також алкогольних напоїв. Добре сприяє зняттю напруженості й наявність домашніх тварин чи постійного хобі.

Ірина КАДЧЕНКО

Поділитись:

Попередня стаття:

Наступна стаття: