ЯК ПОКРАЩИТИ МОЗКОВИЙ КРОВООБІГ

  05.02.2022 13:08   -
Здоров'я

Кожному з нас доводилося без приводу дратуватися, тривожитися і почуватися «вичавленим лимоном». Але якщо цей стан не минає навіть після повноцінного відпочинку, варто звернутися до лікаря та виключити ураження судин головного мозку. Кому загрожує ця патологія і в чому її небезпека, пояснила невролог вищої категорії, завідувачка неврологічного відділення дніпровської міськлікарні №5 Оксана Щитник.

Тканинам мозку не вистачає кисню

Ішемія головного мозку – це патологічний стан, зумовлений порушенням кровообігу в церебральних (мозкових) судинах, що призводить до недоотриман-ня тканинами мозку кисню та поживних речовин.

Виділяють гостру та хронічну форми ішемії. Гостра спостерігається при стрімкому розвитку кисневого голодування та характеризується швидким розвитком хвороби (виникає транзиторна ішемічна атака або ішемічний інсульт (інфаркт мозку).

Хронічна ішемія розвивається поступово, в умовах тривалої недостатності мозкового кровопостачання. У цьому разі у пацієнтів формується повільно прогресуюче судинне ураження мозку. Близько 90% патологій головного мозку, пов’язаних із судинами, належать до хронічної ішемії мозку (ХІМ).

Винні гіпертонія та атеросклероз

Основна причина розвитку ХІМ -атеросклероз. На стінках судин накопичуються жирові відкладення, що призводить до звуження просвіту та порушення припливу крові.

До інших ключових факторів, що провокують розвиток ХІМ, належать різні захворювання серця та судин (гіпертонія, стенокардія, аритмія, хронічна серцева недостатність, васкуліт, ангіопатія, тромбофлебіт), цукровий діабет, порушення обміну речовин, різні патології кровоносної системи та нирок. Відіграють роль і літній вік, надмірна вага, спадковість, малорухливий спосіб життя, шкідливі звички, стреси. Погіршують кровопостачання мозку і будь-які види анестезії.

Як проявляється хвороба?

Хронічна ішемія головного мозку на ранній стадії може проявлятися ледь помітним симптомами, яким людина не надає значення, списуючи їх на втому, недосипання або метеозалежність. Наприклад, це можуть бути зниження концентрації уваги, перепади настрою, підвищена дратівливість та тривожність, порушення сну (сонливість або, навпаки, безсоння).

Але з часом прояви хвороби стають більш явними та порушують звичний ритм життя людини. Можуть виникнути запаморочення, часті головні болі різного ступеня виразності, нудота, блювання, забудькуватість, оніміння кінцівок. За відсутності терапії патологія прогресує далі й проявляється проблемами з пам’яттю та мовленням (невиразність, безладність), порушеннями координації, орієнтації в часі та просторі, непритомністю. Крім того, може спостерігатися погіршення слуху та зору. За цих симптомів, щоб уникнути інсульту, потрібна невідкладна медична допомога.

Відсутність лікування також може призвести до деменції (недоумкуватості), при цьому хворий втрачає здатність обслуговувати себе самостійно.

Допоможе лікар-невролог

З появою перших симптомів ХІМ необхідно звернутися до невролога та пройти комплексне обстеження. Зазвичай рекомендується здати біохімічний аналіз крові, зробити МРТ головного мозку, УЗ-доплерографію судин

шиї та голови, електроенцефалограму. Крім того, можуть знадобитися консультація офтальмолога, електрокардіограма, рентгенографія шийного відділу хребта, магнітно-резонансна ангіографія та інші обстеження.

Основним завданням при лікуванні ішемії головного мозку є нормалізація мозкового кровообігу, усунення гіпоксії, покращення метаболізму тканин. Для цього лікар призначає прийом препаратів, спрямованих на усунення гіпертонії та атеросклерозу, а також корекцію інших факторів ризику. Ефективні при ХІМ і фізіотерапевтичні процедури, лікувальний масаж.

Іноді потрібне хірургічне втручання для розширення артерій та видалення бляшок з них.

Необхідні дієта і зарядка

При лікуванні та для профілактики ХІМ необхідна також корекція харчування і способу життя. Виключіть зі свого раціону ковбасні та кондитерські вироби, фаст-фуд, майонез, жирні та смажені страви, алкоголь. Зате без побоювання їжте нежирну молочку, каші, морську рибу та морепродукти, фрукти та овочі, м’ясо кролика, курку, телятину, бобові, горіхи, ягоди, зелень.

Пацієнтам з хронічною ішемією головного мозку слід нормалізувати сон, не нервувати, не втомлюватись. Крім того, потрібна регулярна фізична активність. Рекомендовані оздоровча гімнастика, прогулянки, танці, їзда на велосипеді, плавання.

Також важливо контролювати свою вагу, артеріальний тиск та рівень цукру в крові.

Ірина КАДЧЕНКО

Поділитись:

Попередня стаття:

Наступна стаття: