ГІПОДИНАМІЯ: ЯК УНИКНУТИ «ХВОРОБИ ЦИВІЛІЗАЦІЇ»

  24.05.2024 09:56   -
Здоров'я

Якщо у вас різко знизилася працездатність та виникли слабкість, сонливість і головний біль, варто виключити «хворобу цивілізації». Саме так медики називають гіподинамію – наслідок малорухливого способу життя, який веде більшість містян.
У чому небезпека цього стану та яких фізичних навантажень достатньо для його профілактики, розповіла лікар-терапевт вищої категорії Сніжана Ляшук.

У чому небезпека

Гіподинамія – це патологічний стан, при якому на тлі низької фізичної активності поступово відбувається порушення різних функцій організму. Без регулярного навантаження слабшають та атрофуються м’язи, руйнується кісткова тканина та суглоби, розвиваються серцево-судинні захворювання, розлади дихання та травлення, погіршується кровопостачання тканин, порушується обмін речовин і знижується імунітет. Крім того, гіподинамія вкрай несприятливо позначається на роботі головного мозку, викликаючи головний біль, безсоння, неврози та навіть депресію.

І хоча гіподинамія – це не самостійне захворювання, від її наслідків у світі щорічно вмирає до 5 мільйонів людей, при цьому мінімум третина населення планети зараз веде малорухливий спосіб життя.

Причини та фактори ризику

Основна причина поширеності гіподинамії – це урбанізація та технічний прогрес. Завдяки йому в наше життя постійно впроваджується безліч нововведень: механізмів, інструментів, сервісів і технологій. Але через автомобілі, ліфти та ескалатори ми все менше ходимо пішки, а завдяки автоматизації виробництва та комп’ютеризації офісів – майже не займаємося фізичною працею. Вдома наш побут полегшують мультиварки, роботи-пилососи, пульти дистанційного керування та інші гаджети – у результаті середньостатистичний міський мешканець протягом дня заощаджує багато часу, але проявляє мінімум фізичної активності.

У підвищеній групі ризику – офісні співробітники та люди, які працюють дистанційно, школярі та студенти. Крім сидячого способу життя, обумовленого особливостями професії або особистим вибором людини, факторами ризику також є ожиріння, інвалідність, тяжкі хронічні захворювання, неврологічні та психічні порушення, через які люди приречені на низьку фізичну активність або навіть суворий постільний режим.

Якими симптомами проявляється

Оскільки гіподинамія – не самостійне захворювання, вона не має чіткої клінічної картини. Її симптоматика буває різною та проявляється поступово. Першими ознаками гіподинамії можуть бути швидка стомлюваність, підвищена дратівливість, різке зниження або підвищення апетиту, набір ваги, часті головні болі, погіршення пам’яті, порушення сну (сонливість вдень і безсоння вночі), поколювання в ногах, набряки та «мішки» під очима, блідість і сухість шкіри.

Якщо на цьому етапі людина не надає значення погіршенню самопочуття й не змінює спосіб життя, згодом у неї виникають серйозніші симптоми, що сигналізують про початкову стадію розвитку різних патологій. Це можуть бути болі в спині, м’язова скутість та слабкість, погіршення зору, задишка навіть за мінімальних фізичних зусиль, порушення серцевого ритму, геморой, ослаблення імунітету, зниження лібідо, гормональні збої, психоемоційні розлади, порушення роботи шлунково-кишкового тракту.

Діагностика та лікування

Для діагностики гіподинамії лікар розпитує пацієнта про спосіб життя, інтенсивність його щоденної активності, наявність хронічних захворювань, а також вимірює пульс, артеріальний тиск та масу тіла. Проводяться і різні навантажувальні тести, призначаються загальний та біохімічний аналізи крові, ліпідограма, аналіз на гормони щитовидної залози. Додаткові обстеження (ЕКГ, ЕКГ з навантаженням, УЗД серця та органів черевної порожнини, спірографія, доплерографія тощо) рекомендуються залежно від супутніх симптомів. Медикаментозне лікування призначається, якщо з’ясовується, що гіподинамія дала ускладнення на серце, судини, легені або ШКТ.

Терапія зниженої м’язової активності, як правило, не потребує прийому препаратів, а передбачає включення до денного розпорядку обов’язкових фізичних навантажень, частота й тривалість яких підбирається індивідуально. Зазвичай рекомендується лікувальна фізкультура, вправи на розтяжку, плавання, танці та аеробні види спорту: біг, скандинавська ходьба.

Також пацієнтові доведеться відмовитися від шкідливих звичок, нормалізувати вагу та змінити спосіб життя, додавши у повсякденну рутину максимум руху за допомогою таких нескладних дій, як обов’язкова ранкова зарядка, відмова від використання ліфта, півгодинна вечірня прогулянка тощо.

Вибираємо  навантаження

Існує поняття мінімального рівня фізичної активності (ФА), необхідного для щоденного тренування серцево-судинної системи. Тривалість занять залежить від інтенсивності ФА: низької, середньої чи високої. Якщо говорити про конкретні навантаження, то щоб спалити оптимальну щоденну норму в 150 ккал, потрібно:

45 хвилин мити підлогу або грати у волейбол;

30 хвилин їхати велосипедом (дистанція близько 8 км) або швидко йти пішки (близько 3 км) або ж танцювати в енергійному темпі;

20 хвилин плавати чи грати в баскетбол;

15 хвилин бігти (1,5 – 2 км) або підніматися сходами.

Ірина ЛЕБЕДИНЕЦЬ

Поділитись: