Гiнгiвiт: як боротися із запаленням ясен
Якщо при чищенні зубів або надкушуванні яблука з’явилися неприємні відчуття або навіть ви помітили кровоточивість ясен, -це характерні симптоми гінгівіту. Чому виникає таке захворювання і як його лікувати, розповідає стоматолог-терапевт Наталія Головня.
Неприємно, але виліковно
Гінгівіт – це запалення ясен без порушення цілісності зубоясневого з’єднання (патологічний процес зачіпає тільки ясна), яке на початкових стадіях успішно лікується. Але при відсутності лікування гінгівіт здатний перейти в пародонтит, при якому запалюються глибші тканини і виникає ризик випадання зубів.
Захворювання може протікати в гострій або хронічній формі, а запальний процес – бути локальним або великим. Крім того, залежно від характеру ураження ясен гінгівіт поділяють на катаральний, виразковий, гіпертрофічний, атрофічний і десквамативний. Але в такі тонкощі буде вникати лікар, пацієнтам досить знати основні причини і симптоми гінгівіту, щоб вчасно розпізнати проблему і звернутися до стоматолога.
Причини проблеми
Гінгівіт – дуже поширене захворювання, яке може виникнути у людини будь-якого віку. Основною причиною його розвитку вважається неправильний (недостатній) догляд за порожниною рота. Внаслідок цього утворюються зубний наліт (ідеальне середовище для бактерій, що провокують запалення) і зубний камінь, який травмує ясна. Спровокувати запальний процес здатні також неправильний прикус, наявність карієсу, відколів емалі, неякісних пломб або ортодонтичних конструкцій (брекети, протези).
Викликати проблеми з яснами можуть і внутрішні причини: захворювання ендокринної, травної або
нервової систем, проблеми з імунітетом, інфекції, порушення обміну речовин, гіповітаміноз, алергія, прийом деяких ліків. Окремим фактором ризику є куріння.
Нерідко гінгівіт виникає в результаті сукупності кількох причин.
Тривожні симптоми
Прояви гінгівіту залежать від форми і стадії захворювання, іноді він може протікати майже безсимптомно і безболісно. Але найбільш характерним симптомом патології є підвищення чутливості тканин ясен і їх кровоточивість під час чищення зубів або прийому твердої їжі. При цьому кровоточивість може турбувати пацієнта тривалий час – від декількох тижнів до декількох років.
Крім того, в більшості випадків виникають почервоніння (або синюшність), набряклість і рихлість ясен; болючість при жуванні і дотику; підвищена чутливість зубів. При деяких формах захворювання ясна можуть розростатися і покриватися виразками. Частий супутник гінгівіту – неприємний запах з рота. Іноді запалення ясен призводить навіть до підвищення температури тіла.
Діагностика і лікування
При появі перших ознак гінгівіту потрібно звернутися до стоматолога. Лікар зазвичай може поставити діагноз вже після візуального огляду та збору анамнезу. Але іноді, щоб виключити більш серйозні патології зі схожими симптомами, рекомендуються додаткові обстеження: спеціальні тести і проби, зондування пародонтальних кишень, рентген зубів, загальний аналіз крові.
Для того, щоб призначити ефективне лікування гінгівіту, важливо визначити причину його розвитку. Якщо він виник як самостійне захворювання через неправильну гігієну порожнини рота і утворення зубного нальоту, проводиться професійна чистка зубів, призначаються лікувальні полоскання (антисептики, відвари трав) і пасти, фізіотерапія. При запущених формах застосовуються антибіотики, протизапальні та знеболюючі препарати (найбільш ефективні у вигляді мазей і гелів).
Коли гінгівіт – наслідок неправильного прикусу, невдалої пломби, коронки або протеза, найперше треба усунути подразнюючі чинники. Якщо ж проблема з яснами виникла через якесь хронічне захворювання (цукровий діабет, холецистит, алергія, депресія), необхідна консультація інших вузьких фахівців і призначення комплексної терапії.
При гіпертрофічному гінгівіті може знадобитися хірургічне втручання під місцевою анестезією для видалення тканин ясен, що розрослися.
ПРОФІЛАКТИКА
Аби попередити виникнення або рецидив гінгівіту, слід ретельно стежити за гігієною порожнини рота в домашніх умовах і за потреби регулярно проводити професійну чистку зубних відкладень у стоматолога. Важливо також своєчасно лікувати і протезувати зуби, збалансовано і повноцінно харчуватися, не вживати занадто холодні й гарячі страви та напої. Крім того, рекомендується приймати препарати кальцію і повністю відмовитися від куріння.
Ірина КАДЧЕНКО