ЧИМ НЕБЕЗПЕЧНИЙ ЦИРОЗ ПЕЧІНКИ

  22.12.2021 11:13   -
Здоров'я

Якщо у вас без видимих причин з’явилися постійна слабкість, нудота і почуття тяжкості в правому боці, варто перевірити печінку, щоб не пропустити таку небезпечну і досить поширену патологію, як цироз.
У чому основна загроза цього захворювання та хто – у групі ризику, пояснила лікар-терапевт найвищої категорії дніпровської міськлікарні №9 Сніжана Ляшук.

Нерідко призводить до летального результату

Цироз печінки – це хронічне прогресуюче захворювання, при якому здорові клітини печінкової тканини поступово замінюються рубцевими, що зумовлює порушення функції органу. В результаті в печінці накопичуються токсини
та жовч, які отруюють весь ор- * ганізм.

Патоло гія небезпеч на тим, що ча сто протікає майже безсимптомно. Проте важливо виявити її на ранніх стадіях, коли клі тини печінки ще здатні відновитися, якщо призначено адекватне ліку вання причини цирозу Пізні стадії захворювання необоротні, на цьому етапі життя хворого зазвичай може врятувати лише трансплантація органу.

Цироз вважається однією з основних причин смертності у всьому світі.

Найчастіше винен алкоголь

Найпоширеніші причини розвитку цирозу печінки – зловживання алкоголем (мінімум 50% усіх випадків недуги), а також хронічні гепатити В та С та неалкогольна жирова хвороба печінки. До виникнення патології можуть призвести й аутоімунні захворювання, порушення обміну речовин, хвороби серцево-судинної системи та жовчовивідних шляхів, паразитарні інфекції. Крім того, причиною проблеми може стати тривалий прийом лікарських препаратів, які токсично впливають на печінку.

Іноді зустрічається вроджений цироз, що проявляється внаслідок спадкових хвороб, які спричиняють ураження печінки.

Але у 10-30% пацієнтів причина захворювання залишається не виявленою.

Симптоми можуть бути відсутні

Клініка цирозу дуже різна – від повної відсутності симптомів (приблизно у третини хворих) до появи ознак печінкової недостатності, коли робота органу повністю порушується. Але найчастіше патологія проявляється підвищеною стомлюваністю та дратівливістю, загальною слабкістю, відчуттями тяжкості та дискомфорту, тупими болями у животі (зазвичай у правому підребер’ї).

Також можуть спостерігатися різні порушення роботи ШКТ (метеоризм, запори або діарея, відрижка, нудота, блювання), втрата апетиту, свербіж і пожовтіння шкіри, поява ділянок почервоніння на долонях і стопах, виникнення судинних «зірочок»,
безпричинних синців, різних кровотеч з носа, ясен), підвищення температури тіла, біль у суглобах.

Загалом симптоматика залежить від стадії захворювання та виду цирозу (застійний, вірусний, токсичний тощо)

Як діагностувати та лікувати

Діагноз лікар (гепатолог, інфекціоніст) ставить на основі скарг та огляду хворого, ряду лабораторних аналізів та інструментальних обстежень: різних аналізів крові, аналізі У сечі, копрограмі, тестів на ві-{ руси гепатиту, УЗД органів черевної порожнини, МРТ печінки, за потреби – біопсії печінки. Як правило, повну картину захворювання може дати лише комплексна діагностика, яку іноді треба проводити неодноразово.

Вибір методики лікування залежить від ступеня тяжкості хвороби, причин її виникнення та супутніх захворювань пацієнта. Зазвичай призначається медикаментозна терапія основного захворювання, яке спровокувало розвиток цирозу (противірусні або гормональні препарати, імуносупресори), специфічна терапія ускладнень, іноді – додаткові хірургічні втручання (наприклад, щоб видалити рідину, що накопичилася в черевній порожнині). Найрадикальнішим способом лікування є трансплантація донорської печінки.

Також пацієнтам з цирозом доведеться повністю відмовитися від алкоголю і дотримуватися суворої дієти, що виключає жирну, гостру, пряну та надто солону їжу.

ВАЖЛИВЕ ПРАВИЛЬНЕ ХАРЧУВАННЯ
Для попередження розвитку цирозу печінки рекомендується збалансовано харчуватися, відмовитися від шкідливих звичок, вчасно лікувати хронічні захворювання, особливо патології печінки та жовчовивідних шляхів. Крім того, важливо регулярно проходити профілактичний огляд у сімейного лікаря та складати базовий комплекс аналізів, що дозволяє оцінити загальний стан організму.

Ірина ЛЕБЕДИНЕЦЬ

Поділитись: