«ПОДАТОК НА ГОРОД»: є нюанси…

  28.07.2021 15:42   -
Влада

Чутки про додаткові платежі із землекористувачів, які нібито передбачені в гучному законопроекті №5600, виявилися дещо перебільшеними. Це трохи заспокоїло дрібних фермерів і власників городніх ділянок.

Однак при цьому в законопроекті все ж йдеться про «мінімальні податкові зобов’язання» (МПЗ), які лягатимуть на плечі власників земельних ділянок. Розмір МПЗ хочуть розраховувати залежно від величини нормативної грошової оцінки кожної конкретної земельної ділянки, а також від мінімального доходу, який власник може отримати з цієї ділянки.

Чиновники Мінфіну стверджують, що по суті цей новий грошовий збір з власників земельних ділянок «жодним чином не є додатковим податком або збором». Мовляв, те, що в народі поквапилися назвати податком на город, вводять як засіб боротьби з тіньовою орендою землі. Логіка така: якщо фізична особа – власник земельної ділянки здає її в офіційну оренду, то МПЗ для нього взагалі не розраховується, бо у такому випадку податки має сплачувати безпосередньо орендар.

У проекті закону Кабмін пропонує формулу для обчислення мінімального податкового зобов’язання: МПЗ = НГО х S х К х м/12.

У цій формулі:

НГО – нормативна грошова оцінка 1 га земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації;

S – площа земельної ділянки в гектарах;

М – кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка знаходилася у власності, оренді або користуванні на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) платника податків.

К – коефіцієнт, становить 0,05.

При цьому в законопроекті сказано, що для фізосіб – підприємців, платників єдиного податку IV групи, які користуються сільськогосподарськими угіддями, цей коефіцієнт К застосовується в половинному розмірі. Тобто, очевидно, він дорівнюватиме 0,025.

Але достеменно відомо це стане вже після наступних читань, коли законопроект, поки що взятий за основу, перетвориться на закон. До цього радіти чомусь точно не варто – законодавці «від Зеленського» здатні спотворити або навіть звести нанівець будь-що. А тим більш – у податковому законодавстві, від якого напряму залежить добробут мільйонів українських родин.

Тож чекатимемо до початку наступної парламентської сесії.

ДО РЕЧІ
У законопроекті містяться норми, якими держава знижує «поріг» розміру земельної ділянки, з якої потрібно платити податки, якщо продаєш навіть власний урожай.
Зараз цей поріг становить 2 гектари (тобто, продаючи урожай з великих ділянок, потрібно платити податок 18% з отриманих таким чином доходів). Законопроектом його знижують до 0,5 гектара.

Андрій БОГАТИРЬОВ

Поділитись:

Попередня стаття:

Наступна стаття: