КОНГРЕС МЕМОРАНДУМУ

  06.10.2021 11:06   -
Влада

Не знаєте, чому наша влада, аби приховати недобрі чи непопулярні наміри, починає застосовувати або малозрозумілі, або й зовсім недоречні терміни та поняття? Ось і минулого тижня в Києві відбувся «конгрес» регіональних та місцевих влад, на якому підписали черговий «меморандум»…

Конгрес (лат): 1. З’їзд, нарада (переважно міжнародні).2. Законодавчий орган (парламент) у США й більшості південноамериканських держав. 3. У деяких країнах назва політичних партій і організацій (напр. в Індії – партія Індійський національний конгрес).
Меморандум (лат. memorandum – те, що потрібно пам’ятати) – інформаційно-довідковий документ з викладенням поглядів щодо якогось питання. Може використовуватися в дипломатичних стосунках, підприємництві, або як доповідна записка чи документ всередині організації.

Отож за кілька тижнів до початку опалювального сезону відбувся згаданий конгрес, який модерував особисто президент Зеленський. Забігаючи наперед, зазначу, що текст меморандуму буцімто всіма погоджений, але жодним чиновником не підписаний.

Тому цінність цього «документа», думаю, невдовзі стане приводом для маніпуляцій.

Необхідність проведення такого поважного заходу під солідною назвою «конгрес» – очевидна. Ціна на газ у світі зростає мало не щодня, і сьогодні кубометр газу вже коштує більше долара. Оскільки в цьогорічних бюджетах по всій державі у тарифах на тепло закладена ціна газу на рівні 7-10 гривень за куб, то вже через лічені дні проблеми можуть стати невідворотними. Аби зняти соціальну напругу і претензії місцевого самоврядування, прийняли рішення домовлятися…

Якщо ж більш вульгарно – торгуватися. Тож після «непростих» і «виснажливих» дискусій, важкість яких підтвердив і міський голова Дніпра Борис Філатов, котрий увійшов до переговорної групи, що представляла на конгресі місцеве самоврядування, було вирішено зафіксувати ціну на газ на найближчі місяці на рівні 7,42 грн., а для комунальних закладів і установ – 16,8 грн. за 1 куб. м.

Ці цифри начебто влаштовують місцеві громади за умови надходження до їх бюджетів 13,44% спірного акцизу на паливо, а також додаткових 4% ПДФО, якими поступиться центральний бюджет. Крім того, держава зобов’язується списати 30 мільярдів гривень газових боргів комунальних підприємств, накопичених за 2016-2022 роки.

З точки зору економіки – меморандум такий собі! Але в нашій державі політична доцільність давно замінила економічну логіку. А головне – протягом десятиліть жодна влада не ризикнула пояснити українцям структуру і принципи формування ціни на газ. Зеленський, до речі, обіцяв це зробити одразу після перемоги на виборах. Однак поки що не спромігся.

Чомусь поза увагою «конгресменів» також залишились і рахунки споживачам за доставку газу. Бо якщо до фіксованої газової ціни 7,42 грн. додати 2,50 грн. за транспортування, то вийдемо майже на 10 гривень за кожен куб. Та й взагалі, де у всій цій меморандумній історії «ринок газу», про який уже восьмий рік розповідають нам очільники «Нафтогазу» і всі, хто причетний до цієї теми?!

Проте коло інтересантів – на поверхні. Доведено конгресом, який, як я вже зазначав, проводив особисто президент…

Володимир ПІСОЦЬКИЙ

Поділитись: