Геннадій ГУФМАН: «РЕСТАВРАЦІЇ ПОТРЕБУЄ… ПАМ’ЯТЬ»
Зберігати і захищати історію на всіх рівнях – необхідно. Не є винятком з цієї аксіоми і питання збереження пам’яті про події війни 1941-45 рр. У цьому впевнений Геннадій Гуфман, перший заступник голови Дніпропетровської облради. Він виступає з ініціативою створення платформи для розробки нової Регіональної програми збереження пам’яток борцям з нацизмом 1941-45 рр.
«Реставрації потребують вже не тільки пам’ятники, експозиції музеїв або підходи до цієї роботи. Реставрації потребує сама пам’ять. Усім відома істина – людина вмирає тоді, коли вмирає останній спогад про неї. Так і пам’ятники – вони теж вмирають, коли про них забувають. Ми готові створити майданчик для комплексної розробки програми, яка дозволила б зберегти ту живу історію, і ту живу пам’ять, що увічнена в металевих і бетонних конструкціях, місцями поржавілих або зруйнованих часом, у великих меморіалах і в маленьких могилах збитих льотчиків, загиблих солдатів чи розстріляних партизанів. Ми хочемо вдихнути пам’ять у кожен уламок, який нагадує нам про події тієї страшної війни», – каже Геннадій Гуфман.
Починаючи з 2008 року, в Дніпропетровській області працювала програма зі збереження пам’яток (спочатку це називалося – пам’яток Великої Вітчизняної війни, потім перейменували – борцям з нацизмом). Після 2014 року програма існувала тільки на папері, фінансування її припинилося. Тепер за збереження пам’ятних знаків героям і подіям війни 1941-1945 років відповідають винятково ОТГ – громади, на балансі яких ці пам’ятники знаходяться.
«Нову програму необхідно наповнити реальним і актуальним змістом, врахувати все, аби документ став практичним алгоритмом і працював незалежно від сум фінансування. А для цього потрібно об’єднати зусилля пошуківців, реставраторів, істориків, які займаються охороною пам’яток, і місцевих громад», – вважає Геннадій Гуфман.
Саме за його ініціативою зустрілися професіонали своєї справи та обговорили формати взаємодії за-для підготовки нової Регіональної програми збереження пам’яток борцям з нацизмом 1941-45 рр.
Керівниця обласного центру з охорони історико-культурних цінностей Лідія Голубчик, директорка Дніпропетровського національного історичного музею ім. Яворницького Юлія Пісчанська, представники пошуково-історичних клубів і рекон-структори історичних подій Генна-дій Войтов, Сергій Зінуков, Максим Кривий та Іван Градецький. Всі вони не тільки за службовим обов’язком, а й за покликом серця займаються питаннями збереження історичної пам’яті й щиро зацікавлені в тому, щоб в нашій області захист історії існував на всіх рівнях.
На першій зустрічі фахівці дійшли висновку, що нова програма має бути комплексною, яскравішою, більш змістовною. Було вирішено створити робочу групу, яка розробить зважену концепцію.
«Безумовно, фінансування такої програми держава повинна закріпити законодавчо, а також зобов’язана зберігати пам’ятки і підтримувати пошуково-реставраційну роботу. Але закон працюватиме лише тоді, коли у справу збереження історії вкладатимуть душу, коли існуватиме зацікавленість громад. Тому тут важлива роль волонтерів, приватних ініціатив, спонсорів, активістів. Усіх людей, які не байдужі до цієї теми. Тільки тоді будь-яка програма наповнюється не тільки справами, а й енергією цих людей», – зазначив Геннадій Гуфман.
Наталія ПУШКОВА