ЖИТТЯ З «ВАЛІЗОЮ БЕЗ РУЧКИ»

  22.09.2021 14:06   -
Суспільство

Які непотрібні звички багато хто з нас отримав у спадок від СРСР.
Незалежно від того, було в Союзі добре чи погано (це кому і як), ми не можемо заперечувати, що ця епоха лишила величезний відбиток у нашому сьогоденні. Спосіб мислення, побут… Як не дивно, але чимало зі звичок того часу (немов горезвісна валіза без ручки, яку і нести незручно, але й викинути шкода), досі живуть у підсвідомості наших співгромадян і з головою виказують вихідця з СРСР.

Вірити газетам і новинам

Наші бабусі та дідусі активно читали газети і обов’язково дивилися телевізійні новини. Більш того, все сказане або написане було для них істиною у першій інстанції. Сьогодні все інакше. Кількість «жовтих» видань невблаганно зростає, інформацію практично не перевіряють, а в більшості газет друкують другосортні плітки. Тому сучасній людині дуже важливо навчитися відрізняти правду від замовної вигадки (а то й відвертої брехні), розбиратися й тверезо ставитися до всього побаченого на екрані та почерпнутого з газет.

Робити запаси

Хоча чимало літніх людей і згадують з неприхованою любов’ю радянські роки, ситуація з харчами залишалася напруженою майже весь час існування Союзу. Делікатеси були в дефіциті, а іноді з прилавків зникали навіть товари першої необхідності. Це неабияк лякало населення і змушувало робити запаси. Тож у більшості будівничих світлого майбуття в комірчинах стояло по 5-10 пакетів з крупами, мішок цукру і запас солі. Вмісту цих засіків вистачало на цілий рік.

Благо, зараз все змінилося -продуктові магазини та супермаркети є чи на кожному кроці, а їх полиці тріщать від розмаїття краму. Однак чимало сучасних українців так і не перестали накопичувати запаси, боячись, що все може зникнути або ціни істотно зміняться. Звичайно, запасливість – це гідна поваги риса, але не варто впадати в крайнощі.

Їсти все з хлібом

Голод післявоєнних років і су-тужність з продуктами змушували людей повсякчас переживати про своє харчування. Напевно, саме звідти й бере початок звичка їсти все з хлібом. Найулюбленіші страви – борщ, суп, пельмені, картоплю, макарони, кашу – без нього не вживали.

Відтоді світ сильно змінився, а разом з ним мали змінитися й харчові уподобання. Заявили про себе і освічені дієтологи. А віз і нині там – ніхто не задумується над тим, що, крім втамування голоду, хліб не приносить великої користі для нашого організму. Більш того, зайві вуглеводи зовсім ні до чого тим, хто хоче схуднути.

Пакет з… пакетами

Пакет з пакетами – обов’язковий атрибут кухні чи не кожної господині тих часів. І це не дивно, адже целофанові пакети були великим дефіцитом. І те, що вважалося
одноразовим товаром за кордоном, у країнах СНД перетворилося в багаторазовий. Пакети берегли, їх прали в ванні, сушили, а після складали до наступного разу. Нині ось таке збирання виглядає дивно.

Однак, схоже, ера пакетів і пакетиків добігає кінця і завершиться після прийнятої Верховною Радою заборони на їх повсюдне використання з 2022 року.

«Колекціонування» старих речей

І знову виною всьому дефіцит, який не дозволяв людям отримати все й відразу. За якісними речами доводилося ганятися і відстоювати величезні черги. Саме тому до одягу і предметів побуту ставилися
дуже дбайливо. Коли вдома з’являлося щось нове, старе не викидали, а відносили в комірку або на балкон. Навіть якщо річ була зламана, її зберігали роками, щоб у будь-який момент відшукати, полагодити і користуватися, якщо знадобиться.

Вся ця філософія, заснована на бідності, нужді й економії, передалася і прийдешнім поколінням. Балкони та антресолі наших громадян й досі тріщать від зламаних прасок, розхитаних табуретів, старих матраців, дощечок, вицвілої постільної білизни та іншого непотребу. Пора вже зрозуміти, що не варто чіплятися за речі, особливо ті, що вийшли з ладу. Якщо ви не полагодили їх своєчасно або не використовуєте більше року – виносьте цей мотлох на смітник.

Носити вдома дрантя

Радянські громадяни, у більшості своїй, носили вдома що попало. Найчастіше це були квітчасті бавовняні халати – у жінок і комплект з майки і тренувальних витягнутих на колінах трико – у чоловіків. І якщо тоді це було ви-
правдано, адже люди виживали в умовах тотального дефіциту, то зараз – абсолютно недоречно. Не варто принижувати свою гідність, одягаючись у зношені «наряди». Сучасний ринок настільки широкий, що кожна людина, незалежно від свого достатку, може знайти для себе якісний домашній прикид, у якому несоромно буде відкрити двері неочікуваному гостю або вийти в під’їзд за поштою.

Пити чай з печивом

Сам по собі чай не несе ніякої загрози. А ось звичка регулярно заїдати напій солодощами може серйозно нашкодити фігурі та здоров’ю. Варто відзначити, що подібний ритуал можна спостерігати лише на території пострадянського
простору.

І це не дивно, адже в радянські часи гостей запрошували на чай з тортиком, варенням, печивом чи іншими солодощами.

Відтоді вже минуло багато років, а звичка заїдати гарячі напої солоденьким залишилася. Але ніколи не пізно працювати над собою і змінюватися. Сучасні люди все більше уваги приділяють власному здоров’ю і харчуванню. Так чому б не замінити кілька чашок чаю на фреш чи сік, а замість цукерки з’їсти йогурт чи яблуко?

Перетворювати балкон на комору

Про звичку збирати все і нічого не викидати, вже казали не раз. Коли пожитки громадян не вміщалися в комору, згадували й про балкон. Але все має властивість закінчуватися й епоха захаращених балконів – не виняток. Якщо на вашому балконі досі витає дух радянських часів, пора від нього позбутися. А звільнену площу використати для створення комфортного місця відпочинку.

О. ЯСНІЙ

Поділитись:

Попередня стаття:

Наступна стаття: