ТЕТЯНА НА ВЕСНУ ПОГЛЯДАЄ

  20.01.2021 16:54   -
Суспільство

25 січня вшановуємо пам’ять мучениці Тетяни. По-народному – Тетянин день

Славила єдиного Бога

За переказом, народилася у III ст. в Римі в знатній родині. Батько, як ми тепер сказали б, був висо-копосадовцем, консулом, але таємно сповідував християнство, ризикуючи репутацією, майном і життям. Доньку виховав у любові до Ісуса Христа. Вона змалку читала Святе Письмо. Досягши повноліття, твердо знала, що присвятить себе Всевишньому.

За добродійність була призначена дияконисою. Коли Римом почав правити 16-річний Олександр Север (222-235 рр.), уся влада зосередилася в руках лютого гонителя християн Ульпіана. Кров вірян лилася рікою. Не оминула ця доля і Тетяну. Її схопили й доставили в храм Апол-лона, де верховний жрець зажадав від неї прославити язичницьке божество і принести йому жертву.

Тетяна відмовилася: «Я служу і славлю єдиного Бога – Христа, Аполлон же для мене не більш ніж поганський ідол». І почала молитися. Її молитва була така сильна, що з п’єдесталу впала і розбилася на друзки статуя ідола.

Дівчину жорстоко і безконечно катували, але щоразу Господь посилав їй зцілення, і навіть леви, випущені з клітки, лагідно лизали мучениці ноги. Вражені такою стійкістю і чудесами, що діялися на їхніх очах, декотрі кати падали до її ніг і просили простити їм гріх супроти неї. Але суд ухвалив смертний вирок і її заступникам, і самій Тетяні: усічення мечем. Стратили і її батька.

На образах свята в червоному вбранні (ризі), що символізує кров, пролиту в ім’я Христа; у білій хустці, що вказує на її цнотливість. У правій руці тримає хрест – символ мученицького подвигу, у лівій – сувій з молитвою.

Цього дня 1755 року імператриця Єлизавета
підписала указ про заснування Московського університету, що стало приводом для всіх студентів відзначати свій день 25 січня, а Тетяну вважати покровителькою наук і студентства.

У нас поширенню дня студентів посприяв, зокрема, перший ректор Університету святого Володимира (нині Національний університет імені Т. Г. Шевченка), видатний учений-енциклопедист Михайло Максимович.

До слова, в Україні святкують два Дні студента: 25 січня і 17 листопада. Один з них збігається з Тетяниним днем, другий – приурочений до Міжнародного дня студента.

Пекли коровай і примічали, який він вийде…

Зранку, коли домівка вже блищала, господині пекли коровай і примічали, який він вийде. Як гладкий, без найменших вад, – рік буде спокійний і вдалий. Тріщинки або нерівності пророкували майбутні випробування. Як здоба пригорала, то з цього тішилися: скоринку мала з’їсти іменинниця, Тетяна, – на знак готовності до всього, що принесе доля.

А ще дівчата майстрували невеличкі вінички з сіна і пір’я й намагалися сховати їх в оселі вподобаного кавалера. Як вдасться зробити це – невдовзі тій спритниці у цій хаті хазяйнувати. Але хитрі потенційні свекрухи теж знали цей звичай і не пускали додому тих дівчат, яких не бажали бачити біля своїх синів.

Була й інша забавка. Біля хатнього порогу дівчина стелила килимок і спостерігала: хто з парубків цього дня витре об нього ноги, той буде частим гостем, а згодом і сватів зашле.

Вгадували 25 січня погоду на весну та літо: іде сніг – літо буде дощове; сонечко вигляне – рано прилетять птахи. Тетяна, кажуть, вже на весну поглядає.

Тетяна МАЛИШЕНКО

Поділитись:

Наступна стаття: