ТЕТЯНИН ДЕНЬ: історія, обряди і заборони

  26.01.2023 21:56   -
Суспільство

Сьогодні, 25 січня, православна церква вшановує пам’ять святої мучениці Тетяни. Крім того, її іменини вважаються неофіційним Днем студентів. Тому 25 січня зазвичай ставлять свічки і моляться святій Тетяні про успіх в навчанні.

Щоб студентам увесь рік щастило, необхідно відвідати церкву і відстояти молебень на честь святої, і тільки після цього приступати до веселощів.

Хто вона така

Тетяна була дочкою заможних батьків, які таємно сповідували християнську віру. Вона не вийшла заміж, а стала служити у храмі в Римі, допомагала бідним людям.

III століття – це час особливо жорстоких гонінь на християн. Тетяну з її батьком схопили і посадили в храм Зевса, де вимагали поклонитися язичницьким ідолам.

Тортури святої Тетяни розписані на декількох сторінках Житій святих. Тетяну кидали до левів, палили вогнем, викололи їй очі. Усі страждання свята зносила зі смиренням, і, здавалося, що вона не відчувала болю, тільки постійно молилася, до останнього моменту, поки їй не відсікли голову. Після смерті жінки римляни убили і її батька.

Традиції та обряди

Господині цього дня печуть хліб і пряники у формі сонечка, аби весна прийшла раніше. Кожен член сім’ї мав неодмінно скуштувати шматочок такого «сонечка». Крихти розсипали птахам.

Примічали, як коровай піднімався горбком в центрі – то дівчину чекала удача і щасливе життя; як випічка гладка і без вад – то рік буде спокійний і щасливий; як потріскався коровай – грядуть випробування і труднощі; а ось якщо кірка занадто зарум’янилася і навіть пригоріла – це означало, що дівчина прийме все, що приготувало їй життя.

На Тетянин день треба приготувати смачний обід і пригостити всю родину. Навіть для тих, кого немає поруч, потрібно залишити тарілку з їжею на столі.

У цей день не можна нікому відмовляти в проханнях, особливо, якщо просять їжу.

На Тетянин день слід знайти високе місце в окрузі й, дивлячись на сонечко, загадати бажання. Якщо воно буде щире і від щирого серця, то обов’язково збудеться.

А ще в давнину цього дня дівчата вибивали і чистили килимові доріжки. Їх потім вішали на паркан і по килимку парубок міг побачити, котра з дівчат буде доброю господинею і дружиною.

Як цього дня падає сніг – улітку буде багато дощів.

Теплий вітер на Тетяну – прикмета до того, що літо буде посушливе, а врожай – небагатий.

Ясна і морозна погода цього дня – літо буде в міру тепле і без особливих перепадів температури.

Якщо яскраво світить сонце 25 січня – скоро прилетять птахи, і настане весна.

Великі замети в Тетянин день – буде багато хліба.

Заметіль і сильний вітер 25 січня – буде посуха, неврожай і невдала рибалка.

Заборони

Якщо хвалитися своїм становищем або, що гірше, говорити про недосягнуті висоти, то можна почати стрімко падати по кар’єрних сходах.

Не варто 25 січня надягати одяг з чужого плеча. Інакше можна приміряти на себе чужу долю. З усіма її мінусами.

Не слід у цей день займатися екстремальними видами спорту.

І загалом краще не ризикувати. 25 січня – небезпечний день для здоров’я.

Підготувала Інга МУСІЄНКО

Поділитись:

Попередня стаття: