Вихід з будь-яких ситуацій: як застосовувати аналітичне мислення
Аналітичне мислення – у десятці найважливіших навичок майбутнього. Розповідаємо, навіщо його розвивати та як аналітичне мислення впливає на кар’єру й повсякденне життя.
Що таке аналітичне мислення
Аналітичне мислення – це здатність обробляти дані. Воно допомагає правильно розуміти, оцінювати, систематизувати й структурувати інформацію, знаходити взаємозв’язки та робити висновки.
Навіщо потрібно аналітичне мислення
Аналітичне мислення необхідно, щоб оцінювати ситуації, приймати зважені рішення, прогнозувати й планувати. Розвиток цих навичок допоможе зробити навчання, роботу і повсякденне життя більш структурними та підвищить рівень психологічного комфорту.
Наприклад, аналітичне мислення може стати в пригоді при виборі нового смартфона або готелю на майбутню відпустку.
Ще правильна аналітика сприяє підвищенню ефективності, ось сфери де вона стане в пригоді.
Розвиток бізнесу
Компанії повсюдно впроваджують data-driven підхід у свою роботу. Це спосіб управління продуктами та проєктами, заснований на аналітиці даних. Він актуальний для підвищення ефективності внутрішніх процесів. Наприклад, деякі компанії використовують сервіси на зразок AirTable – вони допомагають збирати та аналізувати інформацію про роботу співробітників і проєктах.
Аналітика даних потрібна і для вдосконалення продуктів. На ній, зокрема, побудовані системи рекомендацій компаній, що поширюють розважальний контент. Наприклад, такий підхід активно використовує Netflix. Згідно зі звітом платформи для потокової передачі відео Conviva, до 89% глядачів вибирають серіали за рекомендаціями, заснованими на аналітиці даних.
Повсякденне життя
Розв’язання побутових питань будуть тим вигіднішими, чим більше ви будете включати аналітичне мислення. Воно може бути застосовано практично скрізь – від порівняння пропозицій при виборі банку для кредитування до планування рядового маршруту при поході по магазинах. Спочатку зберіть і проаналізуйте дані про майбутній шопінг: коли в магазинах перерва на обід, де потрібно зробити більше покупок, який транспорт ходить між точками. Потім приймайте рішення, у якій послідовності їх відвідати та що зі списку краще перенести на інший день. При правильному аналізі чим більше даних у вас буде на старті, тим комфортніше та продуктивніше пройде поїздка.
Ефективність в роботі та навчанні
Теж багато в чому залежить від того, як ви аналізуєте інформацію. Наприклад, якщо ви отримали великий проєкт і хочете здати його в строк. Можна просто безсистемно намагатися реалізувати різні складові, але краще застосувати аналітику.
Розбийте проєкт на завдання та пріорітезуйте їх за важливістю, складністю й терміновістю. Візьміть схожі дані з минулих запусків і порівняйте їх з тим, що належить зробити. Так ви зможете побудувати найбільш відповідний план і зрозуміти, які речі краще делегувати, а де, ймовірно, виникнуть проблеми.
Як оцінити рівень аналітичного мислення
У мережі можна знайти безліч тестів, які допоможуть оцінити аналітичні навички. Існує також визнаний у всьому світі іспит GMAT. Його використовують для оцінки кандидатів, які вступають у бізнес-школи та університети на програми на кшталт MBA, магістратур і PhD. Тестування платне та проходить у спеціалізованих центрах, але можна спробувати здати тренувальні варіанти, які є у вільному доступі.
6 способів розвинути аналітичне мислення
1. Вирішуйте завдання
Знайдіть збірник задач на логіку та підручник з математики з вправами під свій рівень. Виділіть час, коли будете займатися, і щодня тренуйте мозок. Також можна завантажити додатки на зразок Photomath або NeuroNation. З ними буде легко прокачуватися у будь-який відповідний час, наприклад, у черзі або поїздці.
2. Підвищуйте концентрацію уваги
Аналітичне мислення вимагає хорошої концентрації уваги. Слід розуміти, що з розсіяною увагою швидко розв’язати складну проблему навряд чи вийде. Потрібно зосередитися, щоб нічого, крім завдання, для вас на якийсь час не існувало. Коли ми концентруємося на найголовнішому, звужуємо коло своєї уваги, ми починаємо діяти найбільш ефективно. Один зі способів поліпшити концентрацію уваги – це виконувати дії, якi вимагають посиленої роботи мозку, такі як гра в знамениту карткову гру покер або вирішування японських логічних головоломок Судоку. Як і у випадку з іншими варіантами розваг, за останні десятиліття ці дві традиційні ігри також перекочували до Інтернету, ставши двома популярними ігровими сайтами, такими як PokerStars і Sudoku.org.ua відповідно.
3. Дискутувати
Частіше обговорюйте з навколишніми різні речі. Це може бути що завгодно – від книг, фільмів і музики до історичних подій, особистостей і наукових теорій. Сперечайтеся та аргументуйте свою точку зору, намагаючись дотримуватися логіки й послідовності. Дізнавайтеся у співрозмовника, чому він думає так чи інакше, щоб глибше зрозуміти його погляд на предмет. Це допоможе навчитися швидко вибудовувати причинно-наслідкові зв’язки.
4. Читайте книги
Мова не тільки про освітню літературу, а й про художню. Наприклад, якісні детективні романи допоможуть зрозуміти, як експерти розгадують складні кримінальні головоломки та складають єдину картину з розрізнених обривочних даних. Користь принесуть і інші книги, якщо, читаючи їх, ви будете аналізувати вчинки героїв і взаємозв’язки між ними, а також намагатися аргументовано прогнозувати розвиток сюжету.
5. Вивчайте нове
Занурюйтеся в незнайомі для себе сфери та намагайтеся в них розібратися. Виберіть тему, яка вам цікава, наприклад, який-небудь відрізок історії людства. Знайдіть ролики, статті або книги, де експерти діляться знаннями, і сформуйте власне розуміння предмета. Також розвинути аналітичне мислення допоможе вивчення іноземної мови.
6. Моделюйте ситуації
Прокручуйте в голові різні сценарії в якості тренування – аж до найнеймовірніших. Подумайте, як би вийшли з ситуації і які дії зробили, а також розробіть альтернативні варіанти. Наприклад, повертаючись додому, уявіть, що б зробили втративши ключі. Можна звернутися у фірму по злому замків, заїхати за додатковим комплектом до родичів або переночувати у знайомих. Подумки проаналізуйте, яке рішення найефективніше і чому.