У Дніпрі презентували дослідження козацьких поховань у Старих Кодаках

2 месяца ago Зоря2 Комментарии к записи У Дніпрі презентували дослідження козацьких поховань у Старих Кодаках отключены

Околиці Кодацької фортеці у Старих Кодаках ховають багато таємниць. Там – давній козацький цвинтар. Та глибше під ґрунтом дослідники «побачили» ще й підземні ходи та залишки споруд докозацької доби.

Аби вберегти територію історичної пам’ятки, планують створити заповідник. Про це стало відомо під час презентації результатів археологічних та геофізичних досліджень у Дніпропетровській ОДА.

-Маємо шанувати історичні пам’ятки. Хочемо зробити Старі Кодаки туристичним центром. Кодацьку фортецю та козацький цвинтар об’єднати у меморіальний комплекс. Це місце – символ героїки наших пращурів. Його треба зберегти для нащадків, – зазначив голова громадської ради при ДніпроОДА Віктор Кучинський.

Дослідження старокодацького цвинтаря ініціювала громадська організація «Обласна рада ветеранів». Обласним коштом здійснили археологічні та геофізичні розвідки.

-Ще сто років тому у Старих Кодаках були залишки двох козацьких цвинтарів XVII та XVIII-XIX століть. До наших днів зберігся один – більш пізньої доби, – сказав начальник Дніпровської експедиції Охоронної археологічної служби України Дмитро Тесленко. – Ми провели візуальні обстеження, фотографували з дрона. Побаченим були вражені. На території цвинтаря пасуть корів, трапляються акти вандалізму. Про це «кажуть» спотворені хрести. Історичну пам’ятку необхідно зберегти. Для цього, насамперед, огородити її.

Геофізикам вдалося зануритися ще більше в історію та дійти до глибших шарів ґрунту. Все – завдяки новітнім 3D- та 4D-технологіям. За допомогою зображень із супутника вчені досліджують енергетичні поля. Саме вони містять сліди діяльності людини або природи і можуть багато чого «розповісти».

-При огляді території старокодацького кладовища дійшли до глибини 20 м. Виявили там стародавні руїни, яким десятки, а можливо, й сотні тисяч років, – поділився фахівець-геофізик Ярослав Бондаренко. – Ці відбитки діяльності давніх цивілізацій потребують ретельного вивчення. Зараз ми лише трохи відчинили двері у складний світ і знаходимося на порозі нових відкриттів.

До презентації долучилися представники громадської ради при Дніпропетровській ОДА, ГО «Обласна рада ветеранів», вчені області.

Поделиться: