Суд відновив справу щодо законності націоналізації ПриватБанку через скаргу Олександра Дубілета
Північний апеляційний господарський суд задовольнив скаргу колишнього голови правління ПриватБанку Олександра Дубілета і відновив справу щодо законності націоналізації. Про це державний банк повідомив у Telegram каналі.
В установі вважають, що суд проігнорував норми «антиколомойського» закону, яким забороняється визнавати недійсними договори, укладені в процесі виведення банків з ринку. Але він також передбачає право колишніх акціонерів банків на компенсацію заподіяної шкоди.
«Метою таких змін банківського законодавства є встановлення рівноваги між приватними інтересами колишніх власників банку та суспільними інтересами, у разі скасування рішення щодо виведення неплатоспроможного банку з ринку або його ліквідації, у зв’язку з чим становище відповідного банку не повинно відновлюватись, а засоби правового захисту мають обмежуватись грошовою компенсацією у випадку, якщо власники банку зазнали шкоди», – сказано в повідомленні.
Чому це важливо
Нагадаємо, що 18 грудня 2016 року, через проблеми з платоспроможністю, була проведена націоналізація ПриватБанку. Відтоді установа перебуває у державній власності. На той час «діра» у статутному капіталі склала 135 мільярдів гривень.
У січні минулого року у суді розпочалося слухання справи щодо визнання недійсними договорів купівлі-продажу акцій. А вже в червні цього року суд закрив провадження. Між цими подіями набув чинності «антиколомойский» закон і НАБУ оголосило в розшук Олександра Дубілета за підозрою в розтраті 8,2 млрд грн ПриватБанку.
«8 мільярдів гривень — саме такий розмір збитків завдало керівництво тоді ще недержавного ПриватБанку громадянам України у 2016 році, а станом на сьогодні, і державному бюджету країни. Точніше кажучи кримінально-процесуальною мовою, детективи та прокурори підозрюють Голову правління у скоєнні цього злочину», – написала у березні цього року у ФБ Генпрокурорка Ірина Венедіктова.
Але в липні 2021 року стало відомо, що Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду скасувала заочний арешт Дубілета.
«Це рішення антикорупційного суду, чесно кажучи, дуже болісно вдарило по справі (Приватбанку – ред.), тому що наразі ми не знаємо куди рухатися», – заявив тоді директор НАБУ Артем Ситник.
Між цим, у лютому 2021 року у Міжнародному аеропорту Бориспіль посадили літак, на якому летів один з колишніх топ-менеджерів ПриватБанку – Володимир Яценко. Яценко вважають правою рукою Олександра Дубілета і особистим банкіром екс-власника банку Ігоря Коломойського. Після цього Національні антикорупційне бюро і Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомили про підозру в розтраті 136,89 млн грн трьом колишнім високопоставленим співробітникам ПриватБанку.
За останньою інформацією, Олександра Дубілета могли взяти під домашній арешт. Про це повідомив екс-нардеп Сергій Лещенко посилаючись на свої джерела.
«У нього, зі слів джерел, вилучено ізраїльський паспорт.…На сьогоднішній день НАБУ направило Дубілету в Ізраїль документи про підозру у справі Приватбанку. Також він перевіряється в ізраїльській справі щодо закупівлі вугілля для Центренерго», – повідомив Лещенко.
По словам голови Національного банку України Кирила Шевченко, зараз у НБУ 84 судові спори стосовно ПриватБанку. Кількість судових справ у самого банку ще більша.