ПЛЮС ЗМІНА ШВИДКОСТІ

  04.04.2024 10:22   -
Новини Суспільство

Які нововведення чекають на громадян вже з 1 квітня.

На скільки зростуть мінімальна зарплата, податки, виплати

З 1 квітня, згідно з Законом «Про Державний бюджет України на 2024 рік», мінімальна заробітна плата зросте до 8 тис. грн. Це на 900 грн більше, ніж було встановлено з 1 січня. У погодинному еквіваленті українці за свою працю отримуватимуть 48 грн.

Перерахунок мінімальної заробітної плати позначиться на розмірі податків, а також державних виплат. Так, фізичним особам-підприємцям (ФОП), як інформує Державна податкова служба, доведеться платити єдиний соціальний внесок (ЄСВ) у розмірі 1760 грн. До цього вони відраховували 1 562 грн.

Максимальна база для нарахування ЄСВ становитиме 120 тис. грн.

Крім того, зросте і мінімальний розмір пенсії для 65-річних непрацюючих пенсіонерів. Згідно з ч. 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», при необхідному стажі 30/35 років відповідно для жінок і чоловіків мінімальний розмір пенсії становить 40% від мінімальної заробітної плати. Так, з 1 квітня ця категорія літніх людей отримуватиме 3 200 грн. Це на 520 грн більше, ніж було.

З другого місяця весни зміниться і вартість страхового стажу, який можна докупити. ГУ Пенсійного фонду України інформує, що він становитиме 1760 грн.

Зросте і компенсація роботодавцям за працевлаштування ВПО, яка також прив’язана до мінімальної заробітної плати. Тепер від держави вони отримуватимуть за одного робітника 8 тис. грн.

Водночас, якщо переселенець був направлений на роботу центром зайнятості, то розмір виплат зросте до 16 тис. грн. Однак ця цифра не має перевищувати двох розмірів мінімальної заробітної плати або обчисленої з неї відповідної суми в разі, коли особа працювала неповний місяць. Компенсацію за такого працівника работодавці зможуть отримувати впродовж 6 місяців або року (для осіб, які мають додаткові гарантії в працевлаштуванні) за кожен непарний місяць.

Таку ж суму тепер отримуватимуть і ті, хто працевлаштував людей з інвалідністю, учасників бойових дій, тих, кому до виходу на пенсію за віком залишилося не більше 5 років, та громадян, які перебувають у статусі зареєстрованого безробітного понад 1 місяць. Тривалість такої компенсації становить 6 місяців за кожен непарний місяць роботи працівника.

До 4 тис. грн збільшиться компенсація за працевлаштування молоді з-поміж зареєстрованих безробітних, якщо:

  • їх вік до 25 років, а страховий стаж менше ніж 12 місяців;
  • їм не більше 35 років і це перше робоче місце особи.

Збільшиться і розмір допомоги по частковому безробіттю в розрахунку на одного працівника або ФОПа – до 4 тис. грн (не вище 50 % розміру мінімальної заробітної плати). Тривалість такої допомоги становить не більше 180 календарних днів сумарно впродовж 36 місяців.

Максимальний розмір оплати праці за участь у суспільно-корисних роботах теж зросте і з 1 квітня становитиме 12 тис. грн за місяць (не більше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати за повністю виконану місячну (годинну) норму праці).

Збільшення розміру допомоги дітям загиблих захисників

Уряд збільшив розмір державної соціальної допомоги дітям загиблих захисників-добровольців. Так, з 1 квітня виплати на одну дитину автоматично зростуть із 2361 грн до 7800 грн і до 6100 грн на кожного неповнолітнього, якщо в родині є двоє та більше дітей.

Йдеться про дітей загиблих (померлих) захисників і захисниць України, які добровільно брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, та не входили до складу добровольчих формувань територіальних громад.

Вартість оформлення закордонного паспорта зросте

В Україні з 1 квітня змінюється вартість оформлення закордонного паспорта. Так, для тих, хто бажає зробити документ за 7 або до 3 робочів днів (останні за наявності певних обставин) вимушені будуть віддати з власного гаманця 1598 грн. Раніше процедура коштувала трошки нижче – 1496 грн.

Паспорт громадянина України для виїзду за кордон можна зробити за 20 робочих днів. Це коштуватиме замість 856 грн – 958 грн.

Старт роботи Реєстру збитків

2 квітня 2024 року Реєстр збитків для України офіційно відкрив процес подання заяв про відшкодування збитків, втрат або шкоди, що сталися внаслідок агресії РФ.

Початковий запуск 2 квітня зосереджено на одній критично важливій категорії, а саме – пошкодження чи руйнування житлового нерухомого майна.

Форму заяви для подання в цій категорії вже затверджено. Її можна буде подати через Дію.

Податківці телефонуватимуть боржникам ЄСВ

У квітні працюватиме пілотний проєкт з інформування платників щодо наявності заборгованості.

Платникам податків – боржникам через Контакт-центр ДПС у телефонному режимі буде доведено інформацію про суму заборгованостей, що обліковується у них у розрізі податків/зборів та єдиного внеску, а також територіальних органів ДПС, у яких обліковується наявна заборгованість.

Зміна швидкості у Дніпрі

Уже з 1 квітня у нашому обласному центрі збільшили максимальну швидкість на низці вулиць. Так, водії зможуть рухатися з дещо більшою, ніж досі, швидкістю. Але це стосується не всіх доріг, а лише окремих.

Зокрема, збільшили максимальну швидкість до 70 км/год. на таких ділянках:

  • вул. Набережна
    Заводська;
  • вул. Набережна
    Перемоги;
  • шосе Запорізьке;
  • шосе Донецьке;
  • Сонячна Набережна;
  • міст Центральний;
  • міст Кайдацький.

Зміни діятимуть з 1 квітня по 1 листопада 2024 року.

Підготував
Василь ЛЯЩЕНКО

Поділитись: