Мобілізація, тарифи та підвищення пенсій: що змінюється в Україні з 1 червня
Оформлення електронного ВОД
Мобілізація в червні 2024 року зазнає певних змін. Так, військовозобов’язані зможуть оформлювати електронний військово-обліковий документ. Він відображатиметься у застосунку Резерв+.
У ВОД буде унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрих-коду, що містить відомості про зазначений документ. Там буде вся інформація про військовозобов’язаного, призовника та резервіста, а саме:
- ПІБ,
- дата народження,
- РНОКПП,
- інформація про наявність відстрочки,
- військове звання,
- військово-облікова спеціальність,
- відомості про військовий облік,
- результати медогляду.
Також у червні планують запровадити онлайн-рекрутинг у застосунку Резерв+. Якщо це станеться, то громадяни зможуть переглядати актуальні вакансії в Збройних силах України і подавати заявку на ту спеціальність, яку обрали.
Крім того, у Міноборони анонсували появу у застосунку Резерв+ наприкінці червня – на початку липня електронного направлення на військово-лікарську комісію (ВЛК).
Виїзд чоловіків за кордон
У червні у міжнародних пунктах пропуску українські прикордонники продовжать перевіряти у чоловіків, які намагаються перетнути кордон, військово-облікові документи. Також з собою треба мати документ, що посвідчує особу (паспорт).
Поки що на кордоні не прийматимуть електронні варіанти документів, зокрема Резерв+, тож треба мати з собою саме паперовий ВОД.
Українці, які можуть виїжджати за кордон, повинні підтвердити звільнення від мобілізації або виключення з військового обліку за станом здоров’я – тобто мати певний документ.
Категорії осіб, які повинні надати документи на виїзд:
- заброньовані на період мобілізації та на воєнний час;
- визнані непридатними до військової служби за станом здоров’я (за висновком ВЛК);
- на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
- які самостійно виховують дитину;
- які мають дитину (дітей) віком до 18 років і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу;
- які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
- які виховують дитину з важкими перинатальними ураженнями нервової системи, важкими вродженими вадами розвитку, рідкісними орфанними захворюваннями, онкологічними захворюваннями тощо;
- які виховують повнолітню дитину, що є особою з інвалідністю I чи II групи;
- зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною або батьками дружини (чоловіка), якщо немає інших працездатних членів сім’ї;
- також інші категорії осіб, визначені ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
Водночас на кордоні не будуть перевіряти документи в осіб з інвалідністю та тих, хто їх супроводжує, а також водіїв, які перевозять медичні та гуманітарні вантажі, здійснюють міжнародні перевезення вантажів та пасажирів. До того ж на кордоні без перевірки документів пропустять окремих посадовців та держслужбовців, працівників підприємств залізниці, морської та авіаційної галузі тощо.
Тарифи на комуналку
З червня змінилися ціни на комунальні послуги. Так, фіксована вартість на електричну енергію для індивідуальних та колективних побутових споживачів за 1 кВт/год коштуватиме 4,32 грн. «Нічний тариф» (за наявності двозонного лічильника) становитиме 2,16 грн за кВт/год.
За середнього щомісячного споживання електрики в обсязі 170 кВт/год платіжка з 1 червня може зрости на 285 грн.
До цього споживачі сплачували за світло 2,64 грн за кВт/год.
Тарифи на газ з 1 червня залишаться без змін. Так, громадяни, які підключені до тарифного плану «Фіксований» компанії Нафтогаз України (тобто для 98% побутових споживачів у державі), продовжать відраховувати зі свого бюджету 7,96 грн (із ПДВ) за кубометр газу.
Кому підвищать пенсію
З 1 червня на пенсіонерів, що працюють, чекають гарні новини – їм підвищать виплати. Це станеться з огляду на перерахунок пенсій, який пройшов у квітні 2024 року.
Це стосується пенсіонерів, які:
- після призначення/попереднього перерахунку продовжували працювати і на 1 березня 2024 року мають 24 місяці страхового стажу. Перерахунок здійснюється з урахуванням страхового стажу;
- відпрацювали менш як 24 місяці, але після призначення чи попереднього перерахунку пенсії минуло два роки.
За повідомленнями урядового порталу, після перерахунку пенсій у квітні свої підвищені виплати пенсіонери почнуть отримувати у червні з доплатою за квітень та травень. Причиною затримки є квартальні звіти, які роботодавці подають до 10 травня.
Пенсіонерам, які працюють та отримують пенсію за вислугу років, такий перерахунок буде проведено у разі, якщо вони досягли пенсійного віку.
Субсидії з 1 червня
Деяким категоріям громадян після закінчення опалювального сезону перепризначення субсидій відбулось автоматично. Проте не всім. Так, до Пенсійного фонду із заявою та декларацією про доходи потрібно йти, якщо:
- заявник орендує житлове приміщення, за яке сплачує житлово-комунальні послуги;
- у складі домогосподарства є внутрішньо переміщені особи (ВПО);
- кількість зареєстрованих осіб, які фактично проживають у домогосподарстві, менша, ніж кількість зареєстрованих;
- домогосподарство претендує на призначення житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
Крім того, необхідно звернутися особам, які мають право на виплату, але в опалювальний сезон субсидію було призначено в розмірі 0 грн.
Також деякі категорії осіб, які отримують субсидії, мають до 1 липня звернутися за продовженням виплат. Для цього треба одночасно відповідати усім критеріям:
- якщо ви є отримувачем житлово-комунальної субсидії або пільги;
- були отримувачем субсидії або пільги станом на початок повномасштабної агресії РФ 24 лютого 2022 року;
- проживали (чи проживаєте) на ТОТ чи в зоні активних бойових дій;
- якщо з початку повномасштабного вторгнення не звертались до органів соцзахисту чи ПФУ за перепризначенням субсидії або пільги.
Освіта та гранти
До 25 червня продовжуватиметься основна сесія національного мультипредметного тесту (НМТ). У цей час вступники проходитимуть тестування, повідомляє Український центр оцінювання якості освіти.
Крім того, триває додатковий період реєстрації на вступні іспити до магістратури та аспірантури. Реєстрацію на ЄВІ або ЄФВВ проводять приймальні комісії ЗВО (як особисто, так і дистанційно).
У МОНограм поділились алгоритмом реєстрації:
Крок 1. Сформуйте комплект сканованих копій або фотокопій реєстраційних документів.
Крок 2. Надішліть на електронну адресу приймальної комісії скановані копії або фотокопії реєстраційних документів.
Крок 3. Отримайте скановану копію екзаменаційного листка на свою електронну адресу.
Ветерани та їхні сімʼї можуть долучитися до нової освітньо-грантової програми Траєкторія та отримати 100 тис. грн на розвиток бізнесу. Для цього потрібно до 16 червня 2024 року подати заяву.
Як зазначає Мінреінтеграції, участь у програмі можуть взяти:
- ветерани (особи, що мають статус УБД);
- другий з подружжя (офіційний чоловік/дружина ветеранів або військових, в т.ч. загиблих, зниклих безвісти та полонених).
При відборі заявок пріоритет надаватиметься бізнесам, що займаються виробництвом кухонного інвентаря, металу для кухні, текстилю, рушників, одягу, аксесуарів, іграшок, товарів із пластику та швейним підприємствам.
Навчання проходитиме в онлайн-форматі та міститиме теоретичну й практичну частини.
Збирала Альвіна ПРЯДКО