Кирилівка та Затока: чи варто турбізнесу звертатися до суду для компенсації збитків від війни з РФ – думка експерта

  21.11.2022 08:42   -
Новини

Щодня російські війська продовжують завдавати як моральної, так і матеріальної шкоди простим українцям та вітчизняному бізнесу. Причому це відбувається і на окупованих територіях, і на вільній від агресора частині України. Чи можна юридичним особам отримати компенсацію за знищене рашистами майно, розповів юридичний експерт Роман Сацик в ексклюзивному коментарі редакції медіа-проєкту «Чорне море». Про це повідомляє Зоря з посиланням на УНН.

До війни курортний бізнес розвивався у всіх регіонах України, що мають вихід до Азовського та Чорного моря. З початком повномасштабної російської агресії частина курортів у Херсонській, Запорізькій, Донецькій та Миколаївській областях опинилася під окупацією, інші ж регулярно обстрілюються військами Росії.

Так, у Кирилівці Запорізької області, яка була найпопулярнішим місцем відпочинку на азовському узбережжі, частина баз відпочинку віджата окупаційною владою під виглядом безгоспних. Що залишиться від шикарних корпусів та територій після повернення селища під юрисдикцію України, можна лише здогадуватись. Однак приклад Херсона, з якого вивезли все більш-менш цінне, включаючи дитячі паровозики та віконні склопакети, не додає оптимізму.

Найбільш популярному морському курорту Одеської області, Затоці, пощастило не потрапити під окупацію, але не вдалося уникнути обстрілу. На даний момент це один з найбільш постраждалих, якщо не найбільш постраждалий через російську агресію чорноморський курорт, кілька десятків баз відпочинку і готелів якого практично знищені, а інші здебільшого потребують серйозного ремонту з не менш серйозними витратами.

Керівник адвокатського бюро Роман Сацик зазначає, що як звичайні громадяни, так і власники бізнесу можуть компенсувати збитки, отримані внаслідок дій країни-агресора, якщо звернутися до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). Слід розуміти, що навіть за умови, якщо ЄСПЛ встановить порушення Конвенції про захист прав людини та основних свобод, саме рф зобов’язана буде створити умови, за яких подібні порушення більше не повторяться, поновити права заявника і виплатити йому компенсацію (чого росія ніколи не зробить, принаймні за панування нинішнього режиму). Так, в росії ухвалено закон, що дозволяє не виконувати рішення ЄСПЛ, який вступив в силу 15.03.2022 року.

“Слід зазначити, що справи в ЄСПЛ розглядаються роками”, – підкреслює Роман Сацик. “Проте, така тривалість розгляду справи може виявитись плюсом для заявника, оскільки, якщо протягом розгляду справи Судом настануть позитивні зміни у політичному режимі росії, то є шанс, що ухвалене на користь заявника рішення все ж таки буде виконано (якщо рф вирішить повернутись до гурту цивілізованих країн). Отже, звернення до ЄСПЛ наразі є роботою на перспективу”.

Варто зауважити, що 14.11.2022 року Генеральна асамблея ООН прийняла резолюцію «Забезпечення засобів правового захисту та репарацій у зв’язку з агресією проти України», мета якої – створити механізми компенсації Україні збитків, завданих повномасштабною російською агресією. Її прийняттям Генасамблея визнає, що РФ має бути притягнута до відповідальності за порушення міжнародного права, міжнародного гуманітарного права і прав людини. Тому юридичні наслідки для росії мають включати відшкодування збитків. Документ визнає необхідність створення у співпраці з Україною міжнародного механізму відшкодування збитків. Резолюція дає “зелене світло” для початку перемовин із державами-партнерами, які мають заморожені російські активи та готові розпочати процедуру їх компенсації. Тож, вважає адвокат Роман Сацик, подавати позови для компенсації збитків можна і потрібно, але розуміючи при цьому, що це тривалий і не завжди простий процес.