«Загримів Головосік — тепла прибавить рік»
11 вересня – День Усікновення голови Іоанна Предтечі, по-народному – Всічення, Головосіки
Одразу після хрещення Ісуса Христа правитель Га-лілеї Ірод Антипа наказав кинути Івана Хрестителя до в’язниці. Той викривав представника влади у співжитті з Іродіадою — дружиною брата. На день свого народження Ірод влаштував у палаці великий бенкет. Донька Іродіади Саломея танцювала перед гостями. Танець дуже сподобався Іродові. «Проси в мене, що хочеш», — сказав він Саломеї. Мати намовила її попросити голову Івана Хрестителя на таці. Ірод не відмовив.
Церква запровадила строгий піст на знак скорботи християн за насильницькою смертю Івана, тому подекуди цей день має назву Пісного Івана.
Віруючі утримуються від співів і танців, «бо Іродова дочка співала й танцювала».
За переказами, лиш одна година є смертельно небезпечна — та, коли відрубали голову Іванові Предтечі. Але оскільки ніхто цієї години точно не знає, то бережуться цілий день: щоб не скалічитися, ніхто нічого не ріже, не рубає, не пиляє. Як не дотриматися цієї заборони, неодмінно поріжешся до крові й рана не загоїться цілий рік аж до нового Всічення.
І хоч у селі постійно є робота по господарству, але бодай у той час, як правиться в церкві — до 12-ї години, цього правила й донині дотримуються.
Наразі свято припадає на середу. Є прикмета: в той день тижня, на який припало Головосіки, не варто протягом року розпочинати важливих справ, вирушати в дорогу. Не кроять і не шиють одягу, не тчуть на верстаті, бо все зшите, скроєне, виткане цього дня неминуче «посічеться».
На Всічення не можна не тільки нічого різати, а й навіть до рук брати кругле,
що нагадує голову, аби не спровокувати собі головний біль на весь рік.
Тож остерігалися буряка й капусти. Як дуже вже кортіло борщу, то варили його звечора. Здебільшого ж обходились без нього, один день на рік без борщу можна обійтися. Несмертельно.
Хліб ламають руками. Не їдять помідорів, винограду, червоного перцю, аби протягом року «не пролилась у цьому домі кров». Не вживають червоного вина, бо це «кров святого Івана».
Не їдять й огірків, «бо будуть соплі текти». А від споживання груш і яблук утримуються, аби не було чиряків і гуль на голові.
Намагалися обходитись без таць і великих тарілок. Вони нагадували таріль, на якій принесли голову Івана Хрестителя.
За повір’ям, цього дня змії та вужі починають ховатися на зиму під землю. На поверхні лишаються тільки «грішні» змії. Такі за літо когось укусили, і за цей гріх земля їх не приймає. Взимку вони обов’язково замерзнуть.
На Всічення добре лікувати зуби й інші органи, що розміщені на голові. Хто слабує на головний біль або мігрень, слід помити голову любистком, освяченим на Трійцю. Або ж обкласти голову капустяним листям, трішки його пом’явши.
На Головосіки копають коріння лікарських рослин, зокрема реп’яхів: відваром з них миють голову собі й дітям — щоб волосся добре росло. Як голову мити хлопцям і чоловікам, то не лисітимуть, а «будуть чубом густим трясти».
Від Усікновення небо, земля й вода остаточно «розсікаються», можливі похолодання й зимні ночі. Але грім цього дня — на довгу й теплу осінь. Адже за народним віруванням день Головосіки є останньою межею, коли бувають грози.
Тетяна МАЛИШЕНКО