ЯСКРАВА, АЛЕ ЗАЧИНЕНА

Близько шести сотень учнів Томаківської школи №1 зустріли День знань «у приймах».Їх батьки вже віддячили й добряче «зіпсували зачіску» чиновникові-кандидату до ВР Олегові Кужману. Але, якщо реконструкція й надалі рухатиметься аналогічними темпами, початок навчального року-2020 також залишається під загрозою…

Аlma mater томаківських школярів й досі ремонтується. Хоча, якби підрядники прислухалися до порад і бажань місцевих мешканців, 1 вересня для томаківських школярів видалося б іншим.

Останні роки Дніпропетровщина побачила по-справжньому титанічні зусилля обласної влади щодо покращенняя життя на сільських територіях. Ледь не кожноготижня у новинах з’являлися повідомлення про черговий об’єкт, на якому «вперше за всі роки існування» розпочато масштабний ремонт або реконструкцію. При цьому завжди обов’язково наголошувалося, що все це робиться для людей — з метою поліпшити рівень комфорту «на територіях».

Проте на практиці деякі випадки кваліфікованого чиновницького піару давали суттєві збої. І продовжують давати зараз.

Один з показових і дуже яскравих випадків — ситуація з реконструкцією загальноосвітньої школи №1 у Томаківському районі. Після закінчення досить коштовного відновлення загальною вартістю під 50 мільйонів гривень вона дійсно має всі шанси стати окрасою райцентру. Проте поки що роботи йдуть значно повільніше, ніж планувалося, й у підсумку страждають діти.

Причина загальновідома – заради зручності для себе будівельники-комерсанти вирішили вирізати «під ремонт» комунікації не частково, як планувалося на попередньому етапі, а всі відразу. Це унеможливило використання окремих частин (корпусів) для навчання.

Підсумок не дуже веселий: кілька сотень учнів місцеві очільники були вимушені в авральному порядку розподіляти по доступних навчальних закладах району. А Томаківка — це ж не Дніпро, Кривий Ріг або Нікополь, можливості вкрай обмежені. Звісно, про такі «дрібниці» на тлі майбутньої перемоги та скорішого перерізання традиційно-набридлої червоної стрічки ніхто не думав. З тих, хто приймав рішення. Та з тих, хто фактично зробив заручниками власних амбіцій та апетитів керівництво місцевої ОТГ і директорку школи Тамару Філь.

Що вони можуть розказати людям, невдоволеним темпом реконструкції, якщо не в змозі, за великим рахунком, вплинути на перебіг подій?

Ані на робітників, які досить мляво копирсаються на шкільному подвір’ї, ані
на депутатський корпус облради, які не поспішають виділяти підрядникам чергову порцію грошей — поки що із запланованих півсотні мільйонів фірма-підрядник отримала близько 20%. Наступний транш з бюджету має виділити сесія облради. Чергова відбулася ще 16 серпня, але у порядку денному кошти на томаківську школу були відсутні…

Неофіційно нам пояснили, чому так. По-перше, попередні кошторисні розрахунки потребують перевірки й уточнення — є деякі підозри, що у передвиборчий період вони могли бути завищені.

І друге, про що очільники Дніпропетровщини не люблять говорити,— грошей на продовження всього, що розпочали ремонтувати-реконструювати, катастрофічно не вистачає. Розраховувати на дива у вигляді збільшення у рази дохідної частини обласної скарбниці найближчим часом також не доводиться…

Ситуація залишається патовою. Грошей нема, тож навряд чи школу повністю відремонтують до завершення 2019 року, як планувалося спочатку. Але бити на сполох потрібно було значно раніше, навіть не звертаючи уваги на червневу відставку голови облдержадміністрації. Тим більш, що його й досі не звільнений перший заступник Олег Кужман балотувався до Верховної Ради саме по виборчому округу №40, до якого входить Томаківщина.

Здавалося, ось для нього й «карт бланш» — перспективи щодо школи й у середині літа виглядали не дуже обнадійливо. Але Кужман не «увімкнувся на повну». Може, вирішив, що дітлахи не голосують…

Так-то воно так. Проте батьки томаківських школярів віддячили й добряче «зіпсували зачіску» чиновникові-кандидату. Кому цікаво, може переглянути підсумки на офіційному сайті Центрвиборчкому, бо навіть згадувати про ці
жалюгідні відсотки соромно…

Проте від цього томаківцям,малим та дорослим, легше не стало. Якщо реконструкція аналогічними темпами рухатиметься й надалі, початок навчального року-2020 також залишається під загрозою.

Андрій БОГАТИРЬОВ, фото автора

ВІД РЕДАКЦІЇ

До речі, сьогодні Томаківку «прикрашає» ще один розрекламований недобуд — амбулаторія сімейної медицини. Іронія долі, що знаходиться він прямо навпроти успішно діючої районної лікарні. Відкритими залишаються відразу два популярні питання: «що робити» і «хто винний». Ставити їх доцільно кураторам обласної медичної галузі.

Тому продовження теми — наступними тижнями.