Нове на карті області (частина 7)

У період з 2015 по 2016 роки Верховною Радою України перейменовано 75 населених пунктів Дніпропетровщини. Продовжкємо знайомити читачів з тим , які села і міста змінили свої назви.
Зоряне – село, підпорядковане Ниво-Трудівській сільраді Апостолівського району. Досі назвалося Червона Зірка. Розташоване в західній частині району поряд з каналом Дніпро–Кривий Ріг і зі залізничною колією, яка відокремлює це село від Ниви Трудової.
Засновано село в першій чверті ХХ ст. Суто ідеологічна радянська назва Червона Зірка мала символізувати нове життя. Нова назва позбавлена ідеологічного змісту.
Саксагань – село, підпорядковане Малоолександрівській сільраді Верхньодніпровського району. Засноване в другій чверті ХХ століття. Всі ці роки носило назву Карла Маркса.
Розташоване у верхів’ї річки Саксагань – через нову назву дано за іменем річки. Саме слово «Саксагань» – тюркського походження. В перекладі воно означає «сорока». Вважають, що вода в річці у верхів’ї, протікаючи камінням, скрекотить як сорока.
Тихе – село Письменської сільради Васильківського району. До квітня 2016 року – село Кіровське. Засноване у 1930-х роках і було назване на честь радянського партійного діяча С. Кірова. Нині змінило назву з гучної на тиху.
Вишневе – селище, підпорядковане Перещепинській міськраді Новомосковськоно району. До квітня 2016-го носило назву Фрунзе.
Розташоване поряд з західними околицями Перещепиного. Виникло в другій чверті ХХ століття. Було назване на честь полководця Червоної Армії часів громадянської війни. Поповнило сім’ю Вишневих, яких вже було сім штук на карті області.
Веселе – село, підпорядковане Новостепанівській сільраді Новомосковського району. Донедавна носило назву Радсело. Виникло в другій чверті ХХ століття.
Стара назва була скороченням від «радянське село». Ідеологічний підтекст мав підкреслювати, що село живе в нових умовах.
Мала Петриківка – село, підпорядковане Петриківській селищній раді. Розташоване поряд зі східною околицею райцентру. До весни минулого року мало назву Червонопартизанське. Виникло в післявоєнні роки і було назване на честь радянських партизан-учасників Другої світової.
Благодатне – село, підпорядковане Запорізькій сільраді Широківського району. Донедавна було Чапаєвкою. Село розташоване в неглибокій степовій балці. На початку 1920-х тут виник хутір Охрімівка. А вже з нього утворилося село.
Коли на землях хутора радвлада створила колгосп (згодом радгосп) ім.. Чапаєва, то хутір дістав статус села.
Спаське – село, підпорядковане Чапаєвській сільській раді Широківського району. До квітня 2016 року називалося Свердловське.
Це колишня невеличка єврейська колонія, заснована в 1920-х роках. В роки Другої світової війни жителі колонії були по-звірячому знищені фашистами.
Стара назва увічнювала прізвище радянського партійного діяча Якова Свердлова. Нова назва походить від слова «Спас».
Воно в нашій мові має декілька значень. Спасом називають в народі серпневе свято Преображення («Прийшов Спас – держи рукавчики про запас»), Спас – одне з імен Спасителя і, нарешті, Спасом називали церкву в ім’я Ісуса Христа.
Новоукраїнське – село, підпорядковане Вільненській сільраді Апостолівського району. Досі називалося Пам’ять Ілліча. Розташоване в західній частині району поряд з каналом Дніпро – Кривий Ріг і з залізничною магістраллю на дільниці ст. Апостолове – ст. Радушна.
Засноване в середині 19120-х років після смерті Леніна і мало увічнювати його пам’ять.
Калинівка – село Криворізького району. Досі носило назву Калініна на честь «всесоюзного старости» Михайла Калініна, який періодично бував на Дніпропетровщині – відомо, наприклад, про його приїзд у березні 1934-го.
Черкаське – село, підпорядковане Преображенській сільраді Криничанського району. Донедавна носило назву Кімовка. Розташоване в неглибокій степовій балці.
Виникло в другій чверті ХХ століття. Назва походила від абревіатури КІМ – Комуністичний інтернаціонал молоді.
Зоряне – село підпорядковане Приорільській (колишній Пролетарській) сільраді Магдалинівського району. Розташоване поряд з селищем Приорільське (колишнє Пролетар).
В післявоєнний час було утворене друге відділення радгоспу, біля якого виникло поселення працівників. У 1993 році поселення отримало статус села з назвою. Нова назва – нейтральна, позбавлена ідеологічного змісту.
Микола ЧАБАН