ПІДНЕСТИ ГАРБУЗА
Селекціонер з Мишуриного Рогу Руслан Духов з родиною намагаються популяризувати на Дніпропетровщині новий екзотичний сорт
ГІСТЬ З ЦЕНТРАЛЬНОЇ АМЕРИКИ
Вперше про сорт піпіан з мексиканського міста Туспана (Pipian from Tuxpan) він розповідав у далекому 2016-му. Тоді дехто з місцевих зацікавився цим гарбузом, що і дозволило трохи поширити його серед поціновувачів рідкісних сортів. Але й сьогодні піпіан залишається дуже рідкісним гостем на наших грядках.
Ці 4 роки Руслан вирощував новий для українців гарбуз і спостерігав за ним. Вивчав його корисні властивості, як він росте в наших досить суворих умовах. Минулого року дослідник залишив кілька підгнивших плодів на грядці й навесні на тому місці зійшли паростки. Тож особливого догляду піпіан не потребує.
На Дніпропетровщині давно відомі види гарбузів, які зберігаються більше року – це бенінказа (восковий) і фіголи-стий. Але, на відміну від них, змішані гарбузи мають високі смакові якості.
Ось як він виглядає. Будова куща, листя і стебла такі ж, як 1 у звичайного гарбуза, а ось насіння дуже оригінальне – біле, краї з дрібними ворсинками срібно-блакитного кольору. Самі плоди круглі, білі, 3 темно-зеленими штрихами і смужками. М’якоть у них жовто-оранжева, м’яка і соковита, а серединка волокниста.
У Мексиці з таких плодів варять супи, їх тушкують, використовують у салатах, листя, стебла і квітки додають до готових страв і роблять з них салати. Але основна мета вирощування цього гарбуза – отримання насіння, з якого родина з Верхньодніпровщини навчилася робити спеціальний майянський соус.
Отже, для нього потрібно 4 помідори, 1 зубчик часнику, 2 гострі перчини й 1 склянка сирого очищеного насіння
піпіана. На розігрітій Г’Г сковороді на слабкому -вогні обсмажують гарбузове насіння до утворення золотистого відтінку. Після обсмажування насіння треба зняти і пересипати в іншу ємність. На тій же сковорідці акуратно обсмажують очище -ні від шкірки помідори разом з гострим перцем.
Далі насіння гарбуза треба перемолоти в кавомолці, після чого поступово додавати в кашку з помідорів і перцю. А наостанок – за потреби – покласти часник і зелень. Соус виходить густий і «на ура» йде з м’ясом і картоплею. Якщо ж спробувати готувати подібний соус з насіння звичайного гарбуза, він вийде не такий смачний.
ВИЛІКУВАВ НИРКУ
Ну, а найголовніша перевага цього гарбуза – лікувальні властивості. У м’якоті міститься дуже багато цінного для дитячого організму вітаміну D, який підсилює життєдіяльність і прискорює ріст дітей. А за вмістом заліза сорт заслуговує на звання чемпіона серед всіх існуючих гарбузів. Тож цей гарбуз корисно вживати тим, хто страждає на анемію. Також він містить багато солей міді, заліза і фосфору, а великий вміст пектину сприяє виведенню холестерину з організму.
Свіжовичавлений сік пі-піана вживають для лікування нирок – по півсклянки двічі на день. І Руслан на собі випробував його цілющі властивості -сік допоміг чоловікові позбутися каменя в нирці.
Духов мав великий камінь у нирці й довго страждав від жахливих болів. Потім вирішив спробувати пити сік. Вже
через два дні камінь почав дробитися на дрібні частини і виходити. Після повторного УЗД лікар була здивована, що у пацієнта значно покращився стан внутрішніх органів…
А ще сік має заспокійливий ефект, покращує сон. Помічний при серцево-судинних захворюваннях, особливо тих, що супроводжуються набряками.
ПОДІЛИТЬСЯ З УСІМА
Пити потрібно, як сам Рус-лан – по 0,5 склянки соку за
30 хвилин до їди. І робити це можна і взимку, і навесні, тому що за правильного зберігання плоди піпіана зберігаються понад рік.
Що й родина Духових – сам він, дружина Марина та донечка Мілана – намагається робити. А ще вони готові абсолютно безплатно поділитися
насінням цього сорту з усіма бажаючими. Для його отримання треба лише вкласти в лист із замовленням конверт
зі зворотною адресою:
Руслан Духов, вул. Тюркіна, 41, с. Мишурин Ріг, Верхньодніпровський р-н, Дніпропетровська обл., 51610
Селекціонер упевнений, що піпіан з далекого мексиканського Туспана згодом має рости на кожній грядці нашої країни. І можливо, він дійсно допоможе декому «забути про багато недуг».
До того ж на вітчизняну медичну галузь багатьом жителям сільської місцевості, як показує практика сьогодення, розраховувати не доводиться.